Ubezpieczenie na wakacje to podstawa przy wyjazdach za granicę. Co jednak z podróżami po ojczystym kraju, w którym większość z nas płaci składki ubezpieczenia zdrowotnego i w razie potrzeby może skorzystać z pomocy medycznej na NFZ? W takim przypadku polisa turystyczna również ma ogromne znaczenie i nie powinno się jej pomijać przy planowaniu urlopu w Polsce.

Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie wakacyjne?

Polisa turystyczna podczas wyjazdów zagranicznych to oczywistość dla większości podróżujących. Poza Polską nie mamy bowiem dostępu do refundacji większości wizyt lekarskich, zabiegów czy operacji (posiadacze karty EKUZ mogą korzystać w danym kraju jedynie z usług medycznych w publicznych placówkach). Warto pamiętać, że w wielu krajach poszczególni lekarze przyjmują pacjentów wyłącznie prywatnie – w takiej sytuacji jedynie posiadając odpowiednie ubezpieczenie na wakacje, możemy liczyć na pomoc i pokrycie kosztów leczenia. Co więcej, polisa może pokryć także akcję ratunkową lub transport medyczny do Polski, czyli działania o bardzo wysokich cenach.

Wiele osób bagatelizuje więc polisę turystyczną, jeśli ma zamiar podróżować wyłącznie po kraju. Po co się ubezpieczać, jeśli możemy liczyć na NFZ? Warto pamiętać, że polisa to nie tylko pokrycie kosztów leczenia, ale także o wiele szersza ochrona, dzięki której klienci mogą liczyć na pomoc w razie nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenie na wakacje – czy warto się na nie zdecydować?

Wakacje to okres, kiedy niestety znacznie wzrasta ryzyko zagrożenia – zarówno na drogach, gdzie podczas letnich wakacji co roku odnotowuje się zwiększoną ilość wypadków, jak i w miejscach wypoczynku. Chwila nieuwagi, błąd osoby trzeciej lub po prostu brak szczęścia w niektórych sytuacjach może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń, zagrażających zdrowiu, a nawet życiu wczasowiczów. Wiele wypadków ma miejsce nad wodą oraz w górach – czyli najpopularniejszych miejscach wypoczynku. Posiadając ubezpieczenie na wakacje, jest się finansowo zabezpieczonym w razie uszczerbku na zdrowiu – polisa obejmuje zazwyczaj NNW oraz OC.

Czy uprawianie sportów również jest obejmowane przez ubezpieczenie na wakacje?

Zarówno letnie, jak i zimowe wakacje to idealna pora na aktywność fizyczną. W górach, nad morzem, jak i we wszelkich innych miejscach turystycznych dostępnych jest wiele atrakcji, z których chętniej korzystamy podczas urlopu. Narty, pływanie, wycieczki rowerowe – nie tylko doświadczeni miłośnicy sportu decydują się na spędzenie swojego wolnego czasu w ten sposób. Niestety, sport to także większe ryzyko kontuzji – i to nie tylko w przypadku osób mało doświadczonych. Nawet posiadając wysokie umiejętności w danej dyscyplinie, możemy ulec nieszczęśliwemu wypadkowi. W takich sytuacjach niezbędne będzie ubezpieczenie na wakacje, które pozwoli zarówno skorzystać z doraźnej pomocy, jak i długofalowej opieki medycznej czy rehabilitacji, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Czy trzeba wybierać dodatkowe pakiety polisy turystycznej, by obejmowała ona uprawianie sportów? Zależy to od oferty ubezpieczyciela, jednak dostępne są ubezpieczenia, które w podstawowym pakiecie obejmują sporty amatorskie, takie jak narty, snowboard, pływanie, jazda na rowerze, motorowerze czy quadzie, nurkowanie. Warto zdecydować się na taką ofertę, ponieważ zyskujemy pełną ochronę podczas wszystkich wakacyjnych aktywności, bez konieczności ponoszenia wyższych kosztów.

NNW i OC – co oznaczają w polisie turystycznej?

Następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialność cywilna to bardzo ważne składniki ubezpieczenia na wakacje. W pierwszym przypadku chodzi o zabezpieczenie się na skutek nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jeśli klient ulegnie wypadkowi – komunikacyjnemu lub innemu – i odniesie szkodę, będzie mógł liczyć na pokrycie kosztów wszelkiej pomocy medycznej i rehabilitacji, a także wypłacanie świadczeń różnego typu, jeśli doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Odpowiedzialność cywilna odpowiada za pokrycie ewentualnych kosztów szkód, jakie spowodował ubezpieczony na osobach trzecich lub ich mieniu. Obejmuje to również osoby i zwierzęta, za jakie jest on odpowiedzialny.

 • Policjanci z Kędzierzyna-Koźla wzięli udział w ogólnopolskich działaniach, polegających na liczeniu osób bezdomnych. Funkcjonariusze wspólnie z pracownikami socjalnymi, streetworkerami oraz strażnikami miejskimi sprawdzali miejsca, w których schronienia szukają bezdomni, a także informowali ich o możliwości wsparcia jakie mogą uzyskać.

 • Nielegalne składowiska śmieci i niebezpiecznych odpadów, to problem, który dotyka różnych osób i instytucji. Począwszy od mieszkańców okolic, gdzie szkodliwe substancje są składowane, przez oszukanych właścicieli terenów, nieświadomych nielegalnego procederu, na władzach samorządowych kończąc. Dlatego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu odbyło się spotkanie poświęcone walce z tym przestępczym procederem. Na zaproszenie komendanta wojewódzkiego nadinsp. Jarosława Kalety udział w nim wzięli przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego, Marszałkowskiego, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Urzędu Miasta Opola.

 • plakat-Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Siwczyk poświęcone książce pt. „Kobiety ze Śląska”   14 marca 2019, godz. 17.00

  Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Siwczyk poświęcone książce pt. „Kobiety ze Śląska”. Spotkanie odbędzie się w 14 marca o godz. 17.00 w Filii nr 5. O książce:„Kobiety…


  plakat-Spotkanie ze stylistką Aloszą   8 marca 2019, godz. 15.00

  Z okazji Dnia Kobiet 8 marca o godz. 15.00 zapraszamy do Oddziału dla młodzieży na spotkanie ze stylistką Aloszą oraz rozmowy o stylu zapisanym w książkach. Dowiemy…


  Pierwszą protezę ruchomą niełatwo jest zaakceptować. Przeszkadzają w tym uczucie obcego ciała w ustach, problemy z mówieniem, żuciem. Z kłopotami tymi łatwiej sobie poradzić, jeśli mamy pozytywne nastawienie do użytkowania sztucznej szczęki. Trudności z mówieniem pomogą nam szybko pokonać proste ćwiczenia polegające na powolnym i wyraźnym artykułowaniu słów podczas rozmowy, czytania na głos. Nieco dłużej możemy mieć kłopoty z odgryzaniem i żuciem pożywienia.

  Dlatego po otrzymaniu pierwszej protezy ruchomej dzielmy jedzenie na małe kęsy, unikajmy twardych pokarmów. Żucie pokarmów powinno się odbywać obustronnie. Gryzienie jedną stroną spowoduje odchylanie się protezy. Po pewnym czasie żucie jedzenia nie będzie sprawiać trudności, bo proteza ułoży się w jamie ustnej i przestanie przeszkadzać. Ale żeby tak się stało, musimy ją nosić. Nigdy nie zaakceptujemy protezy, jeśli będziemy ją zakładać okazjonalnie. Leczenie protetyczne nie kończy się po otrzymaniu protezy. Potrzebne są wizyty kontrolne: pierwsza po 24-48 godzinach, aby lekarz dentysta mógł wykonać korektę, i druga po tygodniu lub dwóch.

  Zadbaj o higienę nowych zębów

  Wielką zaletą protezy zębowej jest to, że nie zaatakuje jej próchnica. Nie znaczy to jednak, że jej posiadacz jest zwolniony z dbałoœści o higienę. Szczególnej troski wymagają protezy, ponieważ resztki pokarmu zalegające między protezą a podniebieniem i dziąsłami mogą uwierać, są także doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów. Ponadto na protezie, tak samo jak na zębach, odkłada się płytka stwarzająca warunki do rozwoju tych chorobotwórczych drobnoustrojów.

