Już od jutra na terenie całego kraju będzie prowadzona policyjna akcja „Znicz”. Jak co roku nad bezpieczeństwem będą czuwać policjanci. Wybierając się na groby bliskich zabierajmy ze sobą tylko najpotrzebniejsze przedmioty. Pamiętajmy także o odblaskach, dzięki nim, będziemy widoczni na drodze. Kierując pojazdem patrzmy uważnie na znaki, bo w większości miast w rejonach cmentarzy zostanie zmieniona organizacja ruchu.

W ramach akcji „ Znicz” funkcjonariusze ruchu drogowego, prewencji oraz kryminalni, jak co roku będą czuwać nad bezpieczeństwem osób odwiedzających groby bliskich.

Działania policjantów rozpoczną się 31 października, a zakończą 3 listopada. Głównym zadaniem funkcjonariuszy będzie zapewnienie płynnego i bezpiecznego ruchu w rejonach cmentarzy, a także na trasach dojazdowych. Policjanci będą eliminować z ruchu nietrzeźwych kierowców, jak też zwracać uwagę na prędkość, z jaką się poruszają.

Okres jesienny charakteryzuje się zmienną pogodą. Szybko zapadający zmierzch, częste opady, mgła, liście zalegające na jezdniach powodują, że widoczność drogi jest ograniczona, a nawierzchnia dróg śliska. Dlatego przygotowując się do podróży, pamiętajmy o sprawdzeniu stanu technicznego samochodu. Zadbajmy o to abyśmy byli wypoczęci. Nigdy nie siadajmy za kierownicą po alkoholu. Jeśli nie mamy pewności czy możemy prowadzić, sprawdźmy swój stan trzeźwości w najbliższej jednostce Policji. Prowadząc samochód zwracajmy szczególną uwagę na znaki drogowe, ponieważ w rejonach cmentarzy może zostać zmieniona organizacja ruchu.  Zbliżając się do przejścia dla pieszych, zwolnijmy i zachowajmy szczególną ostrożność.

Gdy dotrzemy do celu parkujmy samochód zgodnie z przepisami, w miejscach dozwolonych, tak aby nie blokować ruchu oraz wjazdów do  posesji. Nie pozostawiajmy w samochodzie wartościowych przedmiotów. Mogą one stać się łatwym łupem dla złodzieja.

Wyjeżdżając, zadbajmy również o swój dom. Zawróćmy uwagę na to czy okna i drzwi są dobrze zamknięte. Jeśli mamy taką możliwość, porozmawiajmy z sąsiadem lub z inną zaufaną osobą, aby zwróciła uwagę na nasze mieszkanie, zabrała pocztę ze skrzynki, a w razie podejrzeń alarmowała policjantów.

Ze względu na duży ruch w rejonach cmentarzy zachęcamy do korzystania z komunikacji publicznej. Pozwoli to na znacznie szybsze i sprawniejsze dotarcie na groby bliskich.   

Udając się na cmentarz pieszo, pamiętajmy, aby przechodzić przez drogę tylko w miejscach do tego wyznaczonych.  Przed wejściem na jezdnię upewnijmy się że nic nie nadjeżdża. Warto mieć również przy sobie odblaski, dzięki którym będziemy bardziej widoczni na drodze.

Pamiętajmy również, że w rejonach cmentarzy również mogą pojawić się złodzieje. Dlatego tak ważne jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo.  Wybierając się na cmentarz pamiętajmy, by zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze przedmioty. Na te, które mamy przy sobie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Pamiętajmy, żeby nie zostawiać bez nadzoru torebek, portfeli czy telefonów. Uważajmy również na osoby w naszym otoczeniu. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, żeby stać się ofiarą złodziei. Niestety zajęte, zamyślone osoby, to dla złodziei idealny cel. Szczególną czujność powinniśmy również zachować podczas korzystania z komunikacji publicznej. Zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu.