Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kędzierzyna-Koźla

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dzisiejszy dzień ma być najbardziej upalnym dniem w roku. Podczas upałów zadbajmy o dzieci, seniorów oraz osoby potrzebujące opieki. Nie zapominajmy również o zwierzętach domowych. Pamiętajmy o zapewnieniu im dostępu do wody, nie zostawiajmy ich w zamkniętych samochodach.

Podczas upałów warto zatroszczyć się o seniorów mieszkających w sąsiedztwie. Wysokie temperatury, są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Ci podczas upałów powinni ograniczyć wychodzenie z domu i dźwiganie ciężkich zakupów. W ramach pomocy sąsiedzkiej upewnijmy się, że mają dostęp do pitnej wody, odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, a ich zdrowiu nic nie zagraża.

Apelujemy również, by podczas wysokich temperatur nawet na chwilę nie pozostawiać w samochodach dzieci, seniorów, schorowanych osób oraz zwierząt. Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie niewiele czasu, podczas upałów nawet na chwilę nie pozostawiajmy żadnych osób oraz zwierząt w zamkniętym samochodzie. W takie upały temperatura wewnątrz pojazdu może wzrosnąć nawet do 70 stopni. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji. Mandat karny w wysokości 500 złotych to najmniejsza konsekwencja. Przez brak rozwagi może dojść do narażenia ludzkiego życia.

Sami nie pozostawajmy obojętni gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer 112 i pozostańmy na miejscu do czasu przyjazdu służb. Pamiętajmy też o tym, że jeśli w naszej ocenie dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mamy prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu. Wówczas działamy w stanie wyższej konieczności, dlatego też nie obawiajmy się odpowiedzialności karnej. Wybierzmy boczną szybę najbardziej oddaloną od znajdującej się w pojeździe osoby, tak aby nie narazić je na zranienie odłamkami szkła. Podobnie reagujmy, gdy widzimy zwierzę zamknięte w samochodzie.

Upał osłabia naszą koncentrację i zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. Zmęczenie i brak koncentracji kierowcy mogą być przyczyną wielu groźnych sytuacji na drogach. Podczas fali upałów, jedną z przyczyn zdarzeń drogowych jest zasłabnięcie za kierownicą. Z kolei na autostradach i drogach ekspresowych, monotonna trasa może dodatkowo uśpić i znużyć kierujących.


Pamiętajmy:

  • przed dłuższą podróżą przewietrzmy samochód, a w jej trakcie róbmy przerwy, minimum co 2 godziny
  • nie zapominajmy o zabraniu ze sobą wody, gdyż przy wysokich temperaturach niezwykle ważne jest nawadnianie organizmu
  • jeśli samochód jest wyposażony w klimatyzację, korzystajmy z niej, ulży ona w trudach podróży
  • pamiętajmy również o zachowaniu zasady ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego
  • nie pozostawiaj w samochodach nie pozostawiać dzieci, osób niepełnosprawnych,  osób wymagających opieki oraz zwierząt
  • nie zostawiaj w nagrzanym aucie sprzętu elektronicznego, puszek, ani butelek z napojami, przedmiotów ze szkła – mogą wybuchać lub powodować pożar

Wiele osób będzie szukało ochłody nad wodą. Pamietajmy, że czas wolny spędzany nad wodą nie jest czasem wolnym dla naszego rozsądku. Nie wchodźmy nagle do wody, gdy jesteśmy rozgrzani słońcem. Mierzmy siły na zamiary - czasami nie warto szukać ochłody daleko od brzegu. Wypoczywajmy na strzeżonych kąpieliskach. Tam zawsze można liczyć na pomoc ratowników wodnych. Jeśli pod naszą opieką znajdują się dzieci, ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. Małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same. Gdy idziemy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób. Takie sytuacje często kończą się ich utratą.

Pamiętajmy przy tym, że najgorszym doradcą jest alkohol. Osłabia on naszą koncentrację, siłę i umiejętności, dodaje natomiast niepotrzebnej brawury.