Ekologia to także ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów i wtórne wykorzystanie surowców. Wbrew temu, co może się wydawać nie potrzeba do tego zaawansowanej technologii – każdy może robić to u siebie w domu. Jak?

Tego dowiedzieli się uczestnicy warsztatów ekologicznych organizowanych w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu”. Wszyscy zgłębiali tajniki recyklingu, zmieniając stare, nieużywane rzeczy w małe dzieła sztuki. Na zajęciach niepotrzebne banery reklamowe otrzymały „drugie życie” jako torby na zakupy, a kawałki drewna w zabawkowe samoloty. To była pełna integracja, bo w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Publicznej udział wzięli seniorzy, jak i młodzież. Zaproszono również tłumacza języka migowego.

Zadanie zrealizowano w ramach projektu „Dugnad w Kędzierzynie-Koźlu. Integracja mieszkańców oraz odbudowa relacji sąsiedzkich jako podstawa rozwoju lokalnego”. Projekt jest współfinansowany w 85% ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz w 15% z budżetu państwa.