Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kędzierzyna-Koźla

Założenie implantu pomiędzy wyrostki kolczyste

Wiedza dotycząca ewentualnego zabiegu na naszym ciele pozwala na podjęcie świadomej decyzji i rozwianie wszelkich wątpliwości, które są z nim związane. Jest tak również w przypadku założenia implantu pomiędzy wyrostki kolczyste. Ten poważny zabieg przeprowadza Nowa Ortopedia w Krakowie. Wyjaśniamy więc na czym zabieg polega i czy warto się na niego zdecydować.

Na czym polega zabieg?

Podczas zabiegu zakłada się na stałe implant, który wykonany jest z tworzywa sztucznego lub metalu. To produkt bezpieczny, który nie powoduje alergii oraz nie ulega korozji. Bez obaw można także przeprowadzać badania z wykorzystaniem metody rezonansu magnetycznego. Implant wstawiany jest między wyrostki kolczyste kręgów lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Efekt zabiegu jest taki, że kręgi są skutecznie blokowane przed nadmiernym zbliżaniem się do siebie z powodu obciążeń. Niwelowany jest również ucisk nerwów rdzeniowych w otworach międzykręgowych pomiędzy sąsiadującymi ze sobą kręgami. Znacząco polepsza to komfort życia pacjenta, ponieważ w dłuższej perspektywie czasowej niweluje uciążliwy ból.

Czy jest się czego bać?

To całkowicie normalne, że przed przystąpieniem do nawet najmniej skomplikowanego zabiegu możemy się obawiać. Wolimy mieć pewność, że naszemu zdrowiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Jak więc wygląda sytuacja z zakładaniem implantu? Zanim lekarz przystąpi do działania dokonuje znieczulenia ogólnego. Pacjentowi poleca się ułożenie w pozycji kolanowo-łokciowej. Następnie wykonywane jest podłużne nacięcie- niewielkie, bo o długości kilku centymetrów. Chirurg nacina tkankę podskórną i jego zadaniem jest odwarstwienie mięśni przylegających do wyrostków kolczystych. Zaraz potem można przystąpić do założenia implantu. Dla wykluczenia zbędnego ryzyka wykonywane są podczas zabiegu zdjęcia rentgenowskie, które pozwalają na określenie, czy implant ułożony jest w prawidłowym miejscu. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, chirurg może zamknąć powstałą szczelinę za pomocą szwów.