Każdy budynek powinien być odpowiednio zabezpieczony, bez względu na jego wiek. Częstotliwość wykonywania remontów zależy przede wszystkim od materiałów z jakich został wybudowany dom. Izolacja starych fundamentów w dzisiejszych czasach nie jest zadaniem skomplikowanym i trudnym. Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów jest usługą, którą wykonuje wiele firm obecnych na rynku. Dzięki nowoczesnym materiałom i technologiom, izolacja fundamentów w starym domu nie stanowi wyzwania dla pracowników budowlanych. Jednak izolacje przeciwwilgociowe to nie wszystkie prace, jakie należy wykonać podczas remontu starego budynku. Wilgoć powoduje pojawienie się na ścianach nieestetycznych wykwitów solnych czy grzybów i pleśni. Dlatego izolacja ścian fundamentowych w takim przypadku jest niezbędna. Izolacja przeciwwilgociowa, aby była skuteczna powinna być wykonana starannie i dokładnie. Aby budynek był odporny na zawilgocenia na kolejne lata. Dlatego najlepiej sprawdzi się zarówno izolacja pionowa jak i izolacja pozioma. Jednak zanim przystąpimy do izolacji fundamentów czy hydroizolacji piwnicy, należy najpierw znaleźć przyczynę zawilgocenia. Dopiero kiedy zostanie usunięta, a ściany zostaną suszone, należy przystąpić do innych prac, takich jak hydroizolacja fundamentów.

Wilgoć w starym budynku

Odpowiednia izolacja piwnicy jest niezwykle ważna. Jeżeli ściana fundamentu piwnicy jest mokra, może ona spowodować zawilgocenie ścian na parterze budynku. Warto skorzystać z pomocy odpowiednio wykwalifikowanego pracownika lub inżyniera budowlanego, który pomoże określić przyczynę pojawienia się wilgoci. Jeżeli budynek położony jest w pobliżu zbiorników wodnych, grozi to podtopieniem, szczególnie w okresie letnim lub podczas intensywnych opadów. Należy również wziąć pod uwagę powierzchnię na której stoi budynek. Czy woda zalega na nim długotrwale po wystąpieniu opadów?.

Poza tym, jeżeli w budynku jest niska temperatura, to na powierzchni ścian w piwnicy może skraplać się para wodna. Przyczyną wilgoci w domu może być również niewłaściwie wykonana izolacja przeciwwilgociowa. Problemem może być również wykonana izolacja pionowa ścian fundamentowych bez wykonania izolacji poziomej fundamentów.

Dlaczego warto wykonać remont w starym budynku?

Osuszanie fundamentów w starym budownictwie

Jeżeli chcemy mieć dobrze przygotowane fundamenty - izolacja powinna być wykonana w staranny i dokładny sposób. Do osuszania fundamentów można użyć różnych materiałów takich jak tynki absorbujące wodę lub wynająć osuszacze powietrza kondensacyjne lub adsorpcyjne. To na jaki model się zdecydujemy zależy od rodzaju pomieszczenia i jego poziomu zawilgocenia. Im szybciej osuszamy pomieszczenie wewnątrz, tym sprawniej będą przebiegały prace budowlane. Należy również zapewnić odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, ponieważ problem wilgoci nie zniknie tak szybko. A co za tym idzie ściany nadal będą podlegać zniszczeniom i regularnie będą się na nich pojawiać grzyby lub pleśń. Izolacja fundamentów w starym budownictwie powinna być wykonana przy użyciu nowoczesnych metod, takich jak na przykład iniekcja krystaliczna. Bardzo ważne jest również zatrudnienie odpowiedniej ekipy budowlanej, która przeprowadzi pracę w sposób staranny, dokładny i profesjonalny. Izolacje przeciwwodne to prace, na których nie można oszczędzać, aby cieszyć się komfortem mieszkania na długie lata.