Wielu rodziców zastanawia się w jaki sposób przygotować swoje dziecko do pierwszej wizyty u dentysty. Często nie mamy pomysłu na to, w jaki sposób poinformować nasze dziecko o zbliżającej się wizycie u stomatologa. Powodem bywa nieraz obawa rodziców przed niewłaściwą reakcją ze strony dziecka. Czy słusznie?

Dlaczego moje dziecko boi się dentysty?

To pytanie dręczy większość matek i ojców, którzy głowią się jak zachęcić dziecko do wizyty u dentysty. Często zastanawiają się też, skąd taki strach u dziecka. Wydaje im się, że dzieci konie powinno odczuwać strachu z powodu wizyty u dentysty, ponieważ zwyczajnie go nie zna. Należy jednak pamiętać, że dziecko reaguje strachem przed czymś, co po prostu nie jest mu znane. Strach u dziecka powoduje uczucie niepewności. Maluch doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że nie wie co go czeka i czym tak naprawdę jest wizyta u dentysty. Dlatego, reaguje strachem. Strach u dziecka jest uczuciem objawiającym się właśnie niechęcią, płaczem, krzykiem i tak dalej.

Co zrobić, żeby strach zniknął?

Przede wszystkim rozmawiajmy z dzieckiem. Opowiedzmy mu, ze szczegółami, jak wyglądają nasze wizyty u dentysty. Jeśli dziecko jest nieco większe, może zaobserwować zachowania swoich rodziców. Jeśli my, jako rodzice, regularnie chodzimy na wizyty do dentysty i nie okazujemy przy tym nadmiernych emocji (które, mogą udzielić się dziecku), dziecko nie będzie kojarzyło hasła „Idziemy do dentysty” jako sygnału, że należy się czegoś obawiać.

Jak nauczyć dziecko nie bać się dentysty?

Jeśli mamy możliwość, zabierzmy dziecko na naszą wizytę u stomatologa. W przypadku, gdy chodzimy do zaprzyjaźnionego stomatologa, może się to okazać dobrym rozwiązanie, Dziecko widząc, że nie dzieje nam się krzywda, może samo zechcieć usiąść na fotelu dentystyczny.

Zaufaj specjalistom – znajdź odpowiedniego dentystę dla swojego dziecka

Udając się na wizy tę do stomatologa z dzieckiem po raz pierwszy musimy znaleźć odpowiedni gabinet, który będzie miał w swojej ofercie możliwość leczenia małego pacjenta. Odpowiedni dentysta dla dzieci będzie miał doświadczenie i właściwe podejście do malucha, który odbywa swoją pierwszą wizytę u stomatologa. Lekarz z doświadczeniem będzie doskonale wiedział, jak rozmawiać ze swoim małym zestresowanym nową sytuacją pacjentem. Dzięki swoim umiejętnością przełamie strach dziecka i pomoże mu oswoić się z nową sytuacją.

Czy wizyta adaptacyjna to dobry pomysł?

Szukając odpowiedniego gabinetu stomatologicznego na pierwszą wizytę z dzieckiem, warto poszukać miejsca, w którym oferowane są usługi tak zwanej wizyty adaptacyjnej. Tego rodzaju wizyta polega na dokładnym wyjaśnieniu maluchowi, na czym polega praca dentysty, jakie sprzęty znajdują się w gabinecie stomatologicznym i dlaczego. Dziecko jest dokładnie instruowane przez dentystę. Zostają mu opisane wszystkie sprzęty, rurki haczyki czy, lusterka. Wszystko po to, aby maluch oswoił się z nowym miejscem i nieznaną sobie sytuacją w jakiej został postawiony. Dzięki umiejętnie przeprowadzonej wizycie adaptacyjnej, dziecko powoli zrozumie na czym polega profilaktyka stomatologiczna i przestanie się jej bać. Odpowiednie oswojenie z nową sytuacją pozwoli mu nauczyć się profilaktyki. A jak wiadomo, profilaktyka pozwala zachować zdrowie na dłużej. W rym przypadku będą to piękne i zdrowe zęby. Pamiętajmy też, że czasem wizyta adaptacyjna nie wystarczy, by dziecko przestało czuć strach przed stomatologiem. Wtedy to rodzic musi pracować z dzieckiem nad opanowaniem strachu przed dentystą. Nie będzie to łatwe zdanie, ale na pewno przyniesie efekty.

Sale weselne w Legionowie – czym powinny się charakteryzować?

Czy istnieje jeden, sprawdzony sposób na idealne wesele? Zdecydowanie nie. Jednak przy odpowiednim podejściu, dbając o najważniejsze aspekty, można zorganizować takie przyjęcie, na którym każdy z zaproszonych przez nas gości będzie czuł się komfortowo oraz na pewno niczego mu nie zabraknie.

