Młodzi z Kędzierzyna–Koźla weszli do rozmowy o przyszłości regionu

Młodzi z Kędzierzyna–Koźla weszli do rozmowy o przyszłości regionu

FOT. Powiat Kędzierzyn-Koźle

W szkolnych salach padły pytania, których nie da się zbyć ogólnikiem. Młodzi ludzie mówili nie o klasówkach, lecz o tym, jak ma wyglądać region, w którym za kilka lat będą studiować, pracować i dojeżdżać na zajęcia. W Kędzierzynie–Koźlu odbyły się warsztaty konsultacyjne do Młodzieżowej Strategii Województwa Opolskiego, a stawką rozmowy był dokument ważny dla edukacji, transportu, kultury, zdrowia i rynku pracy. To było spotkanie, w którym szkolna sala na chwilę stała się miejscem realnego wpływu.

  • W „Budowlance” młodzi mówili o barierach, które znają z codzienności
  • Opolska strategia ma powstać także z głosu uczniów i studentów
  • Lekcja obywatelskości, która zaczyna się od uważnego słuchania

W „Budowlance” młodzi mówili o barierach, które znają z codzienności

23 kwietnia 2026 roku w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Kędzierzynie–Koźlu odbyły się warsztaty konsultacyjne przygotowywane przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Opolskiego. Nie chodziło o formalną prezentację ani o grzecznościową ankietę. Zebrani uczniowie mieli opowiedzieć, czego naprawdę brakuje im w regionie i co utrudnia im codzienne funkcjonowanie.

Pytania były proste, ale trafiały w sedno. Młodzi wskazywali na problemy komunikacyjne, ograniczony dostęp do oferty kulturalnej i potrzebę większego wpływu na decyzje podejmowane bliżej ich codziennego życia. Z perspektywy szkoły to ważny sygnał, bo właśnie takie odpowiedzi pokazują, gdzie region traci kontakt z młodym pokoleniem.

Jak podkreślała Aleksandra Góźdź, wiceprzewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Opolskiego i współkoordynatorka prac nad strategią:

„Chcemy poznać zdanie młodych ludzi na temat naszego regionu i ich realnych potrzeb.”

W praktyce oznacza to rozmowę nie tylko z uczniami, ale też ze studentami i osobami w wieku od 12 do 30 lat. Organizatorzy chcą wyłapać nie deklaracje, lecz konkretne doświadczenia: co nie działa, gdzie brakuje połączeń, w jakich miejscach młodzi czują się pomijani.

Opolska strategia ma powstać także z głosu uczniów i studentów

Zebrane podczas warsztatów uwagi nie znikną po zakończeniu spotkania. Mają zostać opracowane i włączone do Młodzieżowej Strategii Województwa Opolskiego na lata 2026–2031, której przedstawienie planowane jest na czerwiec 2026 roku. To właśnie dlatego konsultacje nie były dodatkiem do dokumentu, ale jednym z jego fundamentów.

Dla szkoły z Kędzierzyna–Koźla udział w tym procesie miał wyraźny ciężar. Dyrektor placówki, Ewelina Kowaś, zwracała uwagę, że młodzi ludzie z tej części regionu wnoszą do debaty własną perspektywę, równie ważną jak głosy płynące z innych miejsc województwa.

„Czujemy się wyróżnieni, ale przede wszystkim cieszymy się, że nasza młodzież ma realny wpływ na tak ważne decyzje.”

To zdanie dobrze pokazuje, o co toczy się gra. Nie o symboliczny gest, lecz o udział w tworzeniu dokumentu, który ma wpływać na kierunki rozwoju województwa. W tle są sprawy bardzo konkretne: dojazdy, oferta edukacyjna, zdrowie psychiczne, dostęp do kultury, a także pierwsze kroki na rynku pracy. Dla młodych ludzi to nie są hasła z prezentacji. To codzienność.

Lekcja obywatelskości, która zaczyna się od uważnego słuchania

Tego typu spotkania mają jeszcze jedną wartość, mniej widoczną na pierwszy rzut oka. Pokazują, że demokracja partycypacyjna nie zaczyna się w gabinecie ani w urzędowym dokumencie, ale przy stole, gdzie ktoś naprawdę słucha. Dla części uczestników był to pierwszy kontakt z takim sposobem rozmowy o sprawach publicznych. I właśnie w tym tkwi ich siła.

Organizatorzy zwracają uwagę, że młodzi chcą mówić wprost o przeszkodach, z jakimi się mierzą, i o decyzjach, na które chcieliby mieć większy wpływ. To ważne także dla samorządu, bo bez takich sygnałów łatwo budować strategie oderwane od codziennego życia mieszkańców regionu. Z kolei z punktu widzenia szkoły to cenna lekcja, że głos młodych nie kończy się na szkolnym korytarzu.

W Powiecie Kędzierzyńsko-Kozielskim od lat wspiera się inicjatywy łączące edukację z rynkiem pracy i rozwijaniem kompetencji młodych ludzi. Konsultacje w „Budowlance” wpisują się w ten kierunek bardzo wyraźnie. Zamiast rozmowy prowadzonej za młodych, pojawiła się rozmowa prowadzona z nimi. I właśnie od takich spotkań zaczyna się dokument, który ma nie tylko opisywać przyszłość regionu, ale współtworzyć ją razem z tymi, którzy będą w niej żyć najdłużej.

na podstawie: Powiat Kędzierzyn-Koźle.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Powiat Kędzierzyn-Koźle). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.