Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kędzierzyna-Koźla

Nowy most z dofinasowaniem

Budowa mostu na łączniku do obwodnicy północnej będzie dofinansowana. W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano pierwszą z umów, która zapewni środki na realizację tej kluczowej dla Kędzierzyna-Koźla inwestycji. Nowa przeprawa wyprowadzi ruch cystern i ciężarówek m.in. z Blachowni i Sławięcic.

Miasto skutecznie pozyskało środki zewnętrzne do opracowywanej aktualnie dokumentacji. Projekt nowej drogi powstanie przy wsparciu rządowym. Blisko 700 tysięcy złotych pochodzić będzie z Programu "Mosty dla Regionów". - Ten most będzie krwiobiegiem dla Kędzierzyna-Koźla i zapewni bezpieczeństwo mieszkańców - podkreślił wojewoda Sławomir Kłosowski.

Koszty budowy łącznika wraz z mostem i drogami dojazdowymi szacowane są na około 80 milionów złotych. Po zakończeniu prac projektowych samorząd będzie składał wniosek o dofinansowanie już samej inwestycji - Od wielu lat nasze miasto starało się o to, aby dostać fundusze na most i dojście do obwodnicy. Dziś obwodnica powstaje, a my realizujemy projekt łącznika wraz mostem. Te pieniądze pozwolą nam w osiemdziesięciu procentach sfinansować koszty projektu technicznego, a następnie, jak zapowiedział pan wojewoda, a wcześniej pan minister, liczymy na dofinansowanie realizacji - powiedziała prezydent Sabina Nowosielska.

Nowa droga połączy budowaną obwodnice północną z ulicami Przyjaźni i Strzelecką. Most prowadzić będzie nad rzeką Kłodnicą i Kanałem Gliwickim.