Mając na uwadze lokale, domy i sale weselne Legionowo, Serock czy też Zegrze, to miejscowości pod Warszawą, gdzie można znaleźć sporo interesujących propozycji. Ciężko natomiast będzie nam odróżnić te dobre od złych, kiedy nie będziemy wiedzieli, na co konkretnie zwrócić uwagę i jakie cechy powinna posiadać dobra sala weselna w okolicach Warszawy.

Liczba zaproszonych gości

Zanim wybierzemy odpowiednie miejsce na wesele w Warszawie lub w okolicy, musimy określić ile dokładnie osób pojawi się na naszym przyjęciu. Z pewnością pomoże nam przygotowanie stosownej listy gości, wówczas z pewnością nie przydarzy się sytuacja, że pomieszczenia okażą się za duże lub za małe. Gdyby wybrana przez nas sala weselna w Zegrzu była za mała, zaproszeni przez nas goście czuliby się niekomfortowo. Z drugiej strony, za duża mogłaby spowodować, że puste przestrzenie wpłynęłyby negatywnie na poziom zabawy.

Najczęściej sale weselne w Serocku, czy też nad Zegrzem występują w dwóch wariantach. Jest to jedno pomieszczenie gdzie umieszczone są stoliki oraz parkiet taneczny dla gości. Druga opcja, to oddzielna sala na spożywanie posiłków i osobna przeznaczona do zabawy. Zarówno w pierwszej, jak i w drugiej opcji, odnaleźć można pewne plusy i minusy, dlatego tylko i wyłącznie od naszych preferencji zależy, co będzie lepszym wyjściem.

Sale weselne w okolicach Warszawy, a ich estetyka

Bardzo istotne jest to, jak wygląda wnętrze oraz jak udekorowany będzie nasz lokal weselny. Dość ciężko samodzielnie wpłynąć na ogólną estetykę obiektu, dlatego musi być to uwzględnione już podczas wyboru miejsca na wesele w Zegrzu lub Serocku, natomiast można sporo zdziałać odpowiednimi dodatkami w postaci stylowych dekoracji.

Ostatnimi czasy, na popularności zyskują domy weselne, które stylizowane są na prawdziwe dworki. Oprócz tego, że spotkamy tam wyjątkowo pięknie wystrojone sale, to dodatkowo dzięki obecności tarasów i ogrodów, będziemy mieli możliwość zorganizowania swoistego „garden party”. Zorientujmy się wcześniej, czy wybrana przez sala weselna nad Zegrzem oferuje nam takie możliwości, czy jednak musimy rozglądać się za czymś innym.

Optymalna sala weselna w Warszawie lub w okolicy – każdego nie da się zadowolić

Na koniec należy dokładnie zastanowić się nad ostatecznym wyglądem rezerwowanego przez nas pomieszczenia. To jak będzie się ono prezentować, powinien warunkować głównie gust młodej pary oraz ich preferencje. Trzeba jednak, pamiętać też o tym, że to goście mogą reprezentować sobą dość odmienne gusta, i w takim wypadku ciężko odnaleźć takie rozwiązanie i taką aranżację, która będzie do pewnego stopnia zadowalająca dla każdej ze stron.

To, jak przygotowana jest oferta danej sali weselnej, wiele zależy od poziomu profesjonalizmu jej właścicieli. Z reguły są one dość precyzyjne i szczegółowe, ponieważ zawierają wszelkie aspekty, w których zakres wchodzi usługa – obsługa, dekoracje, catering i wiele innych. Jeszcze zanim zdecydujemy się podpisać umowę, dowiedzmy się co dostajemy w cenie wynajmu, a za jakie dogodności będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Dopilnujmy tego, aby później nie być zaskoczonym.

plakat-Płynne Czytanie   29 - 30 maja 2019

W ramach akcji „Płynne Czytanie” zapraszamy do udziału w literackich rejsach statkiem turystycznym po rzece Odrze w dn. 29-30 maja 2019 r., Przystań „Szkwał”, ul.…


Przyzwyczailismy się już do cyklicznych projekcji filmowych w DK "Lech". 5 maja o godz. 18.00 zobaczymy tam kolejny film. Będzie to "Największy dar" w reż. Juana Manuela Cotelo. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w DK "Lech" - tel. 77 483 66 70.
 
