Zdrowe serce to podstawa zdrowia całego organizmu. Niestety, nie każdy z nas dba o ten ważny narząd, a wystarczy tylko kilka prostych badań kardiologicznych, aby zapobiec poważnym chorobom lub w porę zacząć leczenie!

Serce człowieka jest każdego dnia narażone na niebezpieczeństwo. Nieodpowiednia dieta, palenie papierosów, picie alkoholu, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku – smog, nadmierne forsowanie swojego organizmu, stres – to tylko niektóre czynniki zagrażające jego prawidłowej pracy.

Lekarze kardiolodzy zalecają, aby kontrolować zdrowie serca co roku już po 40. roku życia. Wystarczy tylko kilka prostych badań, aby w porę wykryć nieprawidłowości i rozpocząć leczenie!

1. Pomiar ciśnienia krwi
Ciśnienie krwi wpływa na zdrowie serca i całego układu krążenia. Prawidłowy wynik pomiaru powinien znajdować się pomiędzy 120 na 80 a 135 na 85 mm HG.

Szczególnie niebezpieczne jest ciśnienie zbyt wysokie, czyli nadciśnienie, które zwiększa ryzyko zawałów oraz udarów mózgu.

2. Lipidogram z krwi
Również warto wykonać lipidogram, czyli badanie, które określa poziom lipidów – tłuszczów we krwi, a dokładnie takie parametry jak:

  • cholesterol całkowity
  • cholesterol LDL
  • cholesterol HDL
  • trójglicerydy – triglicerydy

Podwyższony poziom lipidów w krwi sprzyja przede wszystkim powstawaniu miażdżycy, a w konsekwencji choroby wieńcowej, zawałom serca oraz udarom mózgu.

3. Cukier z krwi
Cukier z krwi, czyli pomiar glukozy pozwala na określenie jego poziomu we krwi. Badanie to prowadzone jest nie tylko przy diagnostyce cukrzycy, ale także może wskazać na stan zdrowia serca i układu krwionośnego.

Zbyt wysoki poziom cukru we krwi może sprzyjać rozwojowi choroby niedokrwiennej serca.

Zatem te trzy proste badania, które oferuje nowoczesna medycyna, są w stanie szybko pomóc w diagnostyce serca oraz kondycji układu krążenia. Oprócz nich stosuje się również inne badania, które także są szybkie, bezbolesne oraz łatwo dostępne.

  • Elektrokardiogram – badanie EKG prezentuje pracę serca i potrafi wykryć wiele jego chorób, między innymi zaburzenia rytmu serca, zawały serca, niedokrwienie mięśnia sercowego. Badanie wykonuje się jako spoczynkowe i wysiłkowe.
  • USG Doppler – badanie ultrasonograficzne, które prezentuje przepływy krwi w sercu i jego okolicy.
  • Echokardiografia – echo serca, które pozwala na określenie jego budowy z użyciem aparatu USG.
  • Markery sercowe – badanie z krwi, przy ich podwyższonym poziome może pojawić się ryzyko uszkodzenia mięśnia sercowego.

Inne pomocne porady medyczne czekają na blogu internetowym medycznyblog.pl. Zapraszamy!

heart