Co to jest jonizator i dlaczego potrzebujesz go w swoim oczyszczaczu powietrza?

Jonizator jest przydatną funkcją w wielu oczyszczaczach powietrza. Jest to rodzaj filtra wstępnego, który tworzy jony ze zwykłego powietrza, które następnie może być skuteczniej przepychane przez oczyszczacz. Jony wytwarzane przez jonizator są naładowane dodatnio i dlatego przyciągają i zatrzymują zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, takie jak alergeny, bakterie, wirusy, sierść zwierząt domowych, zarodniki pleśni, cząstki dymu i roztocza. Dobry jonizator jest ukierunkowany na konkretne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, aby utrzymać dom w czystości jak nigdy dotąd. Jonizujący filtr wstępny zasadniczo ułatwia pracę pozostałym czujnikom oczyszczacza. Jeśli nie jesteś pewien, jaki typ jonizatora ma Twój oczyszczacz powietrza lub czy musisz go wymienić na nowy, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Jak działa jonizator?

Oczyszczacze powietrza zostały zaprojektowane tak, aby wychwytywać cząsteczki unoszące się w powietrzu, ale nie są w stanie odfiltrować wszystkiego. Na przykład wiele osób z astmą lub alergiami stwierdza, że nadal choruje podczas używania oczyszczaczy powietrza, nawet jeśli używają wysokiej jakości marek oczyszczaczy powietrza, takich jak Blueair. Dzieje się tak dlatego, że oczyszczacze powietrza wychwytują cząsteczki, ale nie zabijają ich i nie usuwają z powietrza. Jonizator może pomóc, wytwarzając naładowane jony, które przyciągają i przyczepiają się do cząsteczek w powietrzu. To sprawia, że wbudowane czujniki oczyszczacza powietrza znacznie łatwiej wychwytują cząsteczki i usuwają je z powietrza, dzięki czemu użytkownik pozostaje z czystszym powietrzem.

Jonizatory i filtry HEPA

Jonizujące filtry wstępne, znane również jako filtry HEPA, wykorzystują ładunek elektryczny do przyciągania i wychwytywania zanieczyszczeń z cząstek stałych w powietrzu. Filtry te różnią się od zwykłych filtrów HEPA i są często używane w połączeniu ze standardowym filtrem HEPA, takim jak w oczyszczaczach powietrza Blueair.

Standardowy filtr HEPA zatrzymuje 99,97% cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona, które mogą obejmować pyłki, sierść zwierząt domowych, zarodniki pleśni i roztocza. Chociaż filtr HEPA jest niezbędny w każdym oczyszczaczu powietrza, sam nie wystarczy. Filtr HEPA może zatrzymać tylko większe cząsteczki, co oznacza, że mniejsze cząsteczki prześlizgną się przez filtr i dostaną się do powietrza. Jonizujący filtr wstępny jest mniejszy, co pozwala na zatrzymanie mniejszych cząsteczek.