• Pod pozorem wymiany ogrzewania centralnego wszedł do mieszkania 88-latki. Mężczyzna wyłudził od kobiety 250 złotych. Nie wpuszczajmy do swoich domów nieznajomych. W ramach pomocy sąsiedzkiej zwracajmy również uwagę na mieszkania sąsiadów - szczególnie osób starszych. Jeżeli mamy wątpliwości co do tożsamości i intencji osób pukających do naszych drzwi, zadzwońmy na policję pod numer 112.

 • Kapela Hanki Wójciak wystąpi podczas "Wrzosowiska" - zapraszamy do DK "Koźle" 20 września o godz. 19.00. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasach kin i systemie sprzedaży on-line

  Na rynku pojawiają się co raz nowsze rozwiązania, które mają za zadanie usprawnić działanie niektórych elementów wyposażenia budynków użytkowych. Jednym z urządzeń, które idealnie sprawdza się w przypadku ułatwienia działania drzwi jest domykacz drzwi. Zastosowanie takiego mechanizmu zdaje egzamin przede wszystkich w lokalach uczęszczanych przez dużą ilość osób takich jak biblioteki, szpitale, urzędy, posterunki policji. Samozamykacze montowane są również w drzwiach lokali użytkowych i budynków mieszkalnych ze względów czysto praktycznych.

  Czym jest domykacz do drzwi?

  Domykacz jest wymienną nazwą dla samozamykacza do drzwi. W telegraficznym skrócie jest to mechanizm, którego podstawowym zadaniem jest automatyczne zamknięcie drzwi po ich uprzednim otwarciu. Urządzenia te mogą być zasilane mechanicznie lub elektromechanicznie. W pierwszy przypadku otwieranie drzwi dzieje się za pomocą naszej siły, a w drugim – za pomocą przystosowanego do tej czynności siłownika. Zatrzaśnięcie się drzwi następuje delikatnie, więc nie musimy obawiać się przytrzaśnięcia palców u rąk czy stóp.

  Zasada działania domykacza do drzwi

  Mechanizm działania domykacza do drzwi nie jest specjalnie skomplikowane. Cały proces polega na wytworzeniu siły, która otwiera drzwi, które w kontrolowany sposób wracają do swojego pierwotnego położenia. Energia, za pomocą której drzwi się otwierają zbiera się w sprężynie siłownika hydraulicznego, po czym energia w niej skumulowana ulega uwolnieniu, czego efektem jest zamykanie się drzwi. W niektórych modelach samozamykaczy stosuje się siłownik, który samodzielnie dostosowuje prędkość zamykania się drzwi tak, aby przy zetknięciu się z ramą drzwi nie spowodowały głośnego trzaśnięcia. Takie rozwiązania możemy zauważyć w miejscach, w których szczególnie dba się o ciszę i spokój osób w nich przebywających. Idealnie widać to na przykładzie bibliotek czy szpitali, gdzie samozamykające się drzwi powszechnie montowane.

  Rodzaje samozamykaczy

  Samozamykacze w sklepach występują w różnych wariantach w zależności od przeznaczenia urządzenia i w jakich pomieszczeniach jest montowany. W ofertach uznanych producentów znajdziemy takie typy jak:

  • samozamykacz górny nożycowy lub z szyną ślizgową do drzwi jedno- i dwuskrzydłowych
  • samozamykacz podłogowy do drzwi jedno- lub dwuskrzydłowych, który świetnie sprawdza się w drzwiach szklanych, ponieważ idealnie komponuje się w delikatny wygląd drzwi i nie „gryzie się” z ich estetyką
  • samozamykacz zintegrowany do drzwi jedno- lub dwuskrzydłowych, który jest całkowicie zakamuflowany w skrzydle drzwi, który dodatkowo posiada funkcję regulacji szybkości domykania się drzwi.
  • Samozamykacz z blokadą – zamontowanie takiego urządzenia pozwala na pozostawienie otwartych drzwi pod wybranym przez nas kątem.

  Oprócz różnych rodzajów zastosowanych sposobów działania domykacza możemy również wybrać tworzywo, z jakiego wykonane zostało urządzenie. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami, z których powstają samozamykacze są: aluminium i stal nierdzewna.

  • domykacze aluminiowe szczególnie polecane są do drzwi wewnątrz budynku ze względu na nowoczesny design.
  • domykacze stalowe idealnie sprawdzą się na zewnątrz, ponieważ są one bardziej odporne na uszkodzenia i działanie warunków atmosferycznych.

  Montaż samozamykacza

  Jeżeli kupiliśmy już wybrany samozamykacz pozostaje jedynie kwestia jego montażu. Osoby, które są „zielone” w tej dziedzinie powinny skorzystać z usług firmy, która zawodowo zajmuje się montażem okien i drzwi. W ten sposób będziemy pewni, że wybrany przez nas samozamykacz będzie w pełni spełniał swoje zadanie.

  Domykacze a samozamykacze do drzwi

 • Policjanci z Opola poszukują zaginionego Stanisława Kozę. Mężczyzna po raz ostatni widziany był 13 lipca 2019 roku. Do chwili obecnej nie powrócił i nie nawiązał żadnego kontaktu z bliskimi. Osoby posiadające jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu zaginionego, proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z funkcjonariuszami z Komisariatu II Policji w Opolu pod numerem 77 422 35 63 lub 77 422 26 22 oraz z najbliższą jednostką na terenie całego kraju.

 • Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu poszukują świadków zdarzenia drogowego, do którego doszło 31 lipca 2019 roku na ul. Piastowskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Osoby mogące pomóc w sprawie proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu.

 • Zanim wyjedziemy z domu na upragniony urlop zadbajmy o to, by po powrocie z wakacji nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy go aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Jeżeli zauważymy podejrzane osoby, bądź samochody w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, bądź też domu sąsiada, powiadom o tym niezwłocznie Policję, dzwoniąc pod bezpłatny numerem 112.

 • Przedsiębiorca ma ciężki orzech do zgryzienia w kwestii wysokich opłat wynajęcia magazynu na swoje produkty. Budowa własnego magazynu jest zbyt kosztowna, a wynajem już wybudowanych magazynów jest z miesiąca na miesiąc coraz bardziej nieopłacalny. Z pomocą przychodzą rozwiązania, które kiedyś mogły być uznane za niedorzeczne. Mowa tutaj o namiotach przemysłowych. Kupując namioty producent może okazać się doskonałym wyborem ze względu na ceny i doświadczenie.

  Użytkowanie hali namiotowej niesie za sobą szereg korzyści. Po pierwsze niezaprzeczalnie jest to czas, który jest w przypadku przemysłowca na wagę złota. Musi on uruchomić szybko produkcję oraz wyznaczyć bezpieczne miejsce do przechowywania produktów. Niezależnie od pory roku doskonale w tym celu sprawdzi się hala namiotowa całoroczna z uwagi na przystosowanie do niesprzyjających warunków pogodowych. Niezależnie od tego czy spadnie śnieg, czy też upał będzie dawał się we znaki, w środku hali da się utrzymać odpowiedni mikroklimat. Wynika to z nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań producenta namiotów. W zimie w środku działają nagrzewnice, które utrzymują optymalną temperaturę. Pozwala to przechowywać tam produkty lub maszyny produkcyjne. Mogą tam nawet pracować ludzie lub przebywać zwierzęta. Warto też zauważyć, że dzięki podwieszanej plandece na dachu jest możliwe efektywne odprowadzanie wilgoci. Tak więc bardzo szybko można w środku stworzyć odpowiedni klimat, który będzie w pełni komfortowy.

  Kolejną, bardzo dobrą cechą hali namiotowych jest to, że można je łatwo zdemontować i przewieźć w inne miejsce. Nie sposób też przejść obojętnie obok kosztów związanych z jej eksploatacją. Są to koszty marginalne w porównaniu do utrzymania całego budynku magazynowego. Warto pamiętać, że koszty mogą wzrosnąć jeśli nie dokonamy zakupu od profesjonalnej firmy, a kupimy wersję używaną, która może mieć wady konstrukcyjne. Trzeba więc zwrócić uwagę na parametry oraz standardy produkcyjne wybranej konstrukcji namiotowej.

  Nie sposób też nie wspomnieć o samych kosztach zakupu hali namiotowej. Koszty są znacznie niższe niż mozolna konstrukcja magazynu murowanego, a w kwestii użytkowej spełnia te same funkcje. W tym momencie mógłby ktoś powiedzieć – no dobrze, a co z wytrzymałością? Tutaj nie sposób zauważyć, że magazyn wybudowany na fundamentach może wytrzymać potężniejsze podmuchy wiatru niż hala, aczkolwiek te wartości nie są na tyle duże, aby martwić się o taką kwestię. Tym bardziej, że takie sytuacje występują bardzo rzadko. Również dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i odpowiednim zaprojektowaniu hal namiotowych możliwe jest postawienie konstrukcji z której niejeden przemysłowiec będzie zadowolony. Tym bardziej, że hale namiotowe spełniają rygorystyczne normy klimatyczne i wytrzymałościowe. Warto wiedzieć, że w Polsce zdefiniowano 5 stref śniegowych oraz 3 strefy wiatrowe. Strefy te mają różne normy dotyczące wymagań odnośnie wytrzymałości konstrukcji na siłę wiatru oraz obciążenie śniegiem. Strefą o najmniejszych wymaganiach jest strefa zachodniej Polski obejmująca część województwa dolnośląskiego, lubuskiego oraz wielkopolskiego, natomiast o najwyższych wymaganiach jest strefa na Podhalu oraz same Tatry. Dlatego przed ostateczną decyzją co do lokalizacji przyszłej hali należy skonsultować tą kwestię ze sprzedawcą, który doradzi to w jaki sposób postawić konstrukcję i jaki model hali sprawdzi się najlepiej. Jak więc łatwo zauważyć – to, że konstrukcja hali jest narażona na niesprzyjające warunki pogodowe, nie oznacza, że nie jest w stanie wytrzymać dużych przeciążeń. Wręcz przeciwnie – wszystkie hale muszą spełniać te parametry, aby być dopuszczone do użytkowania.

  Zalety hali namiotowej

  Jeżeli szukamy najlepszego sposobu na uzupełnienie braku po usunięciu zęba, to ciężko kłócić się z tym, że najlepszą metodą pod względem estetyki i funkcjonalności jest wszczep śródkostny, czyli implant. Największą zaletą tego zabiegu jest to, że w większości przypadków można go przeprowadzić, na krótko po usunięciu naturalnego zęba. Dzięki temu, Protetyka Żoliborz daje możliwość szybkiego poradzenia sobie z uciążliwą luką pomiędzy zębami.

  Co dzieje się w jamie ustnej po wyrwaniu zęba?

  Usunięcie zęba z jamy ustnej to nie tylko ból, ale również nieodwracalne zmiany w homeostazie jamy ustnej. Bez odpowiedniego zadbania o wypełnienie tej luki, w bliższej lub dalszej perspektywie możemy spodziewać się tego efektów. Po utracie już jednego zęba, układ pomiędzy strukturami oraz zwarcia ulegają zaburzeniu. Najbardziej dotknięte są sąsiednie zęby, które mogą delikatnie osuwać się w stronę luki. Może to prowadzić do wielu poważnych konsekwencji, takich jak np. problemy ze zgryzem. Kolejnym problemem jest to, że w miejscu ekstrakcji zanik wyrostek zębodołowy. Jeżeli więc nie zdecydujemy się na szybki zabieg, może zdarzyć się, że w przyszłości będzie on trudniejszy do przeprowadzenia, a uzyskany efekt mniej spektakularny. Oznacza to, że najlepszą porą na wszczepienie implantów jest okres najbliższy ekstrakcji.

  Protetyka Żoliborz – kiedy można wstawić implanty?

  Wprowadzenie implantu zaraz po ekstrakcji- implantacja jednoetapowa

  Protetyka Żoliborz oferuje dwie możliwości w kwestii wszczepiania implantów zębowych. Implantacja jednoetapowa jest krótszym i prostszym sposobem, ponieważ wiąże się z tylko jedną wizytą. Zabieg może być jednak wykonany jedynie pod warunkiem, że wyrostek zębodołowy nie wymaga uzupełnienia materiałem zastępczym, oraz nie trzeba podnosić dna zatoki szczękowej. Poza tym, do dopuszczenia do zabiegu konieczne jest wykonanie badań, które wskażą, że nie występują przeciwwskazania ogólnoustrojowe. Jeżeli w konkretnej sytuacji nie występuje żadne z wymienionych przeciwwskazań, warto zdecydować się na implantację zaraz po ekstrakcji. Jeśli jednak z jakiś przyczyn, nie można wykonać zabiegu, to rozwiązaniem jest implantacja dwuetapowa, równie oferowana przez Protetyka Żoliborz.

  Implantacja dwuetapowa

  Jeżeli przed zabiegiem konieczne jest wykonanie rekonstrukcji kości, oraz zabiegu na podniesienie dna zatoki, to lekarze decydują się na implantację dwuetapową. Najdłuższy okres od ekstrakcji, do implantacji minie w przypadku konieczności wykonania rekonstrukcji kostnej. Wszczepiany materiał kościozastępczy integruje się z kością w okresie od 3 do 6 miesięcy.  Następnie wykonywane są badania diagnostyczne i ocena stanu kostnego. Aby osteointegracja przebiegłą prawidłowo, konieczne jest zadbanie o higienę jamy ustnej oraz przestrzeganie zaleceń od lekarza.

  Wszczepienie implantów po dłuższym czasie

  To, że warto wszczepić implanty tak wcześnie jak to możliwe, nie oznacza, że nie da się przeprowadzić tego zabiegu po dłuższym upływie czasu. Nie mniej jednak, zabiegi, które oferuje Protetyka Żoliborz stają się wtedy znacznie bardziej skomplikowane i wymagają głębszej diagnostyki. Najważniejsze jest tutaj zbadanie podłoża kostnego, ponieważ w wielu takich przypadkach konieczne jest jego operacyjne uzupełnienie. Używa się do tego specjalnego preparatu, co powoduje, że możliwa jest wtedy tylko implantacja dwuetapowa. Zdarza się jednak, że pomimo upływu czasu, podłoże kostne wciąż pozwala na zabieg implantacji. Można go wtedy wykonać bezpośrednio po ocenie i badaniu stomatologicznym.

 • Policjanci z kędzierzyńsko-kozielskiej drogówki zatrzymali do kontroli 58-letniego kierowcę audi. Mężczyzna jechał w terenie zabudowanym z prędkością 116km/h. Za popełnione wykroczenie kierowca został ukarany mandatem i stracił prawo jazdy. Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę na drogach. Pośpiech oraz roztargnienie mogą doprowadzić do utraty zdrowia, a nawet życia.

 • Tylko do końca sierpnia w Galerii Sztuk Wszelakich Miejskiego Ośrodka Kultury można oglądać prace, które powstały podczas IX Międzynarodowych Spotkań Artystów Plastyków. Wzięli w nim udział artyści z całego regionu, jak również Czech i Ukrainy. 
  Pedro Calderon de la Barca, w tłumaczeniu Jarosława Marka Rymkiewicza w reżyserii Mateusza Socharzewskiego - "Księżniczka na opak wywrócona" już 7 września 2019r. o godz. 18.00 na deskach DK LECH. Bilety w cenie 20 zł, rezerwacja pod nr tel. 579 512 308.

  Jeśli chcemy otrzymać pieniądze na dofinansowanie własnego biznesu, jedną z dróg, jakie dają taką możliwość są pieniądze z programu unijnego. Niezwykle ważne jednak przy nich jest to, że wymagają one bardzo dokładnego rozliczenia, a więc tyle ile dostajemy, musimy dokładnie według stworzonego biznes planu wydać i w pełni być rozliczonym. Jednym z obowiązków, którym musi się podjąć każdy przyszły przedsiębiorca są audyty unijne. To właśnie one muszą być przeprowadzone w celu weryfikacji i dogłębnego sprawdzenia klienta, tak, aby całość móc zaakceptować, że dana osoba w pełni wywiązała się z danej umowy. Wchodząc na przykład na doskonale prowadzoną stronę audyty unijne można otrzymać szereg praktycznych porad i wskazówek odnośnie do samych audytów unijnych, a więc tego, czym one są, po co się je przeprowadza, jak wygląda sama procedura ich wykonywania.

