Od 26.03 - 31.03 w DK "Chemik" będzie można zobaczyć najpiękniejsze okazy pająków i skorpionów. Wystawa będzie czynna w godzinach: 10-18.00. Kontakt w sprawie wycieczek dla grup szkolnych: Maciej Kuta - 883 733 534. Bilety w cenie: 15 zł - normalny, 10 zł - ulgowy, 5 zł - szkolny, 40 zł - rodzinny (2+2). Zakup biletów bezpośrednio na terenie wystawy.
 • Kryminalni z Kędzierzyna-Koźla zatrzymali 29-latniego mężczyznę. Według ustaleń śledczych, miał on rzucić butelką z łatwopalną cieczą w budynek. Ta jednak odbiła się od niego i zapaliła zaparkowane w pobliżu samochody. Zatrzymany 29-latek może odpowiedzieć teraz za sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach. Wówczas musi się liczyć z karą nawet do 10 lat więzienia.

 • plakat-Spotkanie z prof. Tadeuszem Sławkiem   19 marca 2019, godz. 17.00

  Klub Tygodnika Powszechnego w Kędzierzynie-Koźlu i Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu zapraszają na spotkanie z prof. Tadeuszem Sławkiem, polskim…


  Przed nami XXXI edycja "Szantek", która odbędzie się w dniach 15 - 16.03. Bilety na to wydarzenie nadal są dostępne. Dodajmy, że nie prowadzimy sprzedaży on-line. Bilety na koncerty szantowe  dostępne są w ilości 6 szt/osobę. Zniżki jedynie dla uczniów i studentów.

  16 marca o godz. 16.00 kolejne Spotkanie Podróżnicze w MOK. Tym razem w Galerii Sztuk Wszelakich spotka się z Państwem Monika  Borecka. "Portugalia - mały, wielki kraj" to opowieść o niezwykłym miejscu, do którego ciągle chce się wracać! Zapraszamy!
  plakat-Marzec w bibliotece

  MBP, Rynek 3 05.03.2019 r., godz. 17:00 Podsumowanie konkursu na Czytelnika Roku. Wręczenie nagród oraz występ iluzjonisty Krystiana Bączyńskiego 07.03.2019 r.…


  plakat-2. Konferencja „Biblioteka miejscem spotkań na przełomie tradycji i nowoczesności - młodzi w bibliotece”   21-22 marca 2019

  Zapraszamy do udziału w drugiej edycji Konferencji dla bibliotekarzy i nauczycieli „Biblioteka miejscem spotkań na przełomie tradycji i nowoczesności” organizowanej…


 • Rower jako środek transportu lub rekreacji sprawdza się znakomicie. Rowerzyści poruszający się ulicami są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Mają w związku z tym uprawnienia, ale i obowiązki. Nic nie zwalnia ich z przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym. Niestety wciąż najczęstszą przyczyną zdarzeń spowodowanych przez samych rowerzystów jest nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu czy też nieprawidłowe skręcanie i zawracanie.

 • Policjanci z Kędzierzyna-Koźla, chwilę po zdarzeniu zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzież wiertarki wartej blisko 1000 złotych. Zatrzymany usłyszał już zarzut, do którego się przyznał. Za kradzież grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Ponieważ 22-latek był już wcześniej karany za podobne przestępstwo, będzie odpowiadał przed sądem w warunkach recydywy.

 • Dzień Kobiet w DK "Lech" to już tradycja w naszym ośrodku kultury. Zapraszamy 8.03.2019 r. Punktualnie o godz. 18.00 rozpocznie się program artystyczny dla wszystkich pań. Wstęp z zaproszeniami - wejściówki
  i rezerwacje miejsc dostępne pod nr tel. 77 483 66 70. 

  Czy warto zaciągać pożyczki pod zastaw nieruchomości?

  Każdy człowiek, który kupuje mieszkanie czy też buduje dom, ma najczęściej zamiar w nim zamieszkać. Jest to cel główny. Na pierwszy rzut oka nie zdajemy sobie sprawy, że zamieszkanie nie jest jedyną korzyścią. Warto wiedzieć, że zakup jakiejś nieruchomości możemy potraktować jako poważną inwestycję. Własna nieruchomość pozwala na zaciągnięcie hipotecznej pożyczki. Co więcej pożyczka ta jest znacznie niżej oprocentowana. Porównujemy pożyczkę tą z konsumenckim kredytem.

