Tylko do końca sierpnia w Galerii Sztuk Wszelakich Miejskiego Ośrodka Kultury można oglądać prace, które powstały podczas IX Międzynarodowych Spotkań Artystów Plastyków. Wzięli w nim udział artyści z całego regionu, jak również Czech i Ukrainy. 
Pedro Calderon de la Barca, w tłumaczeniu Jarosława Marka Rymkiewicza w reżyserii Mateusza Socharzewskiego - "Księżniczka na opak wywrócona" już 7 września 2019r. o godz. 18.00 na deskach DK LECH. Bilety w cenie 20 zł, rezerwacja pod nr tel. 579 512 308.

Jeśli chcemy otrzymać pieniądze na dofinansowanie własnego biznesu, jedną z dróg, jakie dają taką możliwość są pieniądze z programu unijnego. Niezwykle ważne jednak przy nich jest to, że wymagają one bardzo dokładnego rozliczenia, a więc tyle ile dostajemy, musimy dokładnie według stworzonego biznes planu wydać i w pełni być rozliczonym. Jednym z obowiązków, którym musi się podjąć każdy przyszły przedsiębiorca są audyty unijne. To właśnie one muszą być przeprowadzone w celu weryfikacji i dogłębnego sprawdzenia klienta, tak, aby całość móc zaakceptować, że dana osoba w pełni wywiązała się z danej umowy. Wchodząc na przykład na doskonale prowadzoną stronę audyty unijne można otrzymać szereg praktycznych porad i wskazówek odnośnie do samych audytów unijnych, a więc tego, czym one są, po co się je przeprowadza, jak wygląda sama procedura ich wykonywania.

Firma taka zajmuje się szeregiem działań, zatrudniając w swoich szeregach specjalistyczne jednostki, które są wyszkolone właśnie w zakresie tych unijnych audytów, które zdecydowanie różnią się od tych standardowych. Jeśli dana osoba ubiega się o dofinansowanie, musi wypisać wniosek i dołączyć szereg niezbędnych dokumentów, które pozwolą specjalnej komisji podjąć decyzję, czy takie pieniądze warto w dany projekt i osobę zainwestować, czy też nie. Trzeba jednak pamiętać, że audyt projektów unijnych jest zadaniem, które musi być przeprowadzone, a to znaczy, że dany biznes opracowany w umowie musi być przełożony na praktykę. Nie można oszukiwać, wymyślać, czy próbować pójść na skróty, bowiem wszystko zostanie tutaj sprawdzone. Audytor sprawdzając takiego beneficjenta jest w stanie w pełni zobaczyć, czy wszystkie przeznaczone na jego biznes pieniądze zostały odpowiednio spożytkowane.

Co wchodzi w zakres audytu projektów unijnych?

Jeśli przeprowadza się rewizje unijne, bo tak właśnie określa się innymi słowy takie audyty, to pod uwagę bierze się wszelkie działania mające sprawdzenie beneficjenta, czy wywiązał się on z zadania, które zostało określone w umowie w danym projekcie. Sprawdza się więc księgowość, bierze się pod uwagę rachunkowość, przejrzana musi być cała dokumentacja i dopiero wtedy audyty unijne Warszawa można uznać w pełni za operacje wykonane perfekcyjnie.

Po co robi się audyty unijne?

Kto wybiera audytora?

Choć audyt jest rzeczą obowiązkową i wydawać by się mogło, że to organ, który wypłaca świadczenie takiego audytora do nas powoła, to w rzeczywistości jest inaczej i to sam beneficjent wybiera sobie go samemu. Jedną z rzeczy, jaką w tej kwestii należy mieć na uwadze jest to, że audytorem tutaj może być tylko osoba wyspecjalizowana w funduszach unijnych. Musi mieć ona pełną wiedzę w tym właśnie zakresie, musi posiadać stosowne kwalifikacje i przeszkolenia. Wybierając taką osobę, należy spojrzeć na jak najlepszego fachowca, który będzie w stanie stworzyć doskonały audyt unijny, pisząc do tego raport z przeprowadzonej kontroli, jak również i osobistą ocenę.

