O tym jak działają narkotyki i dopalacze? Jak rozpoznać osobę, która je zażywa? Co się dzieje po zażyciu środków odurzających i psychotropowych? Rozmawiał profilaktyk z kędzierzyńsko-kozielskiej komendy z uczniami oraz ich opiekunami w Szkole Podstawowej w Łanach.

Policjanci z Kędzierzyna-Koźla na co dzień wykonują wiele czynności w celu zwalczania przestępczości narkotykowej. Oprócz ścigania osób, które rozpowszechniają lub posiadają środki odurzające prowadzą także spotkania profilaktyczne z młodzieżą oraz dorosłymi.

W ostatnim czasie profilaktyk z kędzierzyńsko-kozielskiej komendy rozmawiał na temat zagrożeń związanych z zażywaniem środków odurzających z rodzicami oraz uczniami klas VI-VIII Szkoły Podstawowej w Łanach.

Podczas spotkania z dorosłymi mł. asp. Paweł Szymkowiak mówił przede wszystkim o tym w jaki sposób można uchronić dzieci oraz młodzież przed uzależnieniami. Przy wykorzystaniu walizki edukacyjnej wskazywał jakie rzeczy mogą świadczyć o kontakcie dziecka z narkotykami. Jednocześnie informował opiekunów, jak postępować w przypadku ujawnienia zakazanych substancji u swojego dziecka. Wskazał także do jakich instytucji w takich sytuacjach mogą się zwrócić o pomoc.

Drugie spotkanie poświęcone było młodzieży. W ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają”, której hasło brzmi „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” policjant rozmawiał z uczniami o zagrożeniach zdrowotnych, konsekwencjach prawnych oraz o skutkach społecznych, wynikających z zażywania środków psychoaktywnych i uzależnień. Policjant informował słuchaczy o tym że, narkotyki i dopalacze są trucizną i każde ich zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia.

Jednocześnie apelował, by stanowczo odmawiali, gdy ktoś będzie ich namawiał do zażycia tych środków. A także by w trosce o bezpieczeństwo bliskich i przyjaciół, nie pozwalali im przyjmować substancji, których pochodzenia i składu nie znają. Ponieważ nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej.

  • „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”
  • „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”
  • „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”