19 października rusza jubileuszowy, XXV Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia "Publicystyka". Bezpłatne projekcje filmowe już od godz. 8.00 - 19.10  i od 15.00 - 20.10. Zapraszamy wszystkich miłośników kina niezależnego. Zobaczymy najlepsze 58 filmów  z Polski i 31 krajów ze wszystkich kontynentów.  


Święto kina niezależnego - k
ędzierzyńska „PUBLICYSTYKA” ma już 25 lat.

29 września 2018 roku zakończyła pracę komisja kwalifikacyjna XXV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia „PUBLICYSTYKA 2018”. Komisja w składzie Piotr Gabrysz - komisarz Festiwalu, dr Piotr Aptacy – filmoznawca, adiunkt z katedry filmoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Bogusław Rogowski - realizator filmów amatorskich i dziennikarz z Kędzierzyna-Koźla oraz Marian Białas – menadżer kin „Chemik” i „Twierdza” w czasie 25 godzin projekcji obejrzał 196 filmów zgłoszonych na Festiwal i zakwalifikował do oceny Jury 58 tytułów zrealizowanych przez twórców niezależnych z Polski i z 31 krajów ze wszystkich kontynentów. Wśród nadesłanych filmów było 81 filmów fabularnych, 58 dokumentów, 23 animacje oraz 36 filmów eksperymentalnych.
W tym roku po raz pierwszy swoje filmy przysłali na kędzierzyńską „PUBLICYSTYKĘ” realizatorzy niezależni z Bangladeszu, Białorusi, Iranu, Libanu, Portugalii, Salwadoru, Syrii i z ze Szwajcarii.

Po kilkuletniej przerwie filmy zgłosili też. realizatorzy z Republiki Czeskiej i Węgier. Nie zabrakło w tym roku również filmów zrealizowanych m.in. przez twórców z Chin, Indii i USA. Tradycyjnie największą ilość, aż 71 filmów przysłali filmowcy z Hiszpanii. Bardzo dobrze zaprezentowali się w także tym roku polscy realizatorzy, którzy nadesłali 61 filmów. W zestawie tym było 26 tytułów zrealizowanych przez studentów z Polskich uczelni artystycznych i filmowych oraz 35 filmów amatorskich. W tym roku realizatorkami 15 filmów zrealizowały kobiety.
W nadesłanych na Festiwal filmach autorzy poruszali wiele ważnych zagadnień nurtujących obecnie społeczeństwa różnych krajów. Były filmy pokazujące problematykę migracyjną i losy uchodźców, sprawy ochrony środowiska, problemy ludzi w podeszłym wieku, tematykę wojen w krajach afrykańskich i klęski żywiołowe oraz problemy mniejszości seksualnych.

W dniach 19 i 20 października br. w czasie trwania Festiwalu, międzynarodowe Jury dokona oceny zakwalifikowanych filmów podczas publicznych projekcji w sali kina „Chemik”, i przyzna ich autorom nagrody regulaminowe i specjalne.
W tym roku jurorami będą:

prof. Lionel Baier - filmoznawca i wykładowca z Uniwersytetu w Lozannie (Szwajcara), Andrzej Wojciechowski - operator filmowy i telewizyjny z Warszawy,
Witold Kon - przewodniczący Polskiej Federacji Niezależnych Twórców Filmowych z Warszawy oraz prof. dr hab. Piotr Zawojski – wykładowca z Zakładu Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jak informuje Hanna Białas - dyrektor Festiwalu, na tegorocznej XXV „PUBLICYSTYCE” im. Ireneusza Radzia, filmy będą oceniane będą w trzech grupach: polskie filmy amatorskie, filmy studenckie zrealizowane przez studentów szkół artystycznych i filmowych z Polski oraz filmy nadesłane przez zagranicznych twórców niezależnych z 31 krajów.

Wstęp na projekcje festiwalowe w Domu Kultury "Chemik", przy al. Jana Pawła II jest bezpłatny.
Organizatorzy zaplanowali także projekcje retrospektywne filmów z lat ubiegłych obrazujących dorobek filmowców niezależnych z ostatniego ćwierćwiecza, wystawy: rysunków Jana Bartoszka, zdjęć archiwalnych, „Latarnia strachu” oraz koncert: Maestro Artur Banaszkiewicz – zaprasza: Z Czardaszem przez świat - Turniej Wirtuozów.

Pierwsze projekcje Festiwalowe rozpoczną się 19 października o godz.9.00. Festiwal zakończy się 20 października br. o godz. 22.00 uroczystą galą połączoną z rozdaniem nagród i projekcją nagrodzonych filmów.

Od kilkunastu lat kędzierzyński Festiwal objęty jest objęty patronatem Światowej Unii Filmu Niezależnego "UNICA" afiliowanej przy UNESO, co sprawia, że ”PUBLICYSTYKA” zaliczana jest do najważniejszych imprez filmu niezależnego w Europie.

Bogusław ROGOWSKI

Protokół na stronie festiwalu.

Plakat B1 v3