Zanim wyjedziemy z domu na upragniony urlop zadbajmy o to, by po powrocie z wakacji nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy go aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Jeżeli zauważymy podejrzane osoby, bądź samochody w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, bądź też domu sąsiada, powiadom o tym niezwłocznie Policję, dzwoniąc pod bezpłatny numerem 112.

Przed wyjazdem na urlop zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe np. pisząc o tym na popularnych portalach społecznościowych. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Poprośmy zaufaną osobę, by podczas naszej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, pozostawiając jej numer telefonu, pod którym w każdej chwili będzie mogła się z nami skontaktować. Niezawodny będzie w tym przypadku życzliwy sąsiad, który podczas naszej nieobecności będzie zwracał uwagę na nasze mieszkanie, czy dom. Może on również od czasu do czasu pojawić się w naszym miejscu zamieszkania, na chwilę otworzyć okna, włączyć światło, wyjąć ze skrzynki korespondencję tak by sprawić wrażenie, że domownicy przebywają w domu.

Dobrym rozwiązaniem są programatory czasowe, dzięki którym w różnych porach dnia w mieszkaniu zapala się światło, co stwarza pozory obecności domowników.

Z kolei przebywając w domu zwracajmy uwagę na mieszkania sąsiadów, a także na kręcące się w pobliżu obce osoby oraz zaparkowane pojazdy.  Zainteresujmy się nieznajomymi, zapytajmy kogo szukają, a także zapamiętajmy ich wygląd.  Jeżeli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania będzie stał nieznany nam samochód, zanotujmy jego numery rejestracyjne, markę oraz kolor. W budynkach wielorodzinnych zwracajmy również uwagę na osoby nieznajome przebywające na klatkach schodowych, a także pamiętajmy o zamykaniu drzwi do klatek. Nie udzielajmy również nieznajomym żadnych informacji o sobie i swoich sąsiadach. Nie mówmy obcym gdzie w danym momencie przebywają sąsiedzi oraz kiedy wrócą, nawet jeżeli będą podawać się za ich krewnych.

Jeśli zauważysz podejrzane osoby, bądź samochody w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, bądź też domu sąsiada, powiadom o tym niezwłocznie Policję, dzwoniąc pod bezpłatny numerem 112.