  Wiele banków w swojej ofercie ma hipoteczne pożyczki, ale pod warunkiem ustanowienia na nieruchomość hipoteki. Z punktu widzenia banku najlepiej gdy zabezpieczeniem prawnym jest nieruchomość prawna. Może się okazać dużym problemem ustanowienie hipoteki na przykład na gruntach, które mają przeznaczenie usługowe, rolne, przemysłowe czy też gdy leży na działkach leśnych.

  Pożyczka pod zastaw nieruchomości - wady oraz zalety

  Niecelowy kredyt ma zarówno zalety jak i także niestety wady. Do korzyści można zaliczyć możliwość rozłożenia zadłużenia na znacznie dłuższy okres. Odwrotną sytuację mamy w przypadku konsumenckiego kredytu. Większość bankowych placówek oferuje kredyt na piętnaście czy też nawet na dwadzieścia pięć lat. Musimy pamiętać, że banki podnoszą znacznie marżę w związku z brakiem mieszkaniowego celu. Ile to procent? Najczęściej maksymalnie trzy procenty. Marża podwyższona obowiązuje dokładnie w całym okresie kredytowania. Wpływa na wysokość rat. Musimy sobie jednak powiedzieć, że nie mamy z góry ustalonej kwoty maksymalnej niecelowego kredytu. Bank przejmie wartość wymuszoną sprzedaży.

  Więcej informacji

  Szukasz pożyczki pod zastaw nieruchomości Warszawa lub w innych miastach? Znajdziesz je na stronie Konsorcjum Finansowego - sprawdź!

  Dla kogo szczególnie pożyczki pod zastaw nieruchomości?

  Pożyczka pod zastaw nieruchomości może być zaciągnięta przez każdego z nas. Warunkiem jest osiągnięta pełnoletność. Do tego dochodzi oczywiście spełnienie indywidualnych warunków każdego banku. Mowa tutaj o stałym zatrudnieniu, zdolności kredytowej czy też też o określonym wieku. Oczywiście kredytobiorca także musi być właścicielem czy też współwłaścicielem nieruchomości. Sytuacja ta jest idealna w przypadku typowego kredytu hipotecznego. W żadnym wypadku bank nie zabezpieczy się na podstawie nieruchomości należącej do trzeciej osoby. Dużym utrudnieniem jest także prowadzenie przez potencjalnego kredytobiorcę działalności gospodarczej. Wiele banków obawia się utraty środków, które pochodzą w sposób bezpośredni z kredytu. Na przykład są to środki na ratowanie firmy czy też środki na inwestycję.

  Znajdziemy jednak na rynku także banki, które nie robią trudności tego typu. Widać na powyższym, że pożyczki pod zastaw nieruchomości mają zarówno swoje zalety jak i także swoje wady. Tylko po naszej stronie jest decyzja czy chcemy z tego rodzaju pożyczki skorzystać czy też raczej nie. Sprawę musimy na spokojnie przeanalizować oraz przemyśleć. Nie powinniśmy się opierać na podstawie spontanicznych decyzji. Warto także doradzić się eksperta, aby nie popaść w tarapaty finansowe.

  Informacje dodatkowe

  Sprawdź stronę http://budujurzadzaj.com.pl/ na której znajdziesz artykuły o nieruchomościach. Zobacz więcej

  Idąc do lekarza, liczymy nie tylko na skutecznie przeprowadzone leczenie i wyeliminowanie problemu, ale również profesjonalną opiekę i przyjemne usposobienie specjalisty. To niezwykle ważne dla poczucia bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia, dlatego też wybierając lekarza, warto poszukać specjalisty, który zapewni odpowiednie podejście do pacjenta. Jednym z takich specjalistów powinien być dobry ortodonta – jeżeli znajdziesz specjalistę z dużą wiedzą i właściwym podejściem, cały proces leczenia przebiegnie prawidłowo. Jak go znaleźć i dlaczego jest to tak istotne? Sprawdźmy!

