Ponad 100 tyś. złotych straciła mieszkanka Kędzierzyna-Koźla, oszukana przez przestępców. Policjanci po raz kolejny przypominają, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nie proszą również o wypłacanie pieniędzy z kont bankowych, przelewanie na inne konta lub przekazywanie ich innym osobom.

Wczoraj, około godziny 12:00 do starszej mieszkanki Kędzierzyna-Koźla na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, podszywający się pod funkcjonariusza Policji. Przestępca wypytywał kobietę o jej majątek. Po czym poinformował ją, że jest obserwowana ponieważ pieniądze które otrzymuje z emerytury są fałszywe.

W związku z tym polecił jej przekazać wszystkie swoje oszczędności osobie, która miała pojawić się w jej mieszkaniu. Fałszywy funkcjonariusz dla uwiarygodnienia całej historii podał wymyślone nazwisko oraz numer służbowy. Powiedział również kobiecie, by nie rozłączając się wybrała numer 112 i potwierdziła tę informacje u prokuratora.

Kobieta postąpiła zgodnie z jego wskazówkami. Po rzekomym potwierdzeniu informacji, przekazała ponad 100 tyś. złotych osobie która pojawiła się w jej mieszkaniu. Wówczas oszust z którym cały czas prowadziła rozmowę nakazał jej, aby udała się do banku i wypłaciła pieniądze z lokaty.

Dzięki reakcji pracowników placówki finansowej nie straciła wszystkich swoich oszczędności.  Gdy chciała wybrać pieniądze pracownica banku nabrała podejrzeń, że może być ona ofiarą przestępców i namówiła ją, by uczyniła to w innym terminie.

Przypomnijmy jak nie stać się ofiarą oszustów?

  • Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów
  • Potwierdzić dane osoby dzwoniącej możemy jedynie najpierw poprzez rozłączenie rozmowy telefonicznej i wybranie numeru alarmowego 112.
  • Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.
  • W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem.