plakat-Krajobrazy Słowa już rozstrzygnięte   11 lutego 2019 r. godz. 14.00

Kędzierzyn-Koźle, dn. 11.02.2019 r. Protokół z posiedzenia Jury w dniu 11 lutego 2019 r. podsumowującego XXVI edycję konkursu literackiego „Krajobrazy…


Z okazji Dnia Kobiet zapraszamy Panie i Panów na wyjątkowy monodram "Kobieta - Rakieta. Rzecz o Oli Piłsudskiej", do DK "Koźle", w dniu 8 marca 2019 r., o godz.19:00. Bilety w cenie 25,- zł do nabycia w kasach kina "Chemik" i "Twierdza" oraz on-line.
plakat-Spotkanie poetyckie z Markiem Wojdyłą   14 lutego 2019 godz. 17.00

Zapraszamy na walentynkowe spotkanie poetyckie z Markiem Wojdyłą, które odbędzie się 14 lutego o godz. 17.00 w Filii nr 5. Autor o sobie: Marek Wojdyła, urodzony…


Iniekcja ciśnieniowa to sposób zabezpieczenia murów przed zamakaniem i przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu. Dzięki iniekcji ciśnieniowej można zapobiec wielu niechcianym procesom, które negatywnie wpływają na kondycję murów nieruchomości. Iniekcja pozwala odzyskać dobry wygląd murom, ale przede wszystkim zatrzymuje szkodliwe procesy.

Kiedy potrzebna iniekcja?

Często niestety okazuje się, że w budynkach, zarówno nowych, jak i starych, dochodzi do zawilgoceń. W nowych budynkach jest to spowodowane np. źle wykonana izolacją poziomą, np. z powodu niewiedzy i błędów w sztuce. W budynkach starych hydroizolacja mogła nie być wykonana w ogóle. Brak lub źle wykonana izolacja prowadzi do niebezpiecznej sytuacji: mur zaczyna wilgotnieć. Jak do tego dochodzi? Woda zostaje podciągnięta z ziemi przez zjawisko nazywane kapilarnym podciąganiem wody. Dzieje się tak dlatego, ponieważ bezpośrednio przy fundamencie jest woda. Kontakt fundamentu z wodą nie jest wskazany, dlatego tak wielka wagę należy przykładać zawsze do odpowiedniego zabezpieczenia fundamentów w trakcie budowy. Kiedy dochodzi do kapilarnego podciągania wody, konieczna staje się iniekcja ciśnieniowa.

Zawilgocenie ścian można rozpoznać bardzo szybko, najczęściej poprzez:

 • wykwity na ścianach – mniejsze lub większe plamy, często także białe, co świadczy o soli w wodzie,
 • pękanie ściany,
 • odpadanie tynku, a wewnątrz odpadanie ze ścian farby, tapety,
 • nieprzyjemny, zawilgły zapach,
 • pojawienie się grzyba.

Uwaga! Pojawienie się grzyba na ścianie świadczy o dużym zawilgoceniu! Nie wystarczy wtedy tylko osuszenie pomieszczenia, czy pomalowanie go. W ten sposób eliminuje się tylko skutki, a nie przyczynę. Konieczne jest wykonanie iniekcji, która zatrzyma wodę w gruncie i nie pozwoli przedostać się jej wyżej.

Iniekcja ciśnieniowa – co to jest?

Iniekcja ciśnieniowa – co to jest i jak ja wykonać?

Iniekcja ciśnieniowa to zabieg, który ma na celu zatrzymanie wody i nie przepuszczanie ich wyżej w murze. Dzięki iniekcji, woda nie zostaje przepuszczona. Iniekcję można wykonać samemu – w wielu sklepach można kupić wszystko, co jest do niej potrzebne. Jednak, problemem często jest brak odpowiedniej wiedzy. To on sprawia, że nawet domy z wykonaną izolacją, muszą być dodatkowo zabezpieczane przez iniekcję ciśnieniowa. Dlatego decydując się na iniekcję, najlepiej poprosić o pomoc profesjonalna firmę, która doskonale wie, jakich materiałów ma użyć. Często jest to związane z jakością gleby na działce oraz poziomem wód gruntowych.