  Firma taka zajmuje się szeregiem działań, zatrudniając w swoich szeregach specjalistyczne jednostki, które są wyszkolone właśnie w zakresie tych unijnych audytów, które zdecydowanie różnią się od tych standardowych. Jeśli dana osoba ubiega się o dofinansowanie, musi wypisać wniosek i dołączyć szereg niezbędnych dokumentów, które pozwolą specjalnej komisji podjąć decyzję, czy takie pieniądze warto w dany projekt i osobę zainwestować, czy też nie. Trzeba jednak pamiętać, że audyt projektów unijnych jest zadaniem, które musi być przeprowadzone, a to znaczy, że dany biznes opracowany w umowie musi być przełożony na praktykę. Nie można oszukiwać, wymyślać, czy próbować pójść na skróty, bowiem wszystko zostanie tutaj sprawdzone. Audytor sprawdzając takiego beneficjenta jest w stanie w pełni zobaczyć, czy wszystkie przeznaczone na jego biznes pieniądze zostały odpowiednio spożytkowane.

  Co wchodzi w zakres audytu projektów unijnych?

  Jeśli przeprowadza się rewizje unijne, bo tak właśnie określa się innymi słowy takie audyty, to pod uwagę bierze się wszelkie działania mające sprawdzenie beneficjenta, czy wywiązał się on z zadania, które zostało określone w umowie w danym projekcie. Sprawdza się więc księgowość, bierze się pod uwagę rachunkowość, przejrzana musi być cała dokumentacja i dopiero wtedy audyty unijne Warszawa można uznać w pełni za operacje wykonane perfekcyjnie.

  Po co robi się audyty unijne?

  Kto wybiera audytora?

  Choć audyt jest rzeczą obowiązkową i wydawać by się mogło, że to organ, który wypłaca świadczenie takiego audytora do nas powoła, to w rzeczywistości jest inaczej i to sam beneficjent wybiera sobie go samemu. Jedną z rzeczy, jaką w tej kwestii należy mieć na uwadze jest to, że audytorem tutaj może być tylko osoba wyspecjalizowana w funduszach unijnych. Musi mieć ona pełną wiedzę w tym właśnie zakresie, musi posiadać stosowne kwalifikacje i przeszkolenia. Wybierając taką osobę, należy spojrzeć na jak najlepszego fachowca, który będzie w stanie stworzyć doskonały audyt unijny, pisząc do tego raport z przeprowadzonej kontroli, jak również i osobistą ocenę.

  Jaka cena za audyt unijny?

  Jeśli chodzi o audyty unijne - cena, wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaką firmę zatrudnimy, jak duży jest ten nasz projekt, ile pieniędzy otrzymaliśmy i na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę. Sama więc kwota audytu jest kwestią absolutnie indywidualną. Oczywiście każda firma oferuje inny cennik, dlatego też, jeśli zależy nam na jak najniższej cenie, warto porównać, sprawdzić i wybrać najtańszą dla nas opcję, ale z uwzględnieniem tego, by współpracować tylko i wyłącznie z profesjonalistami.

 • W Kędzierzynie-Koźlu odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej. W obchodach brał udział Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu insp. Rafał Stanisławski, przedstawiciele władz samorządowych, prokuratury, służb mundurowych, Stowarzyszenia Kresowian oraz duchowieństwa. W trakcie uroczystości policjanci otrzymali mianowania na wyższe stopnie służbowe. Wręczano także honorowe odznaki związkowe oraz medale okolicznościowe z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej.

 • plakat-Wernisaż wystawy pt. "Polscy adwokaci na śląsku w służbie społeczeństwu, prawu i godności"   3 września 2019, godz. 17.00

  Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu zaprasza na wernisaż wystawy przygotowanej przez Izbę Adwokacką w Opolu pt. "Polscy adwokaci na śląsku w służbie…


 • Wojewódzkie i miejskie obchody Święta Policji odbędą się już 2 sierpnia, w stolicy naszego regionu. Tego dnia zasłużeni policjanci otrzymają odznaczenia, wyróżnienia oraz listy gratulacyjne. Nie zabraknie też mianowania na kolejne stopnie służbowe. Gospodarzem uroczystości będzie Komendant Wojewódzki Policji w Opolu nadinsp. Jarosław Kaleta oraz Komendant Miejski Policji w Opolu podinsp. Rafał Drozdowski. Tegoroczne obchody są wyjątkowe, bo związane są ze 100. rocznicą powołania Policji Państwowej.