Wyciąg czy pochłaniacz – jaki okap kuchenny warto zakupić?

Dostępne w sklepach okapy kuchenne mogą być podzielone na dwie główne kategorie, czyli na okapy działające jako wyciągi oraz na te pracujące jako pochłaniacze. Czym różnią się te dwa warianty pracy? W jakich okapach są one dostępne? Na co warto się zdecydować?

Okap z wyciągiem i pochłaniaczem – czym się różnią?

Wybierając odpowiedni okap kuchenny, należy zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób pracuje. Tutaj do wyboru mamy dwa typy okapów, czyli wyciągi oraz pochłaniacze. Zdarzają się także okapy, które mogą pracować w każdym z tych trybów, dlatego jego wybór zależy od użytkownika.

Główna różnica pomiędzy tymi dwoma typami okapów odnosi się do sposobu, w jaki oczyszczają one powietrze. Wyciągi muszą być podłączone do wentylacji, natomiast w przypadku pochłaniaczy nie ma takiej potrzeby. To przekłada się także na ich formę i efektywność pracy. Co warto wiedzieć o różnicach między tymi dwoma typami okapów?

Wyciąg – wymaga podłączenia do wentylacji

Okap działający jako wyciąg wyprowadza zużyte powietrze na zewnątrz budynku, dlatego też pozwala on na szybkie i sprawne pozbycie się par, zapachów, jakie powstają w trakcie gotowania.

O montażu takiego okapu warto pomyśleć jeszcze na etapie budowy domu lub też jego generalnego remontu, ponieważ będzie on wymagać doprowadzenia instalacji wentylacyjnej do miejsca jego instalacji.

W takiej formie można kupić różne rodzaje okapów, w tym urządzenia montowane ściennie oraz sufitowo.

Pochłaniacz – może pracować w każdym miejscu

Drugą opcją jest zakup okapu w formie pochłaniacza. W tym przypadku filtrowanie powietrza odbywa się za pomocą paru typów filtrów – najczęściej jest to filtr wstępny w formie aluminiowej siatki oraz filtr węglowy, który pochłania nadmiar zapachów. Dodatkowo mogą być używane filtry włókninowe.

Atutem pochłaniaczy jest możliwość montażu w dowolnym miejscu – także tam, gdzie nie doprowadzono instalacji wentylacyjnej. W takim wariancie można kupić wiele typów okapów, na przykład kompaktowe okapy podszafkowe czy okapy wiszące przeznaczone nad wyspę kuchenną.

Efektywność pochłaniaczy jest wysoka, lecz nie aż tak duża jak w przypadku wyciągów. Dodatkowo należy pamiętać o tym, by systematycznie czyścić oraz wymieniać ich filtry, które z czasem tracą swoją efektywność.

Podsumowanie – jaki okap wybrać?

Zatem zarówno wyciągi, jak i pochłaniacze mają swoje zalety. Na co warto się zdecydować? Gdy pozwala na to instalacja wentylacyjna, warto zamontować wyciąg, gdyż jest wysoce efektywny i tańszy w utrzymaniu od pochłaniacza. Gdy jednak nie jest to możliwe, także pochłaniacz skutecznie zadba o komfort w kuchni.