Jaka cena za audyt unijny?

Jeśli chodzi o audyty unijne - cena, wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaką firmę zatrudnimy, jak duży jest ten nasz projekt, ile pieniędzy otrzymaliśmy i na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę. Sama więc kwota audytu jest kwestią absolutnie indywidualną. Oczywiście każda firma oferuje inny cennik, dlatego też, jeśli zależy nam na jak najniższej cenie, warto porównać, sprawdzić i wybrać najtańszą dla nas opcję, ale z uwzględnieniem tego, by współpracować tylko i wyłącznie z profesjonalistami.

 • W Kędzierzynie-Koźlu odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. W obchodach brał udział Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Rafał Stanisławski, przedstawiciele władz samorządowych, prokuratury, służb mundurowych, Stowarzyszenia Kresowian oraz duchowieństwa. W trakcie uroczystości policjanci otrzymali mianowania na wyższe stopnie służbowe. Wręczano także honorowe odznaki związkowe oraz medale okolicznościowe z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej.

 • plakat-Wernisaż wystawy pt. "Polscy adwokaci na śląsku w służbie społeczeństwu, prawu i godności"   3 września 2019, godz. 17.00

  Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza na wernisaż wystawy przygotowanej przez Izbę Adwokacką w Opolu pt. "Polscy adwokaci na śląsku w służbie…


 • Wojewódzkie i miejskie obchody Święta Policji odbędą się już 2 sierpnia, w stolicy naszego regionu. Tego dnia zasłużeni policjanci otrzymają odznaczenia, wyróżnienia oraz listy gratulacyjne. Nie zabraknie też mianowania na kolejne stopnie służbowe. Gospodarzem uroczystości będzie Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Jarosław Kaleta oraz Komendant Miejski Policji w Opolu podinsp. Rafał Drozdowski. Tegoroczne obchody są wyjątkowe, bo związane są ze 100. rocznicą powołania Policji Państwowej.

 • Czym są i jak działają pożyczki pod zastaw nieruchomości?

  Pożyczki pod zastaw nieruchomości zdecydowanie nie należą do najbardziej popularnych elementów oferty banków oraz współczesnych firm pożyczkowych. Według wciąż popularnego stereotypu, pożyczki pod zastaw nieruchomości to opcja przeznaczona właściwie wyłącznie dla klientów znajdujących się w skrajnie wręcz trudnej sytuacji finansowej, gdy poddanie pod zastaw domu lub mieszkania staje się koniecznością.

  Tymczasem warto mieć świadomość faktu, takie formy produktów pożyczkowych, jak pożyczki pod zastaw nieruchomości nie tylko są uznawane przez ekspertów za jedną z bardziej bezpiecznych metod w zakresie procesu wychodzenia z długów, ale posiadają również wiele innych, naprawdę istotnych zalet.

  Czym więc właściwie są pożyczki pod zastaw nieruchomości? Jaki jest mechanizm tego rodzaju rozwiązań oraz jakie są najważniejsze zalety tej formy produktów pożyczkowych? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

  Czym są i jak działają pożyczki pod zastaw nieruchomości?

  Jak już sama nazwa wskazuje, podstawowych mechanizmem działania pożyczek pod zastaw nieruchomości jest fakt, że kredyt lub pożyczka uzyskuje zabezpieczenie w postaci nieruchomości należącej do pożyczkobiorcy. Najczęściej używa się rzecz jasna nieruchomości mieszkalnych, jak domy czy mieszkania, ale zastawi mogą podlegać również inne rodzaje nieruchomości(zależy to przede wszystkim od indywidualnej polityki, jaką w tym zakresie prowadzi pożyczkodawca, czyli bank lub firma pożyczkowa).

