Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kędzierzyna-Koźla

Jesień to czas kiedy warunki atmosferyczne na drodze mogą zmieniać się bardzo gwałtownie. Oślepiające słońce szybko może zostać zastąpione przez opady deszczu oraz mgłę. Zmniejszona przejrzystość powietrza oraz śliska nawierzchnia jezdni, znacznie utrudniają warunki na drogach, nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również pieszych. Apelujemy o rozsądek i przestrzeganie przepisów prawa na drodze.

Tylko wczoraj w naszym powiecie doszło do trzech wypadków drogowych. W pierwszym przypadku na przejeździe rowerowym przy ul. Kosmonautów została potrącona 73-letnia rowerzystka przez kierującą nissanem. Chwilę później na DW 418 pomiędzy Kotlarnią, a Goszycami doszło do śmiertelnego wypadku w którym zginął 43-letni kierujący samochodem osobowym.  Po godzinie 23:00 na ul. Mostowej została potrącona piesza. Pomimo podjętej resuscytacji kobieta zmarła.

Jesień to czas kiedy warunki atmosferyczne na drodze mogą zmieniać się bardzo gwałtownie. Oślepiające słońce, szybko zapadający zmierzch, opady deszczu, mgła czy też śliska nawierzchnia wymagają od użytkowników dróg większej koncentracji i ostrożności.

Kierowco pamiętaj, że by przed rozpoczęciem jazdy dokładnie sprawdzić swój pojazd. Odpowiedni stan opon znacznie zwiększy przyczepność samochodu do podłoża oraz skróci czas hamowania. Istotna jest również sprawność wycieraczek oraz poziomu płynu do spryskiwaczy. Czysta szyba czołowa zwiększy pole widzenia i pozwoli na szybszą reakcję kierowcy w sytuacji zagrożenia na drodze. Nie bez znaczenia jest również właściwe oświetlenie pojazdu.

Należy podkreślić, że dopuszczalna prędkość na drodze nie jest gwarancją bezpiecznej jazdy. Warto pamiętać, by podczas opadów deszczu nie wykonywać gwałtownych manewrów, ponieważ zwiększa to możliwość wpadnięcia w poślizg, Prędkość pojazdu należy dostosować do warunków panujących na drodze oraz natężenia ruchu. Warto zachować również bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego. Za kierownicę pojazdu zawsze należy wsiadać trzeźwym.

Poruszając się po drodze pieszo należy pamiętać o elementach odblaskowych, które powinny znajdować się w widocznym miejscu. Widząc z daleka świecący punkt, kierowca ma więcej czasu na reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, a nawet życie pieszego. Co prawda przepisy nakładają na pieszych obowiązek używania elementów odblaskowych po zmroku i poza terenem zabudowanym, jednak warto z nich korzystać również w terenie zabudowanym.