Kominki oraz wolnostojące piece to elementy wyposażenia domu, które poza ogrzewaniem wnętrz pełnią również funkcję dekoracyjną. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele urządzeń grzewczych, dlatego wybór odpowiedniego modelu nie jest zadaniem łatwym. Przed dokonaniem zakupu, warto dowiedzieć się, czym różnią się między sobą poszczególne kominki i piece.
Kominki z paleniskiem otwartym lub zamkniętym
Decydując się na montaż kominka, trzeba zastanowić się, czy urządzenie będzie wykorzystywane regularnie do ogrzewania całego domu, czy też będzie używane jedynie sporadycznie, podczas długich jesiennych lub zimowych wieczorów. W pierwszym przypadku niezbędne będzie zamontowanie modelu z płaszczem wodnym, dzięki któremu ciepło będzie mogło być rozprowadzone po różnych pomieszczeniach. Jeżeli kominek ma pełnić głównie funkcję dekoracyjną, można zdecydować się na produkt z paleniskiem otwartym. Takie urządzenie nie ma dużego potencjału grzewczego, jednak pozwala domownikom cieszyć się z widoku i dźwięku spalanego drewna. Palenisko w kominkach otwartych może być wykonane z cegły ceramicznej lub szamotowej. W związku z tym, że otwarte paleniska są nieekonomiczne i stwarzają pewne ryzyko wystąpienia pożaru, lepiej zdecydować się na użycie gotowych wkładów kominkowych, które mogą współpracować z powietrznym lub wodnym systemem centralnego ogrzewania. Odpowiednio zabudowane wkłady wyglądają estetycznie i świetnie sprawdzają się zarówno we wnętrzach urządzonych w nowoczesnym, jak i klasycznym stylu.
Piece wolnostojące stalowe i żeliwne
Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych zabudowanych kominków stanowią wolnostojące piece powszechnie nazywane kozami. Dawniej wykorzystywane były głównie do ogrzewania wnętrz, obecnie pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Ich charakterystyczną cechą jest ciekawy kształt. W sprzedaży dostępne są klasyczne żeliwne piece w stylu rustykalnym, które swym wyglądem nawiązują do dawnego stylu i znakomicie pasują do klasycznych wnętrz. W nowoczesnych pomieszczeniach zastosować można stalowe piecyki, które wyróżniają się minimalistycznym lub designerskim wyglądem. Piece wolnostojące to urządzenia grzewcze, które są łatwe w montażu. Aby móc cieszyć się ciepłem wystarczy ustawić piec w bezpiecznym miejscu i podłączyć go do przewodu kominowego. Niektóre nowoczesne modele wyposażone są w przeszklone szybki, które pozwalają na podgląd paleniska, podobnie jak w przypadku kominków z paleniskiem zamkniętym. Współczesne kozy to wydajne i ekonomiczne urządzenia grzewcze, które mocą grzewczą nie ustępują tradycyjnym kominkom. Najbardziej wydajne są modele żeliwne, które wolniej się nagrzewają, lecz bardzo długo oddają nagromadzone ciepło. Piece stalowe wykonane są z cieńszej blachy, dlatego szybciej się nagrzewają i szybciej stygną. Decydując się na zakup kominka lub wolnostojącego pieca, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość opału. Zastosowanie niewłaściwego drewna o zbyt dużej wilgotności może powodować trudności z uzyskaniem odpowiedniej wydajności.