Zarządca nieruchomości – specjalista od zadań specjalnych

Z terminem „zarządca nieruchomości” możesz spotkać się, kupując mieszkanie w budynku wielorodzinnym, np. pod wynajem. Zobacz, na czym polega praca zarządcy nieruchomości i kiedy warto go zatrudnić.

Kim jest zarządca nieruchomości i kto może nim zostać?

Jak wskazuje nazwa tej profesji, zarządca zajmuje się zarządzaniem nieruchomościami. Zarządcą może być zarówno osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, jak i organizacja (firma). Celem działalności zarządcy jest gospodarowanie powierzonymi mu budynkami.

Kto korzysta z usług zarządcy nieruchomości? Wyodrębnić można dwie grupy:

  • Wspólnoty mieszkaniowe. Osoby nabywające nowe mieszkania na sprzedaż w Nysie czy Warszawie – już jako wspólnota – mogą zrezygnować z zarządu własnego i skorzystać z zarządu powierzonego, czyli właśnie usług zarządcy. To rozwiązanie jest szeroko praktykowane.
  • Osoby prywatne, które kupiły mieszkanie w celu jego wynajęcia. Wówczas zarządca przejmuje na siebie ciężar m.in. znalezienia najemcy (może w tym zakresie współpracować z agencją nieruchomości), rozliczania lokatorów z czynszu czy regulowania opłat.

Czy każdy może zostać zarządcą nieruchomości? Nie jest to zawód regulowany, więc o pracę na tym stanowisku może ubiegać się każdy. Wykonywanie zadań zarządcy wymaga jednak wiedzy i doświadczenia.

Jakie są kompetencje zarządcy nieruchomości – lista obowiązków

Zarządca nieruchomości specjalizuje się w całościowym, kompleksowym zarządzaniu budynkami. W związku z tym do jego obowiązków należy m.in.:

  • Bieżące administrowanie nieruchomością. Na zarządcy spoczywa pobieranie czynszów, rozliczanie się z dostawcami mediów czy organizowanie napraw zgłoszonych usterek.
  • Prowadzenie dokumentacji związanej z nieruchomością. To zarządcy dotyczy obowiązek m.in. dokumentowania wymaganych przepisami przeglądów.
  • Utrzymywanie nieruchomości w stanie niepogorszonym. Zarządca może zdecydować m.in. o odświeżeniu czy remoncie budynku.

Szczegółowa lista obowiązków powinna znaleźć się w umowie podpisanej między zarządcą nieruchomości a właścicielem (właścicielami) budynków.

Firmy obsługujące osoby inwestujące w nieruchomości z myślą o ich wynajmie często proponują również dodawanie ogłoszeń, prowadzenie kalendarza (przy wynajmie krótkoterminowym) czy prezentowanie mieszkania potencjalnemu najemcy.

Jak znaleźć dobrego zarządcę nieruchomości – wskazówki

Obowiązujące przepisy nie wymagają posiadania licencji przez osobę, która chce wykonywać pracę zarządcy nieruchomości. To z kolei powoduje, że – jako osoba zainteresowana nawiązaniem współpracy z tym specjalistą – możesz zastanawiać się, jak wybrać najlepszą ofertę.

Jeżeli chciałbyś skorzystać z usług profesjonalnego zarządcy, to powinieneś zwrócić uwagę na:

  • Doświadczenie zarządcy. To głównie od doświadczenia zależy, czy będzie on efektywnie wykonywał swoją pracę.
  • Rekomendacje zarządcy. Rzetelny zarządca nie będzie wzbraniał się przed podaniem informacji o tym, z kim dotychczas współpracował. Bardzo możliwe, że rekomendacje wystawione zarządcy znajdziesz na jego stronie internetowej.

Istotna dla Twojej decyzji powinna być również specjalizacja zarządcy. Niektóre firmy koncentrują się na obsłudze wspólnot mieszkaniowych, inne z kolei pomagają osobom inwestującym w nieruchomości.