  Co do zasady,pożyczki pod zastaw nieruchomości występują na rynku w dwóch podstawowych wariantach:

  • Pożyczki pod przewłaszczenie
  • Klasyczne pożyczki pod hipotekę

  W pierwszym wariancie, który jest jednocześnie zdecydowanie bardziej popularny, mechanizm pożyczki polega na przepisaniu własności nieruchomości przez pożyczkobiorcę na rzecz pożyczkodawcy na czas trwania umowy. Oczywiście, owa zmiana własności ma charakter jedynie teoretyczny: pożyczkobiorca nadal może zamieszkiwać posiadany przez siebie lokal. W momencie, gdy dochodzi do spłaty pożyczki lub kredytu, zastawiona nieruchomość w sposób automatyczny znowu staje się prawną własnością klienta.

  W przypadku pożyczek pod hipotekę pożyczkodawca dokonuje zaś po prostu wpisu do księgi wieczystej nieruchomości. Wpis ten zostaje usunięty w momencie spłaty pożyczki.

  Jakie są zalety pożyczek pod zastaw nieruchomości?

  W przypadku takich rozwiązań, jak pożyczki pod zastaw nieruchomości bank lub instytucja pożyczkowa otrzymują dodatkowe, bardzo ważne zabezpieczenie kredytu w postaci nieruchomości należącej do klienta- istnieją także prywatne pożyczki pod zastaw nieruchomości. Wpływa to w sposób znaczący zarówno na ocenę zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, jak też na warunki pożyczki. Jako, że pożyczka pod zastaw jest dla pożyczkodawcy zawsze znacznie bardziej bezpiecznym rozwiązaniem, niż inne formy pożyczek, pożyczki pod zastaw nieruchomości cechuje się wyraźnie atrakcyjniejszymi warunkami, w tym niższym oprocentowaniem a także dłuższym maksymalnym okresem spłaty. Co więcej, w przypadku pożyczek pod zastaw klient bardzo często ma także możliwość indywidualnego negocjowania z pożyczkodawcą warunków swojej pożyczki.

 • Policjanci z Kędzierzyna-Koźla podczas rowerowego rajdu „Babci Anny” rozmawiali z mieszkańcami o bezpieczeństwie rowerzystów oraz pieszych. W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego funkcjonariusze rozdawali odblaski. Dla mieszkańców była to dobra okazja, aby porozmawiać z policjantami o bezpieczeństwie w różnych codziennych sytuacjach oraz zapoznać się z pracą policjantów.

 • Z okazji 100. rocznicy powstania Policji Państwowej, opolscy funkcjonariusze zapraszają na akcję oddawania krwi. Zbiórka odbędzie się dzisiaj - w dzień Święta Policji. Wszystkich chętnych zapraszamy na plac przy Dworcu Głównym PKP w Opolu. Krew można oddawać od godz. 10:00 do 14:00.

 • Z okazji przypadającego dzisiaj Święta Policji, połączonego z jubileuszowymi obchodami 100. rocznicy powstania Policji Państwowej, Prezydent RP Andrzej Duda przesłał do policjantek i policjantów list z życzeniami.

 • To już tradycja w Miejskim Ośrodku Kultury! 31 sierpnia zapraszamy miłośników czarnych krążków na kolejną Giełdę Płyt Winylowych, tym razem ponownie towarzysząca "Gitariadzie 40". Zapraszamy do DK "Chemik" w godzinach 12:00-15:00.

  Geografia nie jest obowiązkowym przedmiotem na maturze, ale na jej zaliczenie decyduje się wielu maturzystów. Mają oni do wyboru maturę z geografii na poziomie rozszerzonym oraz podstawowym. Gdy także zamierzasz zapisać się na maturę z geografii, sprawdź z nami, jak dobrze się do niej przygotować!

  Jak co roku, geografię na maturze pisze kilkadziesiąt tysięcy uczniów. To przedmiot uznawany powszechnie za dość łatwy, który nie stanowi problemów z zaliczeniem na dobrą ocenę. Nic więc dziwnego, że geografia wybierana jest jako jeden z przedmiotów dodatkowych na egzaminie dojrzałości.

  Zaliczenie matury na dobrym poziomie może wymagać jednak wytężonej nauce. W tym celu uczeń może wybrać także kursy maturalne geografia, które organizowane są obecnie przez wiele ośrodków w całym kraju. Takie kursy z geografii w Warszawie prowadzi szkoła Pitagoras.