  Gdy masz ruchomą protezę, celem zabiegów higienicznych jest niedopuszczenie do pojawienia się stanów zapalnych i infekcji grzybiczych. Po każdym posiłku dokładnie czyść protezę - najlepiej dwustronną szczoteczką do protez zębowych, która dociera nawet do trudno dostępnych miejsc. Stosuj specjalną antybakteryjną pastę do protez zębowych, a potem wypłucz protezę pod strumieniem ciepłej, ale nie gorącej wody. Szczotkuj wszystkie powierzchnie protezy, szczególnie te, które stykają się z błoną œśluzową. Nie używaj tradycyjnej pasty, gdyż zawiera substancje ścierne, które mogą zarysować powierzchnię protezy, wskutek czego szybciej tworzy się na niej osad, np. z kawy, herbaty.

  Na noc zdejmuj protezę, ponieważ całodobowe użytkowanie sprzyja szybszemu tworzeniu się na jej powierzchni nalotów bakteryjnych. Wyczyszczoną i dokładnie osuszoną protezę przechowuj w szczelnym, suchym pudełeczku. Trzymanie w szklance z wodą jest niewskazane, ponieważ sprzyja to rozwojowi bakterii i grzybów, które łatwo przenikają, zwłaszcza do akrylowych protez o porowatej strukturze.

  Dezynfekuj protezę w roztworze o działaniu bakteriobójczym i antyseptycznym – np. stosując aktywne tabletki czyszczące. Usuwają one trudne osady, redukują 99,99% bakterii i likwidują przykry zapach. Jest to też konieczne po każdej infekcji w obrębie jamy ustnej (afta, opryszczka, zapalenie zatok, angina); wtedy należy wymienić szczoteczki do mycia protez, aby uniknąć wtórnej infekcji lub skontaktować się ze specjalistą odnośnie dziedziny protetyka żoliborz.

  Dbaj o higienę jamy ustnej. Raz dziennie czyść język specjalną szczoteczką, używaj płynów do płukania ust albo naparów ziołowych działających antyseptycznie i łagodząco (rumianek, kora dębu, szałwia). Masuj dziąsła miękką szczoteczką, aby pobudzić krążenie krwi. Podrażnione dziąsła smaruj żelem kojąco-regenerującym o właściwościach łagodzących, przeciwzapalnych.

  Jak przyzwyczaić się do użytkowania protezy zębowej?

 • Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku trwa od 18 do 24 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw

 • W Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu odbyła się uroczystość pożegnania odchodzącego na emeryturę Komendanta Powiatowego Policji w Kędzierzynie-Koźlu mł. insp. Wiktora Chałupy. Na uroczystości obecni byli m.in. przedstawiciel Senatu Rzeczypospolitej, przedstawiciele samorządów lokalnych, prokuratury, służb mundurowych oraz kapelan, policjanci i pracownicy kędzierzyńsko-kozielskiej Policji, a także rodzina komendanta.

 • Na drogach powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego zostały przeprowadzone ogólnopolskie działania „Prędkość”. Podczas akcji policjanci ujawnili 48 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość. Funkcjonariusze zatrzymali 3 kierowcom prawo jazdy na najbliższe 3 miesiące.

 • W tym roku przypada 100. rocznica powołania Policji Państwowej. Zadania, misja i etos dzisiejszej polskiej Policji sięgają korzeniami właśnie do tradycji okresu międzywojennego. Ogólnopolski Festiwal Form Teatralnych, Literackich, Filmowych i Malarskich „100 lat Policji” jest jedną z propozycji uczczenia tych obchodów. W naszym konkursie mogą się zrealizować miłośnicy zarówno literatury, teatru, sztuk plastycznych jak i audiowizualnych.

