5 marca 2020, godz. 17.00    Filia nr 5 (Damrota 32)

Czym są ekspresje roślinnego życia? Jak je wyrazić w granicach języka? Co robi wiatr koronom drzew? Na te i inne pytania dotyczące niesamowitego życia rośli odpowie Urszula Zajączkowska, autorka niesamowitej książki pt. "Patyki, badyle" nominowanej do Paszportu Polityki.

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach cyklu "Moja zielona okolica" w dniu 5 marca o godz. 17.00 do Filii nr 5, ul. Damrota 32.
Tym razem zanurzymy się w niezwykły, poetycki świat roślin.

Spotkanie odbędzie się w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej projektu „Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego – etap III”
Partnerami na rzecz realizacji projektu są:
- Gmina Kędzierzyn-Koźle
- Związek Międzygminny "Czysty Region"
- Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu.

Urszula Zajączkowska, poetka, botaniczka, artystka video. Adiunkt w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW, gdzie bada wzrost i ruchy roślin, gojenie się ran drzew, ich aerodynamikę i biomechanikę. Autorka poetyckich tomów „Atomy", nominowanych do Wrocławskiej Nagrody Silesius, oraz „minimum" wyróżnionym Nagrodą Kościelskich (2017). W 2019 roku opublikowała eseistyczną książkę „Patyki, badyle" nagrodzoną Złotą Różą (2019) przez Instytut Książki, i Festiwal Nauki, za którą została nominowana do Paszportów Polityki. Jej film „Metamorphosis of Plants" zdobył pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności na festiwalu Scinema (Australia) i Light Festival (USA). Publikuje w dwutygodnik.com, Kwartalniku Przekrój, Piśmie, Znaku, Tygodniku Powszechnym.