  Geografia na maturze? Zapisz się na kursy maturalne geografia!

  Co warto wiedzieć na temat kursów maturalnych z geografii? Sprawdź najważniejsze informacje razem z nami i zdecyduj, czy kurs z geografii będzie dobrym pomysłem także dla Ciebie!

  Kursy maturalne geografia – kompleksowe przygotowanie do egzaminu

  Nauka w domu do matury jest bardzo ważna, ale czasami okazuje się, że jest ona niewystarczająca do tego, aby zaliczyć egzamin bez problemu. Wtedy wsparciem może być specjalny kurs maturalny, który poświęcony jest wybranemu przedmiotowi.

  Na kursy maturalne najczęściej decydują się ci uczniowie, którzy:

  • posiadają luki w wiedzy i chcą uzupełnić je przed egzaminem dojrzałości
  • mają trudności w zrozumieniu niektórych zagadnień geograficznych
  • nie mogą zmobilizować się do samodzielnej nauki
  • chcą zdawać maturę na poziomie rozszerzonym i zdobyć jak najwięcej punktów

  Wszystkie te wymagania może spełnić dobry kurs maturalny z geografii! Aktualnie kursy tego rodzaju prowadzone są zarówno na poziomie podstawowym, jak również rozszerzonym – dla osób pragnących zdawać egzamin na wyższym poziomie.

  Dobry kurs geografia włącza wszystkie informacje niezbędne do zaliczenia egzaminu. Są one podawane w sposób interesujący, aktywizujący, ułatwiający zapamiętanie. Także podczas kursu uczniowie rozwiązują różne ćwiczenia, testy, a także arkusze egzaminacyjne z matury z poprzednich lat.

  Gdy maturzysta chciałby zapisać się na kurs maturalny geografia będzie dla niego znacznie łatwiejsza w zrozumieniu!

  Kursy maturalne geografia – lepsze niż korepetycje?

  Korepetycje bardzo często uznawane są za najlepszy wybór przed maturą. Warto jednak wskazać, że kurs przygotowujący do matury może być jeszcze lepszą propozycją!

  Przede wszystkim kursy grupowe pozwalają na uzyskanie lepszych wyników edukacyjnych. Są także przystępne cenowo – zapłacimy za nie nawet o ponad połowę mniej niż za uczestnictwo w korepetycjach.

  Kurs roczny rozpoczynający się w październiku to najczęściej wydatek od 1300 do 1800 złotych, natomiast kurs trwający jeden semestr to wydatek od 500 do 900 złotych. Im wcześniej uczeń zapisze się na kurs, tym większą obniżkę może dostać!

  Aktualne oferty na kursy do matury geografia Warszawa oraz w innych lokalizacjach można sprawdzić już teraz przez internet. Na zajęcia można zapisać się również on-line – bez wychodzenia z domu!

  Cacharel Noa należą do tych zapachów, które podobają się każdemu – można je lubić lub... bardzo lubić. Czym wyróżniają się te klasyczne perfumy damskie, jakie są ich nuty zapachowe i na kim sprawdzą się najlepiej?

  Cacharel Noa – nuty zapachowe

  Wśród produktów, które można znaleźć w perfumerii z Warszawy, wyróżnia się Cacharel Noa – klasyczny zapach dla kobiet, który dla wielu pań stanowi nieodłączny element kolekcji perfum. Już po przepięknym, okrągłym flakoniku z przezroczystego szkła z perłą w środku widać, jaki jest charakter tego zapachu – świeży, delikatny, wiosenny, kobiecy. Klasyfikowany jest to kategorii kwiatowo-drzewnej. Opinie o Cacharel Noa opisują go jako kremowy i otulający, a przy tym czysty i rześki. Został stworzony jako zapach na co dzień, jednak z powodzeniem można stosować go na wieczór i na specjalne okazje.

  Nuty zapachowe:

  • nuty głowy: biała piwonia, benzoin, cedrowy mech,
  • nuty serca: świeża trawa, drzewo sandałowe, kosaciec,
  • nuty bazy: kawa, kolendra, białe piżmo.