Znamy już gwiazdy tegorocznych Dni Miasta Kędzierzyna-Koźla. 31 maja i 1 czerwca wystapią: Luxtorpeda, Łąki Łan, Cleo, Agnieszka Chylińska. Nie zabraknie również lokalnych akcentów muzycznych: DJ Giorgio Sainz i Kuba Matusiak (saksofon), Drill Stone, Honker, Studio Piosenki MOK. 1.06 wystąpi również zwycięzca VII edycji KOZ ALL MUSIC FESTIVAL.
 
plakat-"Opolscy olimpijczycy" - spotkanie z Bogdanem Kocińskim   14 maja 2019, godz. 17.00

Zapraszamy na spotkanie z Bogdanem Kocińskim, lekkoatletą, autorem książki pt. „Opolscy olimpijczycy”, które odbędzie się w ramach Tygodnia Bibliotek 14 maja 2019…


plakat-Manewry miłosne, czyli najpiękniejsze piosenki o miłości - koncert charytatywny   12 maja 2019, godz. 16.00 i godz. 18.00

Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle zaprasza na koncert charytatywny pt. "Manewry miłosne, czyli najpiękniejsze piosenki o miłości" wykonaniu znanych osobistości z…


plakat-"The Last Frontier. Wyprawa życia na Alaskę" - spotkanie z Sebastianem Bielakiem   9 maja 2019, godz. 17.00

Zapraszamy na spotkanie w ramach Klubu Podróżnika z Sebastianem Bielakiem i prezentację pt. „The Last Frontier. Wyprawa życia na Alaskę”. Spotkanie odbędzie się…


plakat-Warsztaty medytacji z książką w tle   27 kwietnia 2019, godz. 11.00

Zapraszamy na warsztaty medytacji z książką w tle. Prowadzenie Gilles Chamboraire - mnich buddyjski, nauczyciel medytacji, były model francuskiego pochodzenia. Warsztaty…


Spektakl teatralny pt. "Śpij kochana" to przepiękna opowieść nie tylko dla najmłodszych. 1 czerwca o godz. 12.00 w DK "Chemik". Bilety w cenie: 15 zł - normalny, 10 zł - ulgowy do nabycia w kasach kin i systemie sprzedaży on-line
 
Zapraszamy na koncert charytatywny w dniu 12.05 o godz. 16.00 i 18.00. "Manewry miłosne" to najpiękniejsze utwory o miłości w wykonaniu znanych osobistości z Kędzierzyna-Koźla. Bilety w cenie co najmniej 30 zł do nabycia w kasach kin MOK, jak również w MBP przy kozielskim Rynku. 
 

Odpowiednie oświetlenie w łazience ma duże znaczenie. Pod uwagę warto wziąć także przestrzeń przy lustrze, która bez właściwego doświetlenia będzie po prostu zbyt ciemna, aby komfortowo z niej korzystać.

Jednym z powszechnie popełnianych błędów przy doborze oświetlenia do łazienki jest kupowanie tylko jednej lampy sufitowej. Wprawdzie pozwala ona na uzyskanie jasnego światła w całym pomieszczeniu, ale może nie doświetlać przestrzeni przy lustrze.

Właśnie dlatego do łazienek poleca się dodatkowe lampy łazienkowe montowane w okolicy lustra. W sklepach, na przykład w sklepie Formatt, można znaleźć wiele różnych modeli. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Lampy łazienkowe w okolicy lustra – jak wybrać dobry model?

W sprzedaży można znaleźć różnorodne lampy łazienkowe nad lustro oraz do montażu po jego bokach. To zarówno nowoczesne, jak również klasyczne stylowo modele, dlatego możemy dopasować je do każdej aranżacji.

Najczęściej w tej roli stosuje się kinkiety, czyli lampy ścienne. Doskonale sprawdza się jako oświetlenie łazienkowe przy lustrze, ponieważ pozwala na uzyskanie mocnego, skupionego światła niezbędnego do codziennych czynności – mycia twarzy, golenia, układania fryzury, malowania się.

Lampy te mogą być wyposażone w jedną żarówkę albo w kilka żarówek, aby uzyskać mocniejsze oświetlenie. Światło może być skierowane w dół, w górę albo może być rozproszone.

Lampy łazienkowe przy lustrze – co kupić?

Kinkiety możemy stosować jako lampy łazienkowe nad lustrem lub obok lustra w zależności od posiadanej przestrzeni w łazience.

Rodzaje lamp łazienkowych przy lustrze:

 • kinkiety łazienkowe – z kloszem skierowanym w górę albo w dół lub dającym światło rozproszone, mogą mieć postać lampionu, listwy oświetleniowej
 • reflektory – regulowane reflektory pozwalają na skierowanie snopu światła w dowolna stronę
 • oczka oświetleniowe – montowane w konstrukcji sufitu podwieszanego albo w daszku nad umywalką
 • taśma LED – umieszczona nad lustrem, w oprawie oświetleniowej, pozwala na uzyskanie atrakcyjnego oświetlenia liniowego

Lampy łazienkowe – zwróć uwagę na źródło światła

Dobierając oświetlenie przy lustrze łazienkowym, warto zwrócić uwagę na źródło światła.

