HSG to skrót od histerosalpingografii, badania drożności jajowodów oraz oceny macicy. Dzięki badaniu, lekarz może stwierdzić, czy kanały jajowodu są drożne. Niekiedy już podczas badania, można je udrożnić. Jest to bardzo ważne, ponieważ niedrożność jajowodów jest jednym z najczęstszych powodów niepłodności wśród kobiet.

Badanie HSG – czy jest się czego bać?

W sieci pojawia się bardzo dużo informacji o tym, że badanie HSG jest bardzo bolesne. Oczywiście, część kobiet odczuwa je jako bolesne, jednak większość nie narzeka na duży ból, a raczej na dyskomfort. Wiele zależy od tego, czy jajowody faktycznie są niedrożne. Jeżeli tak jest, badanie może okazać się bolesne. Jeżeli są drożne, bólu praktycznie nie ma. Jaki to ból? Porównuje się go ze skurczami macicy w trakcie owulacji, o różnym nasileniu. Kiedy się pojawia? W trakcie badania oraz po badaniu, dlatego kobiety szczególnie wrażliwe, mogą przed badaniem przyjąć lek rozkurczowy (poleca się lek w czopku ponieważ działa najszybciej i można przyjąć go na ok. 20 min. przed badaniem). A jak wygląda badanie HSG? Kobieta kładzie się na fotelu ginekologicznym, a lekarz umieszcza w pochwie wziernik. Przez niego wprowadza do dróg rodnych bardzo cieniutki cewnik. Ta część nie jest w ogóle bolesna, można co najwyżej odczuwać pewien dyskomfort. Następnie lekarz podaje kontrast do dróg rodnych i obserwuje, jak on się zachowuje. Wtedy, u niektórych Pań pojawia się ból. Oczywiście należy o tym bólu informować lekarza, wtedy zaprzestanie podawania kontrastu lub będzie robił to zdecydowanie wolniej. Po badaniu lekarz może określić w jakim stanie są jajowody, wejście do macicy i sama macica. Badanie HSG warto wykonywać u swojego, znanego sobie lekarza ginekologa i w dobrej klinice z odpowiednim sprzętem.

Badanie HSG jest jednym z najważniejszych przeprowadzanych w celu diagnozowania niepłodności żeńskiej.

Przyczyny niedrożności jajowodów

Wśród przyczyn niedrożności jajowodów wymienia się:

  • stany zapalne,
  • przerost błony śluzowej macicy,
  • przebyte infekcje dróg rodnych nieodpowiednio leczone,
  • przebyte operacje w obrębie jamy brzusznej,
  • zabiegi i operacje w obrębie jajowodów,
  • zrosty po zapaleniach jajników i jajowodów,
  • czopy śluzowe blokujące ujścia jajowodów.

Powyższe to najczęściej pojawiające się przyczyny niedrożności jajaowdów, wymienia się jednak również inne, no. poronienia lub choroby przenoszone droga płciową.

Wskazanie do badania HSG

Wskazaniem do badania jest przede wszystkim niepłodność. W przypadku, kiedy para stara się o dziecko kilka lub kilkanaście miesięcy, a próby nie kończą się sukcesem, wtedy Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie badania HSG. Wskazaniami do przeprowadzenia badania są też:

  • Wszelkie patologie w obrębie jamy macicy,
  • Wady jamy macicy,
  • Nawracające poronienia,
  • Przerost endometrium,
  • Przebyte operacje, np. mięśniaków.

W niektórych przypadkach nie zaleca się wykonywania udrożnienia jajowodów badaniem HSG. Jest to m.in. okres spodziewanej miesiączki, owulacja, czy w czasie kiedy spodziewana jest ciąża. Nie powinno wykonywać się badania także podczas infekcji narządów rodnych. Wszystkie infekcje powinny zostać wcześniej wyleczone.

Niestety, wiele kobiet, które nie mogą przez dłuższy czas zajść w ciąże, boi się wizyty u lekarza ginekologa i odkłada badania na później. Jest to wielkim błędem. Lekarz jest po to, aby mógł pomóc, a pacjentka pragnąca dziecka powinna wykonać wszystkie wskazane przez lekarzy badania, aby poznać przyczynę niepłodności. Badania nie są takie straszne, jak przedstawia to czasem Internet lub relacje koleżanek. Dzisiejsza medycyna robi ogromne postępy, a lekarze starają się być delikatni i wyrozumiali. Ponadto, przy badaniu drożności jajowodów często może być obecny partner. Pacjentki jednak w większości ufają swoim lekarzom i pozwalają na szybkie wykonanie tego badania. Badanie HSG może rozwiać wiele wątpliwości. Warto je zatem wykonać!

HSG – po co wykonywać to badanie?