Wykonanie iniekcji ciśnieniowej nie wydaje się trudne, w praktyce jednak okazuje się, że niezbędna wiedza jest bardzo przydatna i konieczna. Aby wykonać iniekcję poziomą, jak sama nazwa wskazuje, należy wykonać otwory w linii poziomej, w odległości ok. 15 cm od siebie, tuz nad posadzką. Do każdego z tych otworów wkłada się specjalny korek, przez który umieszczany wewnątrz ściany będzie iniekt. Przygotowanie iniektu nie jest trudne. Ma on raczej rzadką konsystencję, jednak to się zmienia po kilkunastu minutach po wprowadzeniu go do ściany. Zaczyna gęstnieć i zamienia się w płyn o konsystencji żelowej, który nie przepuszcza wody. Jest konieczne, aby płyn początkowo był rzadki, ponieważ musi szczelnie wypełnić wszystkie szczeliny w murze. Po iniekcji, korki należy wyciągnąć z otworów, a następnie zasklepić je specjalna zaprawą.

Uwaga! Kapilarne podciąganie wody w budynku jest niebezpieczne dla jego konstrukcji! Oraz dla zdrowia mieszkańców!

Każdemu, komu zależy na tym, aby jego nieruchomość była przez wiele lat w doskonałym stanie, poleca się wykonanie iniekcji – oczywiście, jeżeli są do tego przesłanki. Każde zawilgocenie ściany jest niebezpieczne i informuje nas o tym, że z domem dzieje się coś niewłaściwego. Szybka reakcja jest wskazana!

 • Do naruszenia nietykalności małoletniej doszło w grudniu ubiegłego roku, na terenie Kędzierzyna-Koźla. W sprawie pomocny okazał się zapis z kamer monitoringu. Publikacja wizerunku mężczyzny podejrzewanego o ten czyn w mediach spowodowała, że sam zgłosił się do prokuratury.

 • "Sri Lanka tak normalnie lecz nieco inaczej". Barwne opowieści z ostatniej wyprawy na piękną wyspę. Na spotkanie zapraszamy wraz z GRUPĄ WYPRAWOWĄ HORYZONT 16.02.2019 r. o godz. 16:00 do DK "Chemik".
  7 marca o godz. 19.00 w Galerii Sztuk Wszelakich niezwykły koncert,  nie tylko dla kobiet. Kinga Rataj - pieśniarka fado zaprasza nas w niezwykłą podróż, pełną emocji, która nikogo nie pozostawi obojętnym. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasach kin i systemie sprzedaży on-line.
 • W województwie opolskim trwają ferie zimowe. Aby były one bezpieczne, policjanci z Kędzierzyna-Koźla jeszcze przed ich rozpoczęciem organizowali w szkołach podstawowych i przedszkolach pogadanki z dziećmi na temat bezpiecznego zachowania podczas zimowego wypoczynku.

 • Jak co roku podczas ferii zimowych kędzierzyńsko-kozielscy policjanci podejmują wiele działań w celu zapewnienia bezpiecznego wypoczynku najmłodszym. Aby ferie były bezpieczne oprócz zwiększonej liczby patroli, czuwających nad bezpieczeństwem mieszkańców, funkcjonariusze odwiedzają przedszkola, a także miejsca w których odbywają się półkolonie. Podczas spotkań policjanci rozmawiają z najmłodszymi o bezpieczeństwie.

