Kapsułkowanie leków - na czym polega?

Leki mogą mieć różne formy, w tym na przykład tabletek, syropów czy kropel. Bardzo popularne są również kapsułki, które większość pacjentów uważa za stosunkowo łatwe do połknięcia, dlatego też cieszą się one dużą popularnością. Najczęściej nie zastanawiają się oni, jak wygląda proces kapsułkowania leków, stąd też warto przyjrzeć się całej procedurze.

Skład leku, a jego forma

W składzie leków znajduje się wiele różnych substancji, w tym również substancja czynna, która ma za zadanie poradzić sobie z jakimś schorzeniem czy dolegliwością. Bardzo istotna jest forma, w jakiej pacjent będzie dany produkt przyjmował. Małym dzieciom dedykowane są krople bądź syropy, ze względu na to, że nie są one w stanie połknąć tabletki. Te zaś zwykle zażywają osoby dorosłe, które często mogą również wybrać leki kapsułkowane. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie kapsułki są najłatwiejsze do połknięcia, a dodatkowo łatwo się rozpuszczają, przez co substancja czynna zostaje szybciej uwolniona. 

Na czym polega kapsułkowanie leków?

Kapsułki składają się z otoczki oraz z wypełnienia. Otoczka najczęściej wykonana jest z żelatyny, która jest stosunkowo łatwo rozpuszczalna. Co ważne, kapsułka może mieć różne rozmiary, a także kolory. Zazwyczaj dąży się do tego, aby rozmiar kapsułki był jak najmniejszy, co jest korzystne szczególnie dla osób z chorobami przełyku bądź seniorów. W praktyce jednak rozmiar powinien być dobierany indywidualnie, w zależności od charakteru konkretnego leku. Kapsułki mogą mieć także różne kształty i kolory, co często wpływa na ich atrakcyjność. Co ważne, wszelkie uzgodnienia dotyczące kształtu, rozmiaru czy koloru kapsułki powinny zostać zatwierdzone jeszcze przed oddaniem leku do produkcji. Bardzo istotne jest również dobranie odpowiedniej formy kapsułki, bowiem można je nie tylko połykać, ale również żuć czy ssać.

Kapsułkowanie, a produkcja kontraktowa leków

Firmy zewnętrzne, które zajmują się produkowaniem leków na zamówienie, bardzo często oferują także usługę kapsułkowania. Więcej na jej temat można przeczytać na stronie internetowej https://chc.com.pl/produkcja-kontraktowa/kapsulkowanie/. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby zdecydować się na współpracę w ramach produkcji kontraktowej, powinni rozważyć kompleksową usługę, na którą składa się także kapsułkowanie. Kluczowe jest bowiem opracowanie koncepcji leku oraz dobranie odpowiedniej do potrzeb pacjenta jego formy. Należy mieć na uwadze, że lek, a także jego forma, muszą spełniać pewne standardy oraz wymogi, które nakłada na nie prawo. Sama kapsułka, która ma niezwykle przyjazną dla pacjenta formę, może poradzić sobie z niestabilnością pewnych substancji, w tym również substancji czynnych. Kapsułka podnosi również walory estetyczne leku, co w dzisiejszych czasach nie jest dla pacjentów obojętne. Sam proces kapsułkowania nie jest skomplikowany - może wdrożyć do firma, która na zlecenie klienta produkuje konkretne leki. Warto mieć na uwadze, że w formie kapsułek przyjmować można także suplementy diety bądź innego rodzaju wyroby medyczne, których produkcję, tak samo jak produkcję leków, można zlecić firmie zewnętrznej.