  Dobry ortodonta – jak go znaleźć?

  Zanim jednak przejdziemy do korzyści, jakie daje współpraca z profesjonalistą, odpowiedzmy sobie na inne, równie ważne pytanie – jak go znaleźć? Dobry ortodonta, jak np. https://dobryortodontawarszawa.pl/, to specjalista na wagę złota, a w dobie ogromnej konkurencji i sporej liczby gabinetów lekarskich, do których możemy się udać, znalezienie tego najlepszego może być trudniejsze, od poszukiwań igły w stogu siana. Najważniejsze jest więc sprawdzenie stron internetowych specjalistów, które wiele powiedzą nam o ich profesjonalizmie, a także ofercie. Istotne jest także sprawdzenie opinii wcześniejszych pacjentów, bo to właśnie oni bę

  dą najlepszym wyznacznikiem tego, czy dany specjalista jest godny zaufania.

  Im więcej czasu poświęcisz na poszukiwanie odpowiedniego specjalisty, tym większe będzie prawdopodobieństwo tego, że znajdziesz tego właściwego. A dobry ortodonta to wiele korzyści, o których dowiesz się z dalszej części niniejszego artykułu!

  Dobry ortodonta – 6 korzyści dla pacjenta

  Korzyść 1 – prawidłowa diagnoza problemu

  Dobry ortodonta to specjalista o dużej wiedzy i doświadczeniu, który będzie w stanie rozpoznać każdy problem i przeprowadzić odpowiednie badania. Dzięki temu masz pewność, że niezależnie od tego, czy problemem jest krzywizna zębów, zbyt mocno wysunięta broda, czy też niewłaściwe uszeregowanie zębów, ortodonta znajdzie problem i dobierze odpowiednie działania, mające na celu jego wyeliminowanie.

  Korzyść 2 – właściwy plan leczenia

  Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i zdiagnozowaniu problemu, niezbędne okaże się również wdrożenie odpowiedniego planu leczenia – w pełni indywidualnego dla każdego pacjenta. Leczenie takie powinno opierać się na dobraniu odpowiedniego aparatu ortodontycznego, regularnych kontrolach i ewentualnych wskazówkach lekarza, gdy proces nie przebiega zgodnie z jego oczekiwaniami. Pacjent powinien dowiedzieć się wszystkiego na temat leczenia i mieć pewność, że współpraca z danym specjalistą będzie dla niego w stu procentach korzystna.

  Korzyść 3 – nowoczesny aparat ortodontyczny

  Dobry ortodonta powinien też zaproponować nowoczesny, w pełni funkcjonalny aparat ortodontyczny, który okaże się skuteczny w leczeniu problemu, komfortowy i wytrzymały. W dzisiejszych czasach największą popularnością cieszą się aparaty metalowe, które dostępne są w najniższej cenie, a także porcelanowe i kryształowe, które imponują wyjątkową estetyką. Dobry ortodonta powinien również zaproponować Ci aparat tytanowy – w przypadku, gdy cierpisz na różnego rodzaju alergie.

  Korzyść 4 – kompleksowe podejście do pacjenta

  Lekarz o odpowiednim doświadczeniu, zapewni swojemu pacjentowi kompleksową obsługę – od wywiadu, przez diagnozę i ustalenie planu leczenia, aż do kontroli procesu leczenia. Oczywiście zawsze będzie też do Twojej dyspozycji – np. w przypadku różnego rodzaju pytań lub wątpliwości.

  Korzyść 5 – poczucie bezpieczeństwa

  To bardzo ważne, niezależnie od tego, z jakim rodzajem specjalisty mamy do czynienia. Dobry ortodonta sprawi, że leczenie będzie bezbolesne, wizyty w gabinecie ortodontycznym nie okażą się stresujące, a współpraca będzie przebiegała bez najmniejszych problemów.

