Kędzierzyńsko-kozielscy funkcjonariusze ostrzegają przed oszustwami z metodą „na Blika”. Policjanci dostali kolejne zawiadomienie o takim przestępstwie. Oszuści włamując się na konta portali społecznościowych podszywają się pod członka rodziny bądź znajomego, prosząc o szybką pożyczkę poprzez udostępnienie kodu Blik. Gdy go otrzymają wypłacają pieniądze z konta oszukanej osoby. Przypominamy o tym, aby nikomu nie udostępniać danych autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu zostali powiadomieni o kolejnym oszustwie metodą „na Blika”. Zawiadamiający poinformował funkcjonariuszy, że włamano się na jego konto na portalu społecznościowym. Dowiedział się o tym od znajomego, który do niego zadzwonił, by upewnić się czy za pomocą konta społecznościowego prosi go o pieniądze.

Wówczas okazało się, że nieznana osoba włamała się na jego konto i wysyłała wiadomości do znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez kod Blik. Na tę prośbę zareagowały dwie osoby, które sądziły, że pomagają koledze i udostępniły kod Blik z aplikacji bankowej. Jak się później okazało zostały one wykorzystane przez przestępców przy wypłacie z ich kont po 1000 złotych.

Przypominamy, oszuści działający metodą „na Blika” włamują się na konta społecznościowe przypadkowych osób. Następnie podszywając się pod właściciela konta rozsyłają do jego znajomych wiadomość z prośbą o szybką pożyczkę niewielkiej kwoty poprzez udostępnienie kodu BLIK. Jednocześnie zapewniają, że szybko oddadzą pieniądze. Preteksty wyłudzenia pieniędzy są różne m.in. brak pieniędzy na jedzenie, opłaty rachunków, konieczność zakupu drogich leków, czy też możliwość zrobienia okazjonalnego zakupu.

Apelujemy o ostrożność! Nie udostępniajmy nikomu kodów BLIK. Jeżeli ktoś poprosi o pożyczkę poprzez portal społecznościowy należy upewnić się czy nie jest to próba oszustwa. Zalecamy kontakt osobisty lub telefoniczny ze znajomym, aby ustalić czy rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. W takich sytuacjach, nigdy nie działaj pochopnie i stosuj zasadę ograniczonego zaufania.