 • plakat-Warsztaty medytacji z książką w tle. Prowadzenie Gilles Chamboraire   23 lutego 2019, godz. 11.00

  Zapraszamy na warsztaty medytacji z książką w tle. Prowadzenie Gilles Chamboraire - mnich buddyjski, nauczyciel medytacji, były model francuskiego pochodzenia. Warsztaty…


  plakat-Wernisaż wystawy malarstwa i rysunków Krystyny Kajrys-Krajewskiej   20 lutego 2019 godz. 17.00

  Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa i rysunków Krystyny Kajrys-Krajewskiej pt. "Architektura i roślinność ziemi opolskiej" w dn. 20 lutego 2019 r. o godz. 17.00…


  plakat-Spotkanie z Tomaszem Kandziorą   12 lutego 2019 godz. 17.00

  Zapraszamy na spotkanie autorskie z Tomaszem Kandziorą poświęcone książce pt. "100 lat po Wielkiej Wojnie 1914-1918. Ocalić od zapomnienia". Spotkanie odbędzie się…


 • Dzielnicowi oraz policjant zajmująca się profilaktyką społeczną przeprowadzili kolejne spotkanie w ramach wojewódzkiego programu „Świadomy i bezpieczny Senior". Tym razem funkcjonariusze rozmawiali o zagrożeniach z którymi mogą spotkać się osoby starsze w Pensjonacie Seniora w Zakrzowie. Podczas spotkania seniorzy otrzymali opaski odblaskowe oraz gadżety promujące bezpieczeństwo.

 • Zimowe, często trudne warunki panujące na naszych drogach, silne opady śniegu i zamarzająca nawierzchnia znacznie zwiększają ryzyko przykrych zdarzeń na drogach. Przekonały się dzisiaj o tym dwie kierujące, które spowodowały kolizję. Policjanci apelują o rozwagę i zdjęcie nogi z gazu. A wszystko to, dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.

 • plakat-Luty w bibliotece

  MBP, Rynek 3 11.02.2019 r., godz. 11:00 Posiedzenie Jury XXVI edycji ogólnopolskiego konkursu Krajobrazy Słowa12.02.2019 r., godz. 17:00 Spotkanie autorskie z Tomaszem…


  plakat-"Świat oczami reporterek" - spotkanie autorskie z Karoliną Sulej i Urszulą Jabłońską   22 lutego 2019, godz. 16.30

  Zapraszamy na spotkanie autorskie z Karoliną Sulej i Urszulą Jabłońską pt. "Świat oczami reporterek", ktore odbędzie się w Oddziale dla młodzieży Studnia Otwarta…


  plakat-Spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją   19 lutego 2019, godz. 17.00

  Zapraszamy na spotkanie autorskie z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją poświęcone książkom „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych” tom XI i XII.…


 • Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu uczestniczą w projekcie pn. „Bezdomność – wspólna sprawa”. W ramach projektu funkcjonariusze wspólnie z przedstawicielami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Straży Miejskiej, Służb Ochrony Kolei, Służby Zdrowia, Markotu oraz streetworkerami prowadzą spotkania z mieszkańcami naszego miasta na temat bezdomności i skutecznych form pomocy osobom bezdomnym.

 • Miejski Osrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu szuka pracowników.  Aktualnie posiadamy dwa wakaty na stanowiska: kinooperator-sprzedawca, kasjer-sprzedawca. Zapraszamy do zapoznania się z ofertami pracy. 
  Zapraszamy na zabawę karnawalową, która odbędzie się 3.03.2019 r. o godz. 19.00 w domu Kultury "Koźle". Wstęp - 25 zł, konsumpcja we własnym zakresie. Rezerwacja pod nr tel: 602 701 193.
 • Policjanci z Kędzierzyna-Koźla prowadzą postępowanie w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej małoletniej mieszkanki miasta. Została ona zaatakowana na klatce schodowej. Publikujemy nagranie z wizerunkiem podejrzewanego mężczyzny. Osoby, które go rozpoznają lub mają inne dodatkowe informacje mogące przyczynić się do ustalenia jego tożsamości, proszone są o kontakt z kędzierzyńsko-kozielską Policją.