  Korzyść 6 – skuteczne leczenie również w przypadku skomplikowanych problemów

  Dobry ortodonta pomoże Ci również wtedy, gdy Twój problem jest skomplikowany lub niestandardowy i wymaga odpowiedniego planu leczenia. Pamiętaj, że zadaniem lekarza jest stworzenie wycisku zębów, dzięki czemu będzie on w stanie dopasować odpowiedni aparat, a także wykonanie odpowiednich zdjęć rentgenowskich – bez tego udane leczenie ortodontyczne nie będzie możliwe!

  Dobry ortodonta – 6 korzyści, jakie da swojemu pacjentowi

  plakat-Wernisaż wystawy fotografii Magdaleny Miller pt. „Kobieta oczami kobiety"   15 marca 2019, godz. 17.00

  Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Magdaleny Miller pt. „Kobieta oczami kobiety”, który odbędzie się 15 marca 2019 r. o godz. 17.00 w Oddziale dla młodzieży. Magdalena…


  plakat-Klubu Książki w Oddziale dla młodzieży Studnia Otwarta Kultura   28 lutego 2019, godz. 16.00

  Zapraszamy na spotkanie młodzieżowego Klubu Książki w Oddziale dla młodzieży Studnia Otwarta Kultura, ul. Poniatowskiego 1-3/II. Spotkanie tym razem będzie powtórką…


  Ubezpieczenie na wakacje to podstawa przy wyjazdach za granicę. Co jednak z podróżami po ojczystym kraju, w którym większość z nas płaci składki ubezpieczenia zdrowotnego i w razie potrzeby może skorzystać z pomocy medycznej na NFZ? W takim przypadku polisa turystyczna również ma ogromne znaczenie i nie powinno się jej pomijać przy planowaniu urlopu w Polsce.

  Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie wakacyjne?

  Polisa turystyczna podczas wyjazdów zagranicznych to oczywistość dla większości podróżujących. Poza Polską nie mamy bowiem dostępu do refundacji większości wizyt lekarskich, zabiegów czy operacji (posiadacze karty EKUZ mogą korzystać w danym kraju jedynie z usług medycznych w publicznych placówkach). Warto pamiętać, że w wielu krajach poszczególni lekarze przyjmują pacjentów wyłącznie prywatnie – w takiej sytuacji jedynie posiadając odpowiednie ubezpieczenie na wakacje, możemy liczyć na pomoc i pokrycie kosztów leczenia. Co więcej, polisa może pokryć także akcję ratunkową lub transport medyczny do Polski, czyli działania o bardzo wysokich cenach.

  Wiele osób bagatelizuje więc polisę turystyczną, jeśli ma zamiar podróżować wyłącznie po kraju. Po co się ubezpieczać, jeśli możemy liczyć na NFZ? Warto pamiętać, że polisa to nie tylko pokrycie kosztów leczenia, ale także o wiele szersza ochrona, dzięki której klienci mogą liczyć na pomoc w razie nieszczęśliwych wypadków.

  Ubezpieczenie na wakacje – czy warto się na nie zdecydować?

  Wakacje to okres, kiedy niestety znacznie wzrasta ryzyko zagrożenia – zarówno na drogach, gdzie podczas letnich wakacji co roku odnotowuje się zwiększoną ilość wypadków, jak i w miejscach wypoczynku. Chwila nieuwagi, błąd osoby trzeciej lub po prostu brak szczęścia w niektórych sytuacjach może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń, zagrażających zdrowiu, a nawet życiu wczasowiczów. Wiele wypadków ma miejsce nad wodą oraz w górach – czyli najpopularniejszych miejscach wypoczynku. Posiadając ubezpieczenie na wakacje, jest się finansowo zabezpieczonym w razie uszczerbku na zdrowiu – polisa obejmuje zazwyczaj NNW oraz OC.

  Czy uprawianie sportów również jest obejmowane przez ubezpieczenie na wakacje?