 • W Kędzierzynie-Koźlu odbyło się spotkanie inaugurujące VI edycję kampanii „Przyhamuj, życie przed Tobą”. Głównym celem tej akcji jest uświadomienie zagrożeń wynikających z uczestnictwa w ruchu drogowym pieszych i kierujących rowerami, a także uwrażliwienie młodzieży na sytuacje kryzysowe występujące w ruchu drogowym.

 • Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza na koncert niezwykłego artysty światowego formatu. Fred Wesley z Fred Wesley Generations Trio wystąpi  7.04.2019 r. o godz. 17.00 w DK "Chemik". Bilety w cenie: 80 zł parter i 70 zł balkon. Kup on-line.
  Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu zapraszam na wernisaż fotografii koncertowej Henryka Sterkowicza. 1.03.2019 r. o godz. 19.00 w Galerii Sztuk Wszelakich DK "Chemik" zobaczymy fotografie koncertowe z Kędzierzyna-Koźla, wykonane w ciągu ostatnich lat. 
  plakat-Rodzinne czytanki. „A może morze…?”   16 lutego 2019, godz. 16.15

  Z okazji zbliżającego się Dnia Języka Ojczystego zapraszamy na Rodzinne Czytanki pt. „A może morze…?” w dniu 16 lutego o godz. 16.15 w MBP Rynek 3. Przeczytamy ksiażkę „Jedna…


  HSG to skrót od histerosalpingografii, badania drożności jajowodów oraz oceny macicy. Dzięki badaniu, lekarz może stwierdzić, czy kanały jajowodu są drożne. Niekiedy już podczas badania, można je udrożnić. Jest to bardzo ważne, ponieważ niedrożność jajowodów jest jednym z najczęstszych powodów niepłodności wśród kobiet.

  Badanie HSG – czy jest się czego bać?

  W sieci pojawia się bardzo dużo informacji o tym, że badanie HSG jest bardzo bolesne. Oczywiście, część kobiet odczuwa je jako bolesne, jednak większość nie narzeka na duży ból, a raczej na dyskomfort. Wiele zależy od tego, czy jajowody faktycznie są niedrożne. Jeżeli tak jest, badanie może okazać się bolesne. Jeżeli są drożne, bólu praktycznie nie ma. Jaki to ból? Porównuje się go ze skurczami macicy w trakcie owulacji, o różnym nasileniu. Kiedy się pojawia? W trakcie badania oraz po badaniu, dlatego kobiety szczególnie wrażliwe, mogą przed badaniem przyjąć lek rozkurczowy (poleca się lek w czopku ponieważ działa najszybciej i można przyjąć go na ok. 20 min. przed badaniem). A jak wygląda badanie HSG? Kobieta kładzie się na fotelu ginekologicznym, a lekarz umieszcza w pochwie wziernik. Przez niego wprowadza do dróg rodnych bardzo cieniutki cewnik. Ta część nie jest w ogóle bolesna, można co najwyżej odczuwać pewien dyskomfort. Następnie lekarz podaje kontrast do dróg rodnych i obserwuje, jak on się zachowuje. Wtedy, u niektórych Pań pojawia się ból. Oczywiście należy o tym bólu informować lekarza, wtedy zaprzestanie podawania kontrastu lub będzie robił to zdecydowanie wolniej. Po badaniu lekarz może określić w jakim stanie są jajowody, wejście do macicy i sama macica. Badanie HSG warto wykonywać u swojego, znanego sobie lekarza ginekologa i w dobrej klinice z odpowiednim sprzętem.

  Badanie HSG jest jednym z najważniejszych przeprowadzanych w celu diagnozowania niepłodności żeńskiej.

  Przyczyny niedrożności jajowodów

  Wśród przyczyn niedrożności jajowodów wymienia się:

  • stany zapalne,
  • przerost błony śluzowej macicy,
  • przebyte infekcje dróg rodnych nieodpowiednio leczone,
  • przebyte operacje w obrębie jamy brzusznej,
  • zabiegi i operacje w obrębie jajowodów,
  • zrosty po zapaleniach jajników i jajowodów,
  • czopy śluzowe blokujące ujścia jajowodów.

