Wakacje to dla większości wypoczynek i z nim związane wyjazdy. Dla policjantów, to czas wzmożonej pracy. Podobnie jak w latach ubiegłych nad bezpieczeństwem wypoczywających będą czuwać policjanci z prewencji, ruchu drogowego oraz wydziałów kryminalnych. Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych.

Wakacje to dla policjantów, czas wzmożonej pracy.  Nad  bezpieczeństwem wypoczywających będą czuwać policjanci z prewencji, ruchu drogowego oraz wydziałów kryminalnych.  Funkcjonariusze z prewencji będą pełnić służby zarówno w patrolach umundurowanych jak i po cywilnemu. Patrole nieumundurowane będą się zajmowały głownie ściganiem wandali, złodziei kieszonkowych oraz osób - które zakłócają porządek w miejscach publicznych.

Osiedlowe uliczki, parki, akweny oraz tereny leśne - to miejsca, które  będą patrolowane głownie przez policjantów z zespołu rowerowego.

W ramach działań "Bezpieczne Wakacje" policjanci współpracują również z innymi służbami, instytucjami i lokalnymi mediami w zakresie popularyzacji zasad bezpiecznego zachowania.

 

Okres wakacyjny to czas, kiedy ruch na drogach jest większy. Nad bezpieczeństwem podróżujących będą czuwali głównie policjanci z ruchu drogowego.  Funkcjonariusze będą sprawdzać trzeźwość kierowców, prędkość z jaką się poruszają, a także czy wszystkie osoby przewożone w pojeździe używają pasów bezpieczeństwa, a dzieci są przewożone w  fotelikach ochronnych.

Musimy pamiętać, że dobre warunki drogowe nie są gwarancją bezpiecznego podróżowania. Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży, także zmęczenie. Pamiętajmy, że brak należytej ostrożności i wyobraźni na drodze, może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń.

Bezpieczeństwo na drodze

Każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilkunastominutową przerwę. Ważne jest także aby nie spieszyć się i nie próbować dojechać do celu w jak najkrótszym czasie. Niestety w wielu przypadkach, to pośpiech staje się przyczyną wypadków, których skutki są tragiczne. Używajmy pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci,  gdy dojdzie do wypadku, mogą uratować życie.

Jeśli nasza pociecha wybiera się w podróż autokarem np. na kolonie pamiętajmy, że możemy poprosić policjantów o to by skontrolowali aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim, sprawdzili czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu.

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Wakacje to również odpoczynek nad wodą, pamiętajmy, żeby korzystać ze strzeżonych kąpielisk. Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości, skłania do brawury, osłabia organizm, dodaje odwagi, która może doprowadzić do tragedii.

Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same.

Gdy idziemy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób. Takie sytuacje często kończą się ich utratą.

Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie potrafią pływać są we właściwy sposób zabezpieczone i mają na sobie kapoki.

Bezpieczne mieszkanie

Wyjeżdżając upewnijmy się także, że nasze mieszkanie/dom jest właściwie zabezpieczone. Jeśli mamy taką możliwość zainstalujmy alarmy oraz rolety antywłamaniowe. Pamiętajmy jednak by nie zapominać o czujnym sąsiedzie, który pozbiera ulotki z naszej wycieraczki, wyjmie pocztę ze skrzynki, zwróci uwagę na to co dzieje się w pobliżu naszego domu, gdy nas nie ma czy zwróci uwagę na podejrzane osoby kręcące się po klatce.

Choć wakacje kojarzą nam się z wypoczynkiem i czasem beztroskim, nie możemy zapominać o zasadach bezpieczeństwa, które obowiązują zawsze i wszędzie !!!