Powszechne karty płatnicze mają wiele zastosowań. Nie służą jedynie do realizowania transakcji finansowych, ale także umożliwiają identyfikację klienta. Ponadto można podzielić je według różnych czynników, chociażby ze względu na rodzaj odbiorców danych kart czy ich funkcjonalność. Karty płatnicze wykazują się także różnym zasięgiem. W tym przypadku wyróżniamy karty lokalne, krajowe i międzynarodowe. Poniżej scharakteryzujemy krótko każdą z nich.
Podział kart płatniczych według zasięgu ich funkcjonowania
Karta lokalna jest to karta, która obejmuje swoim zasięgiem najczęściej jeden lub kilka banków. Może być używana na przykład w sieciach ich bankomatów lub w ramach jednego systemu ich akceptacji, ograniczonego najczęściej do sieci sklepów tej samej firmy. Jak łatwo wywnioskować funkcjonalność tej karty jest ograniczona do konkretnej lokalizacji czy działalności.
Karta krajowa z kolei jest to karta, która funkcjonuje w ramach jednego kraju i nie można się nią posługiwać poza jego granicami. Natomiast w granicach tego kraju może być używana we wszystkich punktach handlowo-usługowych oraz bankomatach akceptujących dany rodzaj kart. Karta tego typu posiada często logo międzynarodowej organizacji płatniczej, np. Visa lub Eurocard/MasterCard. Ponadto ma wyraźnie określone ograniczenia przez umieszczenie odpowiedniego napisu, np. w Polsce będzie to napis typu „Valid Only in Poland” lub podobny, które wskazują na zasięg funkcjonalności danej karty ograniczony do granic Polski. Artykuł powstał we współpracy z portalem biznesowym https://www.kartowagala.pl/
Największym zasięgiem wykazuje się karta międzynarodowa. Ten rodzaj karty płatniczej ważny jest na całym świecie, w każdym punkcie handlowo-usługowym lub bankomacie, który jest oznakowany logo danej karty. Najpopularniejsze na świecie systemy kart międzynarodowych to Visa, Eurocard/MasterCard, Diners Club oraz American Express.
Należy zaznaczyć, że do wykonania przelewu na zagraniczne konto bankowe wcale nie potrzebujemy karty międzynarodowej. Jest ona potrzebna jeżeli chcemy płacić przy jej użyciu będąc za granicą. Jeżeli jednak chcemy jedynie przelać środki finansowe, np. do członka rodziny mieszkającego w innym kraju wystarczy znać IBAN. Jest to Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego, a od zwykłego Numeru Rachunku Bankowego (NRB) różni go jedynie początek. Znając numer konta bankowego osoby, której chcemy wysłać pieniądze wystarczy na początku wpisać kod literowy, określający kraj, w którym dana osoba posiada konto, np. dla Niemiec będzie to DE, dla Włoch – IT. Kody IBAN są ogólnodostępne i każdy może znaleźć ten, który akurat jest mu potrzebny.