  Powyższe to najczęściej pojawiające się przyczyny niedrożności jajaowdów, wymienia się jednak również inne, no. poronienia lub choroby przenoszone droga płciową.

  Wskazanie do badania HSG

  Wskazaniem do badania jest przede wszystkim niepłodność. W przypadku, kiedy para stara się o dziecko kilka lub kilkanaście miesięcy, a próby nie kończą się sukcesem, wtedy Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie badania HSG. Wskazaniami do przeprowadzenia badania są też:

  • Wszelkie patologie w obrębie jamy macicy,
  • Wady jamy macicy,
  • Nawracające poronienia,
  • Przerost endometrium,
  • Przebyte operacje, np. mięśniaków.

  W niektórych przypadkach nie zaleca się wykonywania udrożnienia jajowodów badaniem HSG. Jest to m.in. okres spodziewanej miesiączki, owulacja, czy w czasie kiedy spodziewana jest ciąża. Nie powinno wykonywać się badania także podczas infekcji narządów rodnych. Wszystkie infekcje powinny zostać wcześniej wyleczone.

  Niestety, wiele kobiet, które nie mogą przez dłuższy czas zajść w ciąże, boi się wizyty u lekarza ginekologa i odkłada badania na później. Jest to wielkim błędem. Lekarz jest po to, aby mógł pomóc, a pacjentka pragnąca dziecka powinna wykonać wszystkie wskazane przez lekarzy badania, aby poznać przyczynę niepłodności. Badania nie są takie straszne, jak przedstawia to czasem Internet lub relacje koleżanek. Dzisiejsza medycyna robi ogromne postępy, a lekarze starają się być delikatni i wyrozumiali. Ponadto, przy badaniu drożności jajowodów często może być obecny partner. Pacjentki jednak w większości ufają swoim lekarzom i pozwalają na szybkie wykonanie tego badania. Badanie HSG może rozwiać wiele wątpliwości. Warto je zatem wykonać!

  HSG – po co wykonywać to badanie?

  Miejski Ośrodek Kultury zapraszan na kolejną odsłonę Stand Up Kędzierzyn-Koźle. 22 marca o godz. 19.00 w DK "Koźle" wystąpią: Bartosz Zalewski i Cezary Ponttefski. Bilety w cenie 30 zl dostępnena stronie: www.kupbilecik.pl.
 • Policjanci z Kędzierzyna-Koźla prowadzą postępowanie w sprawie kradzieży sklepowej. Do przestępstwa doszło w lutym 2019 roku, w jednym z marketów na terenie Kędzierzyna-Koźla. Publikujemy zdjęcia z wizerunkiem osoby, która jest podejrzewana o ten czyn. Wszystkie osoby mogące pomóc w zidentyfikowaniu mężczyzny, proszone są o kontakt telefoniczny z dyżurnym jednostki pod nr tel. 77 472 46 03.

 • Przed nami XXXI edycja "Szantek". Przygotowaliśmy również specjalny spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Trójkąt pt. "Żeglarze 7 mórz", który odbędzie się 15.03 o godz. 10.00. Bilety w cenie 12 zł, bilety do nabycia w kasach kin "Chemik" i "Twierdza".
  Przed nami XXXI edycja "Szantek", która odbędzie się w dniach 15 - 16.03. Bilety na to wydarzenie w sprzedaży od 27.02 od godziny 15.00 wyłącznie w Kinie "Twierdza", bez sprzedaży on-line.
 • Policjanci z kędzierzyńsko-kozielskiego ruchu drogowego dbając o bezpieczeństwo na drogach, podczas codziennej służby kontrolują prędkość z jaką poruszają się kierowcy. Tylko w ostatni weekend funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy pięciu kierowcom, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. Pamiętajmy, że nadmierna prędkość jest przyczyną wielu wypadków.

 • Zapraszamy na kolejną Giełdę Płyt Winylowych, która odbędzie się 16.03.2019 r. od godziny 12.00 - 15.00 w DK "Chemik". Uczestnictwo jest darmowe po uprzedniej rejestracji pod nr tel. 77 480 25 58.