Kapela Hanki Wójciak wystąpi podczas "Wrzosowiska" - zapraszamy do DK "Koźle" 20 września o godz. 19.00. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasach kin i systemie sprzedaży on-line


Kapela Hanki Wójciak – zespół powstały w Krakowie, grający muzykę z pogranicza world music, folku, piosenki autorskiej. W 2010 roku Hanka wygrała 46. Studencki Festiwal Piosenki, prezentując autorskie utwory „Modlitwa” oraz „Artyści„. Frontmanka przez około rok występowała jako „Hanka Wójciak z zespołem„, jednak datę 16 października 2010 roku można uznać za symboliczny początek działalności Kapeli.

Muzyka Kapeli jest połączeniem potencjałów, doświadczeń i zainteresowań wszystkich muzyków współtworzących zespół. Można w niej odnaleźć echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się tutaj nieustannie z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale ukryte w nich archaizmy i słowa zaczerpnięte z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości, ludowości.

29 czerwca 2014 roku nakładem Radia Kraków ukazała się debiutancka płyta Kapeli Hanki Wójciak „Znachorka”, zawierająca 14 autorskich utworów.

W czerwcu 2016 r. ukazała się edycja specjalna płyty „Znachorka” z odmienioną szatą graficzną (zdjęcia Michała Zięby, grafika Anny Fidzińskiej) oraz dwoma bonus trackami – „Janicku mój” oraz „Krew nie woda”. Wydawcą i producentem płyty jest Anna Wójciak Muzyczna Agencja. Piosenka „Do syta” Kapeli znalazła się na składance „Gitarą i piórem”, obok piosenek z repertuaru m.in. Piotra Bukartyka, Magdy Umer czy Andrzeja Poniedzielskiego. Płytę wydało Polskie Radio.

Po entuzjastycznie przyjętej debiutanckiej Znachorce przyszła pora na kolejną płytę Kapeli Hanki Wójciak. Na płycie znajduje się dziesięć autorskich piosenek i jeden utwór zakopiańskiej poetki Beaty Skulskiej – Papp.

Hanka Wójciak -wokalistka, autorka tekstów i muzyki, aktorka, dziennikarka radiowa.

Laureatka m.in. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej (Warszawa), Studenckiego Festiwalu Piosenki (Kraków), Festiwalu Twórczości Korowód (Kraków), Rock & Chanson Festiwal (Kolonia). Hanka uczyła się śpiewu eksperymentalnego i improwizacji na warsztatach takich mistrzów jak: Olga Szwajgier, Gendos, Sainkho Namtchylak, Iva Bittova.

Jest absolwentką klasy wokalnej w Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Improwizując wykorzystuje rejestr gwizdkowy oraz śpiew gardłowy rodem z Mongolii i Tuvy. Jako rodowita góralka znakomicie operuje białym głosem. Współpracowała m.in. z Anną Treter, Jarkiem Śmietaną, Kubą Ostaszewskim, Naked Mind.

W Radiu Kraków prowadzi autorską audycję poświęconą piosence literackiej.

Współzałożycielka kobiecej formacji S.H.A., której członkinie śpiewają wielogłosowo w słowiańskich językach i gwarach.Liderka i założycielka Kapeli Hanki Wójciak, której debiutancka płyta Znachorka rekomendowana przez Muńka Staszczyka i Piotra Metza ukazała się w czerwcu 2014 roku, nakładem Radia Kraków. W 14 listopada 2017 roku, nakładem Kompanii Muzycznej LAS ukazała się druga, autorska płyta zespołu – Zasłona.

kapela hanki wójciak scena letnia 2018 850