Czerwiec w Kędzierzynie-Koźlu dla wielu entuzjastów wycieczek jednośladami oznaczał jedno – zmagania o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Ostatnia odsłona tego emocjonującego wydarzenia, była już drugą, w której udział wzięli nasi mieszkańcy, konkurując z 55 miastami z całego kraju.

Właśnie zakończona, czwarta edycja zmagań o tytuł najbardziej rowerowego miasta w Polsce, była jak dotąd rekordową. Przez cały czerwiec w zabawie uczestniczyło 48 tysięcy osób, które wykręciły 8,4 miliona kilometrów. Kilometry w ramach RSP poza Polską kręcono także w 70 krajach na całym świecie m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii, Stanach Zjednoczonych, Mołdawii, Indiach, Japonii, Kanadzie, Norwegii czy Brazylii!

W Kędzierzynie-Koźlu do rywalizacji stanęło prawie 500 osób, które uzyskały niesamowity wynik ponad 100 tysięcy kilometrów. Rezultat ten zapewnił naszemu miastu wysokie, siedemnaste miejsce w klasyfikacji generalnej. Najaktywniejszym naszym uczestnikiem, tak jak w zeszłym roku, okazał się Marek Grabowski, który poprawił swój poprzedni wynik o ponad tysiąc kilometrów. W tegorocznej edycji przejechał on 4340 kilometrów, co daje średnio aż 144 kilometry dziennie! Zaraz za nim uplasowali się Mariusz Jarosławski i Konrad Kobiałka. Chociaż na podium nie wdrapały się żadne panie, to wcale nie znaczy, że zabrakło ich w czerwcu na rowerach. Rywalizacja pomiędzy nimi była nie mniej zacięta niż wśród panów. Najaktywniejszą kolarką okazała się Agnieszka Malisz, która w ciągu 30 dni przejechała 1452 kilometry. Żeński peleton uzupełniają Barbara Chałat i Angelika Korgel.

Zdrowe współzawodnictwo wyniknęło również pomiędzy szkołami. Drużyny z poszczególnych miejskich placówek walczyły o nagrodę. Najwięcej przejechali uczniowie PSP nr 9, jednak miano zwycięzców padło łupem PSP nr 3, w której dzieciaki pokonały najwięcej kilometrów w przeliczeniu na każdego ucznia. Zarówno dla laureatów indywidualnych, jak i grupowych miasto ufundowało nagrody pieniężne o łącznej wartości 9 tysięcy złotych.

Poza dobrą zabawą i korzyściami zdrowotnymi, płynącymi z regularnej dawki ruchu, Rowerowa Stolica Polski ma również pozytywny wpływ na środowisko. Pokonane 100 tysięcy kilometrów rowerem zamiast samochodem przekłada się na 7 ton CO2, które nie zostało wyemitowane do atmosfery.

Chociaż rywalizacja dobiegła końca, a na następną edycję przyjdzie nam poczekać do 1 czerwca 2023 r. to cały czas można przygotowywać się do tego wydarzenia z aplikacją „Aktywne Miasta”. Poza sezonem znajdziemy w niej przeróżne wyzwania, dzięki którym użytkownicy zostaną w formie przez cały rok.