Dzisiaj największym zainteresowaniem cieszą się lampy łazienkowe LED, czyli wyposażone w diody LED. To energooszczędne, bardzo trwałe i bezpieczne źródło światła, które daje różnorodne efekty.

Diody LED mogą być wbudowane w lampę, ale również można zastosować żarówki LED, które wkręca się do lampy tak samo, jak zwykłe żarówki.

Lustro z własnym podświetleniem zamiast lampy łazienkowej – warto czy nie?

Alternatywnym rozwiązaniem dla lampy łazienkowej może być oświetlenie łazienkowe w postaci lustra z podświetleniem. W sprzedaży można znaleźć obecnie różnego rodzaju modele w cenie już od około 100 złotych.

Lustro z podświetleniem nie wymaga już montażu osobnej lampy, ale musimy pamiętać o tym, że w razie jego uszkodzenia będziemy musieli wymienić lustro na nowe.

Do wyboru mamy lustra z podświetleniem na obrzeżu, które dają jasne oświetlenie całej twarzy. Możemy także kupić lustra z wbudowanymi kinkietami znajdującymi się po boku albo nad taflą lustra.

Lustro z własnym oświetleniem to dobry wybór do wielu aranżacji – do nowoczesnych i tradycyjnych wnętrz.

Podsumowując, jeśli jesteśmy na etapie wykańczania lub remontowania łazienki, warto pamiętać o tym, aby dobrać do niej również odpowiednie oświetlenie lustra. Dzięki niemu codzienna toaleta będzie jeszcze łatwiejsza!

 • Sprzyjające warunki zachęcają miłośników jednośladów, by ruszyć w drogę. Pamiętajmy przy tym, że zmieniając środek transportu, przepisy pozostają bez zmian. Czy prowadzimy samochód, motocykl czy rower – wszyscy korzystamy z tych samych dróg. Przypominamy, o zachowaniu zdrowego rozsądku i wzajemnym szacunku na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii.

 • Życzenia świąteczne dla funkcjonariuszy, pracowników Policji, emerytów i rencistów policyjnych, a także mieszkańców powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego od mł.insp. Janusza Hencla - p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

 • Zapraszamy na spektal teatralny pt. "Moralność Pani Dulskiej" w wyonaniu Teatru im. Jana Kochanowskiego z Opola, który odbędzie się 6.05 w DK "Chemik" o godz. 18.00. Bilety w cenie: 39 zł normalny, 29 zł - ulgowy (uczniowie, studenci do 26 roku życia, emeryci i renciści) do nabycia w kasach kin i systemie sprzedaży on-line. 
   
  Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu wraz z Dyrektorem i Pracownikami składa Państwu życzenia wesołych, zdrowych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy. 
 • Oszustwa to sprawa, o której warto i trzeba rozmawiać. W ostatnim czasie dzielnicowi rozmawiali na ten temat z seniorami z Domu Dziennego Pobytu „Wrzos”. Dzięki takim spotkaniom starsze osoby są coraz bardziej świadome i nie dają się oszukać. Świadczą o tym wczorajsze nieudane próby oszustów.

 • Warto zadbać o to, aby nadchodzące Święta Wielkanocne i poprzedzające je przygotowania upłynęły radośnie i bezpiecznie. Dla opolskich policjantów to czas wzmożonej pracy. Funkcjonariusze jak co roku, czuwać będą nad bezpieczeństwem w regionie. W okresie przedświątecznych przygotowań, wyjazdach i spotkań z najbliższymi warto skorzystać z naszych porad, które można przeczytać poniżej.

 • plakat-Zmiany godzin otwarcia biblioteki w okresie świątecznym

  Szanowni Czytelnicy, informujemy, że 19 kwietnia (Wielki Piątek) wszystkie biblioteki czynne będą w godz. 8.00-16.00. Natomiast 20 kwietnia (Wielka Sobota) MBP…


 • Zgłosił się na komendę, bo chciał sprawdzić swój stan trzeźwości. Okazało się, że miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie i dodatkowo był poszukiwany. 45-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla, po wpłaceniu zasądzonej za popełnione wykroczenie kary grzywny został zwolniony.

 • W naszym powiecie ponownie uaktywnili się oszuści. Przestępcy pod pretekstem spowodowania wypadku przez członka rodziny próbują wyłudzić od seniorów pieniądze. Nie dajmy się oszukać! Zachowajmy czujność i ostrożność!