Po słonecznych wakacjach zauważyłaś u siebie mniejsze i większe plamy na twarzy? To najprawdopodobniej przebarwienia, których nie jest łatwo pozbyć się przy pomocy tradycyjnych kosmetyków. Najlepiej zgłosić się z nimi do wykwalifikowanego kosmetologa lub lekarza medycyny estetycznej. Skuteczną metodą usuwania przebarwień jest zabieg laserem tulowym. Wyjaśniamy, na czym on polega.
Dlaczego usuwanie przebarwień jest takie trudne?
Przebarwienia to trwałe zmiany pigmentacyjne na skórze. Powstawaniu plam sprzyja zażywanie leków hormonalnych, przyjmowanie niektórych ziół i leków, w tym antybiotyków, w połączeniu z eksponowaniem skóry na promieniowanie słoneczne. Dlatego przebarwienia obserwujemy najczęściej po okresie wakacyjnym, gdy działanie promieniowania UV jest najsilniejsze. Skłonności skóry do powstawania przebarwień zwiększają się wraz z wiekiem. Aby się ich pozbyć, warto rozważyć laserowe usuwanie przebarwień.
Laserowe usuwanie przebarwień
Usuwanie przebarwień laserem praktykowane jest w medycynie estetycznej od wielu lat. Technika ta jednak ewoluuje i powstają coraz to nowsze i skuteczniejsze lasery na przebarwienia, takie jak Lavieen – laser tulowy, dostępny w warszawskiej Klinice Miracki. Technologia ta polega na zastosowaniu promieniowania o długości fali 1927 nm, która charakteryzuje się wysokim powinowactwem do wody. Dzięki temu skutecznie oddziałuje na naskórek i górną powierzchnię skóry właściwej. W urządzeniu użyte zostało włókno tulowe, które jest nowoczesnym, skutecznym i bezpiecznym źródłem promieniowania. Laser tulowy pracuje w systemie frakcyjnym w trzech trybach do wyboru (w zależności od potrzeb skóry):
- ablacyjnym – rogowa warstwa naskórka ulega niewielkiemu uszkodzeniu, stymulując tkankę do intensywnej regeneracji; ma to zastosowanie w leczeniu blizn i rozstępów;
- subablacyjnym – dochodzi do niewielkiego uszkodzenia rogowej warstwy naskórka, koagulacji i denaturacji, co świetnie sprawdza się w leczeniu melasmy, piegów i hiperpigmentacji;
- nieablacyjnym – przez wywołanie efektu termicznego w skórze właściwej zapoczątkowany zostaje proces denaturacji białek, co jest niezwykle skuteczne przy zabiegach odmładzających; nie dochodzi do uszkodzenia wierzchniej warstwy naskórka.
Zabieg laserem na przebarwienia wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej. Urządzenie Lavieen wykonuje swoją pracę w błyskawicznym tempie. Usuwanie przebarwień na twarzy trwa zwykle nie więcej niż 10 minut. Wiązka lasera przenika do skóry i powoduje powstawanie dużej liczby mikrokanalików. Cała energia koncentrowana jest na poziomie podstawnej warstwy naskórka, gdzie znajdują się melanocyty – komórki produkujące melaninę. Na powierzchni naskórka tworzą się mikrostrupy, a po ich zaniku następuje redukcja zmian pigmentacyjnych z jednoczesnym efektem napięcia skóry.
Efekty laserowego usuwania przebarwień – pamiętaj o profilaktyce
Laser Lavieen jest efektywną metodą rozjaśniania skóry, usuwania zmian pigmentacyjnych, a także redukcji blizn i rozstępów. Umożliwia usuwanie przebarwień różnego pochodzenia, m.in.:
- posłonecznych,
- pozapalnych,
- potrądzikowych,
- plam starczych,
- melasmy,
- piegów.
Bardzo precyzyjnie regulowana wiązka lasera tulowego sprawia, że efekty zabiegu widoczne są niezwykle szybko. W zależności od wskazania wystarczą 1-3 zabiegi, aby zaobserwować spektakularne rezultaty.
Laserowe usuwanie przebarwień daje wyraźne i trwałe efekty, jednak aby cieszyć się równomiernym kolorytem cery przez długi czas, należy zadbać o profilaktykę. Przez kilka dni po zabiegu nie należy korzystać z sauny i gorących kąpieli. W ciągu 4 tygodni od zabiegu zaleca się unikania bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne obszaru skóry poddanego zabiegowi. Osoby, które mają skłonność do przebarwień, powinny całkowicie zrezygnować z opalania, a od początku marca do końca listopada, nawet w mniej słoneczne dni, pamiętać o używaniu kremu z najwyższym filtrem, chroniącym przed promieniami UVA i UVB.
Jeśli masz więcej pytań o usuwanie przebarwień, skonsultuj się ze specjalistami z warszawskiej Kliniki Miracki.