  Zarówno letnie, jak i zimowe wakacje to idealna pora na aktywność fizyczną. W górach, nad morzem, jak i we wszelkich innych miejscach turystycznych dostępnych jest wiele atrakcji, z których chętniej korzystamy podczas urlopu. Narty, pływanie, wycieczki rowerowe – nie tylko doświadczeni miłośnicy sportu decydują się na spędzenie swojego wolnego czasu w ten sposób. Niestety, sport to także większe ryzyko kontuzji – i to nie tylko w przypadku osób mało doświadczonych. Nawet posiadając wysokie umiejętności w danej dyscyplinie, możemy ulec nieszczęśliwemu wypadkowi. W takich sytuacjach niezbędne będzie ubezpieczenie na wakacje, które pozwoli zarówno skorzystać z doraźnej pomocy, jak i długofalowej opieki medycznej czy rehabilitacji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

  Czy trzeba wybierać dodatkowe pakiety polisy turystycznej, by obejmowała ona uprawianie sportów? Zależy to od oferty ubezpieczyciela, jednak dostępne są ubezpieczenia, które w podstawowym pakiecie obejmują sporty amatorskie, takie jak narty, snowboard, pływanie, jazda na rowerze, motorowerze czy quadzie, nurkowanie. Warto zdecydować się na taką ofertę, ponieważ zyskujemy pełną ochronę podczas wszystkich wakacyjnych aktywności, bez konieczności ponoszenia wyższych kosztów.

  NNW i OC – co oznaczają w polisie turystycznej?

  Następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialność cywilna to bardzo ważne składniki ubezpieczenia na wakacje. W pierwszym przypadku chodzi o zabezpieczenie się na skutek nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jeśli klient ulegnie wypadkowi – komunikacyjnemu lub innemu – i odniesie szkodę, będzie mógł liczyć na pokrycie kosztów wszelkiej pomocy medycznej i rehabilitacji, a także wypłacanie świadczeń różnego typu, jeśli doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu.

  Odpowiedzialność cywilna odpowiada za pokrycie ewentualnych kosztów szkód, jakie spowodował ubezpieczony na osobach trzecich lub ich mieniu. Obejmuje to również osoby i zwierzęta, za jakie jest on odpowiedzialny.

 • Policjanci z Kędzierzyna-Koźla wzięli udział w ogólnopolskich działaniach, polegających na liczeniu osób bezdomnych. Funkcjonariusze wspólnie z pracownikami socjalnymi, streetworkerami oraz strażnikami miejskimi sprawdzali miejsca, w których schronienia szukają bezdomni, a także informowali ich o możliwości wsparcia jakie mogą uzyskać.

 • Nielegalne składowiska śmieci i niebezpiecznych odpadów, to problem, który dotyka różnych osób i instytucji. Począwszy od mieszkańców okolic, gdzie szkodliwe substancje są składowane, przez oszukanych właścicieli terenów, nieświadomych nielegalnego procederu, na władzach samorządowych kończąc. Dlatego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu odbyło się spotkanie poświęcone walce z tym przestępczym procederem. Na zaproszenie komendanta wojewódzkiego nadinsp. Jarosława Kalety udział w nim wzięli przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Marszałkowskiego, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Urzędu Miasta Opola.

 • plakat-Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Siwczyk poświęcone książce pt. „Kobiety ze Śląska”   14 marca 2019, godz. 17.00

  Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Siwczyk poświęcone książce pt. „Kobiety ze Śląska”. Spotkanie odbędzie się w 14 marca o godz. 17.00 w Filii nr 5. O książce:„Kobiety…


  plakat-Spotkanie ze stylistką Aloszą   8 marca 2019, godz. 15.00

  Z okazji Dnia Kobiet 8 marca o godz. 15.00 zapraszamy do Oddziału dla młodzieży na spotkanie ze stylistką Aloszą oraz rozmowy o stylu zapisanym w książkach. Dowiemy…


  plakat-Konkurs Najpiękniejszej Wymowy Języka Ojczystego 2019 - wyniki

  PROTOKÓŁ z posiedzenia Jury Konkursu Najpiękniejszej Wymowy Języka Ojczystego z dnia 21 lutego 2019 r. Konkurs Najpiękniejszej Wymowy Języka Ojczystego został…


  Pierwszą protezę ruchomą niełatwo jest zaakceptować. Przeszkadzają w tym uczucie obcego ciała w ustach, problemy z mówieniem, żuciem. Z kłopotami tymi łatwiej sobie poradzić, jeśli mamy pozytywne nastawienie do użytkowania sztucznej szczęki. Trudności z mówieniem pomogą nam szybko pokonać proste ćwiczenia polegające na powolnym i wyraźnym artykułowaniu słów podczas rozmowy, czytania na głos. Nieco dłużej możemy mieć kłopoty z odgryzaniem i żuciem pożywienia.

