Historia naszego miasta wciąż czeka na to, by zostać odkryta. Po jej średniowiecznym rozdziale, już po raz siódmy, oprowadzi nas zakonnik Mikołaj z Koźla. To właśnie temat maryjny pochodzący ze sławnego Kodeksu autorstwa franciszkanina posłuży za temat przewodni tegorocznego festiwalu.

Rękopis sporządzony przez brata Mikołaja, który 600 lat temu był mieszkańcem naszego miasta, przechowywany jest obecnie w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Autor umieścił w nim m.in. teologiczne refleksje, lekarskie rady, modlitwy, a także zapisy pięknych melodii gregoriańskich.

W ten weekend (07-09.10) tamta historia przemówi do nas muzyką. Ze względu na prace remontowe kościoła pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej tegoroczne koncerty odbędą się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Na spotkanie z dźwiękami czasów dawnych zabiorą nas mistrzowie gatunku: Clamaverunt Iusti, Mimesis, Musica Graziosa oraz Maciej Straburzyński z towarzyszeniem zespołu Arte dei Suonatori. Drogowskazem Festiwalu jest temat maryjny pochodzący z Kodeksu Mikołaja z Koźla: Virgini Mariae laudes / Dziewicy Maryi chwałę.

Wstęp na wszystkie koncerty w ramach Festiwalu jest wolny. Więcej szczegółów na: https://mikolajzkozla.pl/.