  Zapach pięknie rozwija się na skórze, a jego mleczno-pieprzowa tonacja jest zupełnie wyjątkowym doznaniem. Z czasem staje się bardziej kremowy i cudownie otula, co sprawia, że wiele kobiet nie wyobraża sobie bez niego dnia. Doskonale sprawdzi się zarówno wiosną i latem, jak i jesienią i zimą. Nie jest z pewnością przytłaczający – należy do lżejszych zapachów. Stanowi wspaniałą klasykę zapachów dla kobiet, przy czym nie jest ani odrobinę banalny.

  Cacharel Noa – klasyczne perfumy dla eleganckich kobiet

  Noa od Cacharel – dla kogo?

  Perfumy Cacharel Noa posiadają jedną dużą zaletę – jest to piękny zapach, który przypadnie do gustu każdej kobiecie. Nie są przy tym zwykłe – charakteryzuje je bardzo ciekawe połączenie rześkości i delikatności z kremowością i wrażeniem otulenia. Dla wielu kobiet jest to jeden z najlepszych zapachów, bez których nie wyobrażają sobie swojej kolekcji perfum. Z pewnością jest to produkt dla osób ceniących sobie nieco lżejsze, świeże zapachy – kojarzy się z rześkością poranka lub wiosną, dzięki czemu robi wrażenie delikatnego i bardzo kobiecego. Ciekawe drzewne nuty wzbogacają kwiatowy aromat, tworząc tym samym perfumy niezwykłe – a więc idealne dla niezwykłych kobiet. Piękna buteleczka z pewnością ucieszy także wszystkie estetki, lubiące otaczać się wyjątkowymi przedmiotami.

  Rodzina zapachów Cacharel

  Noa doczekał się kilku kontynuacji, co pozwoliło marce stworzyć propozycje dla kobiet o różnych temperamentach i gustach. Na rynku dostępne są perfumy Cacharel Noa Perle, Fleur oraz L’Eau, które wyróżniają się wyjątkowymi kompozycjami zapachowymi:

  • Perle – kwiatowo-owocowe perfumy z nutami kumkwatu, różowego pieprzu, kwiatu afrykańskiej pomarańczy, frezji, piwonii oraz orzecha laskowego,
  • Fleur – kwiatowe perfumy z nutami zapachowymi liści czarnej porzeczki, kolendry, gałki muszkatołowej, hibiskusa, kawy, piwonii, róży bułgarskiej, białego piżma i benzoesu.
  • L’Eau – kwiatowo-owocowe perfumy z nutami jabłka i liści czarnej porzeczki, piwonii, jaśminu, piżma i benzoesu.

  Gdzie zamówić perfumy?

  Warto zamówić tester Cacharel Noa lub zdecydować się na pełną wersję zapachu – są to perfumy tak wyjątkowe, że z pewnością przypadną do gustu każdej kobiecie. Najlepiej szukać ich w sprawdzonych perfumeriach – zapewniają one oryginalne produkty od najlepszych na świecie producentów perfum, często oferując bardzo przystępne ceny. Noa to również idealny pomysł na prezent dla bliskiej osoby – będzie doskonałym podarunkiem dla mamy, żony czy przyjaciółki.

  Zapraszamy na sierpniowe kina plenerowe. Projekcje odbędą się w różnych dzielnicach Kędzierzyna-Koźla. 3.08 - widzimy się w Koźlu, 9.08 w Blachowni, 10.08 w Śródmieściu, 24.08 w Sławięcicach.  Zapraszamy!

  Zgłoś się na jubileuszową XXXII edycję Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Turystycznej, Poezji Śpiewanej i Sztuk Różnych "Wrzosowisko 2019". W tym roku na zgłoszenia czekamy do 12 września!
  Pobierz kartę zgłoszeniową.
 • Kędzierzyńsko-kozielski policjant w czasie wolnym, zauważył pożar mieszkania w budynku wielorodzinnym. Funkcjonariusz natychmiast zareagował. O wszystkim powiadomił dyżurnego policji oraz pomagał przy ewakuacji mieszkańców. Teraz śledczy wyjaśniają, co było przyczyną pożaru.