5 zasad stylu eklektycznego

Choć styl eklektyczny z założenia nie ma ścisłych ograniczeń i pozwala mieszać formy to niejedna osoba będzie miała z nim nie lada problem. Wszystko dlatego, że brak zasad może spowodować bałagan. Eklektyzm to nie przypadkowe zestawienie przedmiotów, ale przemyślana bardzo efektowna przestrzeń, w której, choć wszystko jest z innej bajki, to idealnie do siebie pasuje. Czym wyróżnia się styl eklektyczny?

Pełen sprzeczności, kolorów, kontrastów i kierunków artystycznych styl eklektyczny łączy elementy przeszłości z tym, co nowoczesne. Spod pozornego niedopasowania wyłaniają się przestrzenie harmonijne, oryginalne i piękne, które w artystycznym nieładzie tworzą spektakularny efekt. Niech nas nie zwiedzie jednak łatwość tej aranżacji, bo stworzenie kontrolowanego chaosu wymaga dużego wyczucia i wysmakowanego gustu. Czym kierować się urządzając eklektyczne wnętrze?

Nowe mieszkania w Opolu wyróżnia funkcjonalny układ pomieszczeń. Dzięki temu lokale można dowolnie aranżować, między innymi w stylu eklektycznym. Jak ro zrobić? Poniżej omawiamy najważniejsze zasady.

Zasada nr 1

Styl eklektyczny powinien być zabawą, dlatego aranżacja zachęca do mieszania materiałów na ścianach i podłogach. Surowa cegła, drewno, wzorzyste płytki i szkło w jednym pomieszczeniu? To jak najbardziej możliwe! Wystarczy znaleźć odpowiednie proporcje i mieszać je ze sobą. Zapomnijmy o tym, że cokolwiek musi być takie samo.

Zasada nr 2

Patchwork, jako sposób na łączenie wzorów i kolorów. Chyba w żadnym innym stylu nie odnajdzie tak jak w eklektyzmie. Możemy łączyć w ten sposób różne płytki, skrawki materiałów, z których powstanie koc, dywan lub pokrowiec na sofę. Jednocześnie damy drugie życie rzeczom, które trafiłyby do piwnicy, schowka lub na śmietnik.

Zasada nr 3

Odważne połączenia nie mają tutaj granic. Podłoga w salonie z drewna zestawiona z wyrazistymi płytkami we wzór szachownicy w aneksie kuchennym? Dlaczego nie! Chodzi przecież o to, aby te różnice były widoczne i nie polegały tylko na łączeniu innych odcieni, ale na odważnych kompozycjach, które mocno definiują całe wnętrze.

Zasada nr 4

To nie jest styl, w którym królują komplety i takie same elementy. Zapomnijmy o jednakowych krzesłach przy stole, fotelach w tym samym kolorze czy dwóch identycznych lampach na stolikach nocnych. Eklektyzm musi wyrażać się w tym chaosie i zestawianiu produktów z innych stylów, starych i nowych, jasnych i ciemnych, a jednocześnie tworzących spójną całość.

Zasada nr 5

W tym artystycznym nieładzie powinno znaleźć się miejsce na funkcjonalność, dlatego idealnym uzupełnieniem będą meble modułowe. Zamiast tradycyjnego narożnika wybierzmy modułową sofę, którą dopasujemy do swoich potrzeb, najlepiej z możliwością uszycia jej z naszych skrawków tkanin. Gotowa meblościankę zamieńmy na różne półki, szafki czy lekkie regały, które realnie będą spełniały swoje funkcje.

Czy styl eklektyczny ma jakąś granicę? Oczywiście – nadmiar szkodzi w nawet najbardziej radosnym wnętrzu. Łączymy materiały, kolory, wzory, ale wszystko z umiarem w granicach dobrego gustu. Inaczej nasz kontrolowany chaos zamieni się w kicz i osiągniemy odwrotny efekt.