Na rynku pojawiają się co raz nowsze rozwiązania, które mają za zadanie usprawnić działanie niektórych elementów wyposażenia budynków użytkowych. Jednym z urządzeń, które idealnie sprawdza się w przypadku ułatwienia działania drzwi jest domykacz drzwi. Zastosowanie takiego mechanizmu zdaje egzamin przede wszystkich w lokalach uczęszczanych przez dużą ilość osób takich jak biblioteki, szpitale, urzędy, posterunki policji. Samozamykacze montowane są również w drzwiach lokali użytkowych i budynków mieszkalnych ze względów czysto praktycznych.

Czym jest domykacz do drzwi?

Domykacz jest wymienną nazwą dla samozamykacza do drzwi. W telegraficznym skrócie jest to mechanizm, którego podstawowym zadaniem jest automatyczne zamknięcie drzwi po ich uprzednim otwarciu. Urządzenia te mogą być zasilane mechanicznie lub elektromechanicznie. W pierwszy przypadku otwieranie drzwi dzieje się za pomocą naszej siły, a w drugim – za pomocą przystosowanego do tej czynności siłownika. Zatrzaśnięcie się drzwi następuje delikatnie, więc nie musimy obawiać się przytrzaśnięcia palców u rąk czy stóp.

Zasada działania domykacza do drzwi

Mechanizm działania domykacza do drzwi nie jest specjalnie skomplikowane. Cały proces polega na wytworzeniu siły, która otwiera drzwi, które w kontrolowany sposób wracają do swojego pierwotnego położenia. Energia, za pomocą której drzwi się otwierają zbiera się w sprężynie siłownika hydraulicznego, po czym energia w niej skumulowana ulega uwolnieniu, czego efektem jest zamykanie się drzwi. W niektórych modelach samozamykaczy stosuje się siłownik, który samodzielnie dostosowuje prędkość zamykania się drzwi tak, aby przy zetknięciu się z ramą drzwi nie spowodowały głośnego trzaśnięcia. Takie rozwiązania możemy zauważyć w miejscach, w których szczególnie dba się o ciszę i spokój osób w nich przebywających. Idealnie widać to na przykładzie bibliotek czy szpitali, gdzie samozamykające się drzwi powszechnie montowane.

Rodzaje samozamykaczy

Samozamykacze w sklepach występują w różnych wariantach w zależności od przeznaczenia urządzenia i w jakich pomieszczeniach jest montowany. W ofertach uznanych producentów znajdziemy takie typy jak:

  • samozamykacz górny nożycowy lub z szyną ślizgową do drzwi jedno- i dwuskrzydłowych
  • samozamykacz podłogowy do drzwi jedno- lub dwuskrzydłowych, który świetnie sprawdza się w drzwiach szklanych, ponieważ idealnie komponuje się w delikatny wygląd drzwi i nie „gryzie się” z ich estetyką
  • samozamykacz zintegrowany do drzwi jedno- lub dwuskrzydłowych, który jest całkowicie zakamuflowany w skrzydle drzwi, który dodatkowo posiada funkcję regulacji szybkości domykania się drzwi.
  • Samozamykacz z blokadą – zamontowanie takiego urządzenia pozwala na pozostawienie otwartych drzwi pod wybranym przez nas kątem.

Oprócz różnych rodzajów zastosowanych sposobów działania domykacza możemy również wybrać tworzywo, z jakiego wykonane zostało urządzenie. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami, z których powstają samozamykacze są: aluminium i stal nierdzewna.

  • domykacze aluminiowe szczególnie polecane są do drzwi wewnątrz budynku ze względu na nowoczesny design.
  • domykacze stalowe idealnie sprawdzą się na zewnątrz, ponieważ są one bardziej odporne na uszkodzenia i działanie warunków atmosferycznych.

Montaż samozamykacza

Jeżeli kupiliśmy już wybrany samozamykacz pozostaje jedynie kwestia jego montażu. Osoby, które są „zielone” w tej dziedzinie powinny skorzystać z usług firmy, która zawodowo zajmuje się montażem okien i drzwi. W ten sposób będziemy pewni, że wybrany przez nas samozamykacz będzie w pełni spełniał swoje zadanie.

Domykacze a samozamykacze do drzwi