  Dlatego po otrzymaniu pierwszej protezy ruchomej dzielmy jedzenie na małe kęsy, unikajmy twardych pokarmów. Żucie pokarmów powinno się odbywać obustronnie. Gryzienie jedną stroną spowoduje odchylanie się protezy. Po pewnym czasie żucie jedzenia nie będzie sprawiać trudności, bo proteza ułoży się w jamie ustnej i przestanie przeszkadzać. Ale żeby tak się stało, musimy ją nosić. Nigdy nie zaakceptujemy protezy, jeśli będziemy ją zakładać okazjonalnie. Leczenie protetyczne nie kończy się po otrzymaniu protezy. Potrzebne są wizyty kontrolne: pierwsza po 24-48 godzinach, aby lekarz dentysta mógł wykonać korektę, i druga po tygodniu lub dwóch.

  Zadbaj o higienę nowych zębów

  Wielką zaletą protezy zębowej jest to, że nie zaatakuje jej próchnica. Nie znaczy to jednak, że jej posiadacz jest zwolniony z dbałoœści o higienę. Szczególnej troski wymagają protezy, ponieważ resztki pokarmu zalegające między protezą a podniebieniem i dziąsłami mogą uwierać, są także doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów. Ponadto na protezie, tak samo jak na zębach, odkłada się płytka stwarzająca warunki do rozwoju tych chorobotwórczych drobnoustrojów.

  Gdy masz ruchomą protezę, celem zabiegów higienicznych jest niedopuszczenie do pojawienia się stanów zapalnych i infekcji grzybiczych. Po każdym posiłku dokładnie czyść protezę - najlepiej dwustronną szczoteczką do protez zębowych, która dociera nawet do trudno dostępnych miejsc. Stosuj specjalną antybakteryjną pastę do protez zębowych, a potem wypłucz protezę pod strumieniem ciepłej, ale nie gorącej wody. Szczotkuj wszystkie powierzchnie protezy, szczególnie te, które stykają się z błoną œśluzową. Nie używaj tradycyjnej pasty, gdyż zawiera substancje ścierne, które mogą zarysować powierzchnię protezy, wskutek czego szybciej tworzy się na niej osad, np. z kawy, herbaty.

  Na noc zdejmuj protezę, ponieważ całodobowe użytkowanie sprzyja szybszemu tworzeniu się na jej powierzchni nalotów bakteryjnych. Wyczyszczoną i dokładnie osuszoną protezę przechowuj w szczelnym, suchym pudełeczku. Trzymanie w szklance z wodą jest niewskazane, ponieważ sprzyja to rozwojowi bakterii i grzybów, które łatwo przenikają, zwłaszcza do akrylowych protez o porowatej strukturze.

  Dezynfekuj protezę w roztworze o działaniu bakteriobójczym i antyseptycznym – np. stosując aktywne tabletki czyszczące. Usuwają one trudne osady, redukują 99,99% bakterii i likwidują przykry zapach. Jest to też konieczne po każdej infekcji w obrębie jamy ustnej (afta, opryszczka, zapalenie zatok, angina); wtedy należy wymienić szczoteczki do mycia protez, aby uniknąć wtórnej infekcji lub skontaktować się ze specjalistą odnośnie dziedziny protetyka żoliborz.

  Dbaj o higienę jamy ustnej. Raz dziennie czyść język specjalną szczoteczką, używaj płynów do płukania ust albo naparów ziołowych działających antyseptycznie i łagodząco (rumianek, kora dębu, szałwia). Masuj dziąsła miękką szczoteczką, aby pobudzić krążenie krwi. Podrażnione dziąsła smaruj żelem kojąco-regenerującym o właściwościach łagodzących, przeciwzapalnych.

  Jak przyzwyczaić się do użytkowania protezy zębowej?