W Kędzierzynie-Koźlu nowoczesne zabiegi kardiologiczne z AI zwiększają bezpieczeństwo

W Kędzierzynie-Koźlu medycyna wkracza na nowy poziom dzięki połączeniu ultrasonografii wewnątrznaczyniowej z inteligentnymi algorytmami. To przełom, który już teraz poprawia bezpieczeństwo i skuteczność leczenia chorób serca dostępnego w ramach NFZ.
- Nowoczesne technologie wspierają kardiologię w Kędzierzynie-Koźlu
- Kędzierzyn-Koźle stawia na AI, by ratować serca pacjentów
Nowoczesne technologie wspierają kardiologię w Kędzierzynie-Koźlu
Na Oddziale Kardiologicznym Grupy American Heart of Poland w naszym mieście wykonano pierwsze zabiegi z użyciem systemu IVUS, czyli ultrasonografii wewnątrznaczyniowej, która teraz działa wspomagana przez sztuczną inteligencję. Ta metoda pozwala lekarzom zajrzeć do wnętrza naczyń krwionośnych i zobaczyć ich strukturę z niespotykaną dotąd dokładnością.
IVUS wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które tworzą szczegółowy obraz ścian naczyń, umożliwiając wykrycie zmian takich jak blaszki miażdżycowe czy zwężenia. Dzięki temu lekarze mogą precyzyjnie ocenić stan naczyń i zaplanować najlepszą terapię.
Kędzierzyn-Koźle stawia na AI, by ratować serca pacjentów
Połączenie IVUS ze sztuczną inteligencją to prawdziwa rewolucja. System automatycznie rozpoznaje elementy struktury naczynia, analizuje obecność blaszek miażdżycowych, zwapnień oraz rozmieszczenie stentów. Algorytmy działają w czasie rzeczywistym, co znacznie usprawnia decyzje podejmowane podczas zabiegów.
Technologia ta pozwala na automatyczną segmentację światła i ściany naczynia, ocenę blaszek i zwapnień oraz precyzyjną kontrolę ułożenia stentów. Co ważne, cały czas aktywnie wspiera zespół medyczny na każdym etapie procedury.
Dla pacjentów oznacza to przede wszystkim większe bezpieczeństwo i skuteczność leczenia. Mniejsza ilość środka kontrastowego zmniejsza obciążenie nerek, co jest istotne zwłaszcza u osób z innymi schorzeniami. Lepsza jakość obrazowania zwiększa szanse na wykrycie nawet drobnych zmian zanim przerodzą się w poważne problemy zdrowotne.
“Mniejsza ilość środka kontrastowego oznacza mniejsze obciążenie dla nerek, co jest szczególnie istotne u osób z chorobami współistniejącymi. Lepsze obrazowanie naczyń zwiększa też szanse na wykrycie i skuteczne leczenie nawet bardzo drobnych zmian, zanim doprowadzą one do poważniejszych incydentów sercowo-naczyniowych” – podkreśla dr n. med. Janusz Prokopczuk, ordynator Oddziału Kardiologicznego American Heart of Poland w Kędzierzynie-Koźlu.
Wdrożenie tej technologii to kolejny krok w rozwoju Grupy AHP działającej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Pokazuje to kierunek rozwoju kardiologii – ku większej precyzji i bezpieczeństwu terapii dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Na podst. Urząd Miasta
Autor: krystian