Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kędzierzyna-Koźla

Jeszcze tylko kilka dni i rozpoczną się święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas oznacza to czas gorączkowych zakupów i przygotowań. W codziennym pośpiechu możemy jednak stracić czujność i w konsekwencji paść ofiarą oszustów lub kieszonkowców. Przestępcy działają zarówno w świecie realnym jak i w wirtualnym. Pamiętajmy, że liczą na nasze rozkojarzenie, presję czasu i chęć szybkiego załatwienia różnych spraw. Zachowajmy ostrożność i na finiszu przedświątecznych przygotowań nie dajmy się zwieść przestępcom.

W okresie przedświątecznym z galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych korzysta znacznie więcej ludzi. Musimy jednak pamiętać, że mamy stan epidemii. Zatem obowiązują nas wszystkich obostrzenia sanitarne. W sklepach także obowiązuje dystans społeczny oraz obowiązek zakrywania ust i nosa.

Z dnia na dzień parkingi przy galeriach handlowych mogą być coraz bardziej zakorkowane. Upewnijmy się, że zaparkowaliśmy swój samochód w miejscu dozwolonym. Pamiętajmy - blokowanie wjazdu lub wyjazdu jest podstawą do odholowania pojazdu. Uszanujmy miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, przewożących małe dzieci lub przeznaczonych dla służb ratunkowych.

Na uwadze powinniśmy mieć też swoje mienie znajdujące się w samochodzie. W aucie nie pozostawiajmy przedmiotów wartościowych tj. nawigacji GPS, telefonów komórkowych, torebek, tabletów itp. Warto również samochód zaparkować w miejscu widocznym i oświetlonym. Upewnijmy się, że samochód pozostawiamy pozamykany, a pasy bezpieczeństwa lub inne przedmioty, nie zostały przytrzaśnięte przez niedomknięte drzwi.

Pomimo obowiązującego dystansu społecznego, kieszonkowcy mogą próbować pozbawić nas naszego mienia. Pamiętajmy, że w takim przypadku wystarczy chwila nieuwagi. Im bliżej świąt, tym bardziej możemy być rozkojarzeni.

Aby nie stać się ofiarą kieszonkowców, nawet podczas codziennych zajęć, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • torebkę zamykaj i noś z przodu - nie odstawiaj jej na bok płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie, złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi;
  • pieniądze w torebce rozdziel  i schowaj w różne miejsca - w miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów
  • nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy;
  • nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią - kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary, zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne;
  • złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież - działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.;
  • nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania - w razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.