Ubezpieczenie na wakacje czy warto się na nie zdecydować?

Ubezpieczenie na wakacje to podstawa przy wyjazdach za granicę. Co jednak z podróżami po ojczystym kraju, w którym większość z nas płaci składki ubezpieczenia zdrowotnego i w razie potrzeby może skorzystać z pomocy medycznej na NFZ? W takim przypadku polisa turystyczna również ma ogromne znaczenie i nie powinno się jej pomijać przy planowaniu urlopu w Polsce.
Jaką ochronę zapewnia ubezpieczenie wakacyjne?
Polisa turystyczna podczas wyjazdów zagranicznych to oczywistość dla większości podróżujących. Poza Polską nie mamy bowiem dostępu do refundacji większości wizyt lekarskich, zabiegów czy operacji (posiadacze karty EKUZ mogą korzystać w danym kraju jedynie z usług medycznych w publicznych placówkach). Warto pamiętać, że w wielu krajach poszczególni lekarze przyjmują pacjentów wyłącznie prywatnie w takiej sytuacji jedynie posiadając odpowiednie ubezpieczenie na wakacje, możemy liczyć na pomoc i pokrycie kosztów leczenia. Co więcej, polisa może pokryć także akcję ratunkową lub transport medyczny do Polski, czyli działania o bardzo wysokich cenach.
Wiele osób bagatelizuje więc polisę turystyczną , jeśli ma zamiar podróżować wyłącznie po kraju. Po co się ubezpieczać, jeśli możemy liczyć na NFZ? Warto pamiętać, że polisa to nie tylko pokrycie kosztów leczenia, ale także o wiele szersza ochrona, dzięki której klienci mogą liczyć na pomoc w razie nieszczęśliwych wypadków.
Wakacje to okres, kiedy niestety znacznie wzrasta ryzyko zagrożenia zarówno na drogach, gdzie podczas letnich wakacji co roku odnotowuje się zwiększoną ilość wypadków, jak i w miejscach wypoczynku. Chwila nieuwagi, błąd osoby trzeciej lub po prostu brak szczęścia w niektórych sytuacjach może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych zdarzeń, zagrażających zdrowiu, a nawet życiu wczasowiczów. Wiele wypadków ma miejsce nad wodą oraz w górach czyli najpopularniejszych miejscach wypoczynku. Posiadając ubezpieczenie na wakacje, jest się finansowo zabezpieczonym w razie uszczerbku na zdrowiu polisa obejmuje zazwyczaj NNW oraz OC.
Czy uprawianie sportów również jest obejmowane przez ubezpieczenie na wakacje?
Zarówno letnie, jak i zimowe wakacje to idealna pora na aktywność fizyczną. W górach, nad morzem, jak i we wszelkich innych miejscach turystycznych dostępnych jest wiele atrakcji, z których chętniej korzystamy podczas urlopu. Narty, pływanie, wycieczki rowerowe nie tylko doświadczeni miłośnicy sportu decydują się na spędzenie swojego wolnego czasu w ten sposób. Niestety, sport to także większe ryzyko kontuzji i to nie tylko w przypadku osób mało doświadczonych. Nawet posiadając wysokie umiejętności w danej dyscyplinie, możemy ulec nieszczęśliwemu wypadkowi. W takich sytuacjach niezbędne będzie ubezpieczenie na wakacje, które pozwoli zarówno skorzystać z doraźnej pomocy, jak i długofalowej opieki medycznej czy rehabilitacji, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Czy trzeba wybierać dodatkowe pakiety polisy turystycznej, by obejmowała ona uprawianie sportów? Zależy to od oferty ubezpieczyciela, jednak dostępne są ubezpieczenia, które w podstawowym pakiecie obejmują sporty amatorskie, takie jak narty, snowboard, pływanie, jazda na rowerze, motorowerze czy quadzie, nurkowanie. Warto zdecydować się na taką ofertę, ponieważ zyskujemy pełną ochronę podczas wszystkich wakacyjnych aktywności, bez konieczności ponoszenia wyższych kosztów.
NNW i OC co oznaczają w polisie turystycznej?
Następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz odpowiedzialność cywilna to bardzo ważne składniki ubezpieczenia na wakacje. W pierwszym przypadku chodzi o zabezpieczenie się na skutek nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jeśli klient ulegnie wypadkowi komunikacyjnemu lub innemu i odniesie szkodę, będzie mógł liczyć na pokrycie kosztów wszelkiej pomocy medycznej i rehabilitacji, a także wypłacanie świadczeń różnego typu, jeśli doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Odpowiedzialność cywilna odpowiada za pokrycie ewentualnych kosztów szkód, jakie spowodował ubezpieczony na osobach trzecich lub ich mieniu. Obejmuje to również osoby i zwierzęta, za jakie jest on odpowiedzialny.
Autor: Zewnętrzny materiał partnerski