Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kędzierzyna-Koźla

 Wszystko na temat inwestowania w fotowoltaikę przez przedsiębiorców

Wielu przedsiębiorców boryka się z problemem wzrostu cen za energię elektryczną. Co roku opłaty te są coraz wyższe, przez co trzeba szukać alternatywnych rozwiązań. W jaki sposób zmniejszyć wydatki na rachunki za prąd? Najlepiej jest zainwestować w fotowoltaikę. Dzięki niej jesteśmy w stanie korzystać z darmowego i odnawialnego źródła energii.

Opłacalność fotowoltaiki dla firm

Fotowoltaika niesie za sobą naprawdę wiele korzyści. Możemy stać się prosumentem, jeśli zdecydujemy się na instalację fotowoltaiczną o wielkość do 50 kWp. Dodatkowo ceny fotowoltaiki idą w dół, dzięki rozwojowi techniki oraz braku ceł na moduły z Chin. W ten sposób możemy uzyskać swoją własną elektrownię energii za naprawdę niską cenę.

Oczywiście bardzo ważnym czynnikiem, przez który firmy decydują się na fotowoltaikę, są coraz wyższe rachunki za prąd. Mowa tutaj także o opłacie mocowej. Dzięki licznym dofinansowaniom czy ulgom możemy liczyć na jeszcze szybszy zwrot inwestycji. Posiadając instalację fotowoltaiczną jesteśmy w stanie zasilić wszystkie urządzenia w naszej firmie.

Dlaczego ceny za prąd rosną? Wpływ na to mają przede wszystkim coraz wyższe ceny węgla oraz opłaty za emisję dwutlenku węgla. Przez to musimy płacić więcej za dostarczenie prądu do naszych budynków.

Zasady sprzedaży energii

Często zdarza się tak, że nasza instalacja produkuje nadwyżki energii elektrycznej. Jeśli posiadamy mikroinstalację, możemy te nadwyżki magazynować albo w sieci energetycznej, albo w akumulatorach we własnym zakresie. Dzięki temu możemy wykorzystać nadwyżki energii, kiedy panele fotowoltaiczne nie wytwarzają wystarczająco prądu, aby pokryć nasze zapotrzebowanie energetyczne. Często dzieje się tak w miesiącach jesiennych lub zimowych.

Jednak posiadając większą instalację możemy zdecydować się na sprzedaż wyprodukowanych przez nas nadwyżek energii. Potrzebna nam będzie do tego koncesja. Chcąc sprzedawać naszą energię elektryczną możemy wystawić ofertę na giełdzie.

Finansowanie projektu fotowoltaiki

Wielu przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z dotacji rządowych czy ulg, dzięki czemu okres zwrotu inwestycji będzie szybszy. Jest to konieczne rozwiązanie, jeśli zależy nam na szybkim korzystaniu z 100% darmowej energii. Warto także rozważyć opcję leasingu na panele fotowoltaiczne czy kredytu. Obecnie coraz popularniejszy staje się leasing, ponieważ daje on nam takie korzyści, jak uproszczone procedury, natychmiastowe zyski oraz możliwość wpisania wydatków w koszty działalności gospodarczej.

Wybór odpowiedniej firmy

Oczywiście musimy zdecydować się na konkretną firmę, która zamontuje w naszym przedsiębiorstwie instalację fotowoltaiczną. Na jaką warto się zdecydować? Przede wszystkim należy sprawdzić oferty w internecie oraz opinie. Warto także sprawdzić, jakie rozwiązania oferuje dana firma. Nam zależy na jak najszybszym montażu paneli oraz niskiej cenie.

Podsumowując

Fotowoltaika jest świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy mają dość płacenia wysokich rachunków za prąd. Własna i czysta energia przyczynia się nie tylko do oszczędzania pieniędzy, ale także do poprawienia wizerunku naszego przedsiębiorstwa.