Nieustanny rozwój technologiczny sprawia, że coś, co do niedawna jeszcze było tylko w sferze naszej wyobraźni, ewentualnie na ekranach kin, obecnie jest na wyciągnięcie ręki. Jednym z przykładów jest rzeczywistość rozszerzona. Dziś aplikacje rzeczywistości rozszerzonej są coraz powszechniejsze i wykorzystuje się je w rożnych dziedzinach: turystyce, nauce, rozrywce. Czym jest rzeczywistość rozszerzona i co ma nam do zaoferowania? Czy jest to technologia, która przetrwa i znacznie się rozwinie, czy może niespecjalnie przypadnie nam do gustu i uznamy ją za niepotrzebną? Jeżeli nie wiesz, czym jest rzeczywistość rozszerzona i co może nam zaoferować, zapraszamy do lektury!

Rzeczywistość rozszerzona – skutecznie uzupełnia rzeczywistość

Do czego można by porównać technologię rzeczywistości rozszerzonej? To tak, jakby osoba z bardzo słabym wzrokiem, wzięła do ręki opakowanie ciastek i chciała zobaczyć jego skład, ale zupełnie nie widziała, napisów. Dopiero po założeniu okularów, jest w stanie dowiedzieć się, jakie składniki zostały użyte do wyprodukowania ciastek. Dokładnie tak samo jest z rzeczywistością, która nas otacza oraz z rzeczywistością rozszerzoną ta druga spełnia rolę okularów – przyrządu, który pomaga nam uzupełnić wiedzą o otaczającym nas świecie. Wyobraźmy sobie sytuację, że zwiedzamy piękne miasto, w którym aż roi się od zabytków. Za każdym razem musisz wyciągać przewodnik, aby poczytać o każdym z nich? Tak było jeszcze do niedawna. Dziś wystarczy, że wyciągniesz swój telefon, w którym zainstalowana jest odpowiednia aplikacja rzeczywistości rozszerzonej, skierujesz go na dany obiekt, który Cię interesuje, a wszystkie najważniejsze informacje, pojawią się na wyświetlaczu urządzenia. Przydatne – prawda?

Czym jest rzeczywistość rozszerzona

Rzeczywistość rozszerzona jest zatem systemem, który łączy świat rzeczywisty ze światem wygenerowanym komputerowo.

Ronald Azum jest twórcą definicji rzeczywistości rozszerzonej, w której podkreśla on, że rzeczywistość rozszerzona łączy w sobie zarówno świat realny jak i rzeczywistość wirtualną, jest interaktywna w czasie rzeczywistym, a także umożliwia swobodę ruchu w trzech wymiarach.

Zastosowanie rzeczywistości rozszerzonej

Zastosowanie rzeczywistości rozszerzonej jest bardzo szerokie. Obecnie aplikacje stosuje się w medycynie, w lotnictwie, motoryzacji, a także w szkoleniach, w marketingu, w edukacji. Aplikacje rzeczywistości rozszerzonej doskonale sprawdzają się w muzeach, gdzie wystawiony eksponat można uzupełnić o szereg informacji związanych np. z historią jego odnalezienia, czy wykonania. Rzeczywistość AR zapewnia niezbędne dane na temat konkretnych obiektów, wyświetla kluczowe indagacje, pokazuje ukształtowanie terenu, wysokość (ważne np. dla pilotów), przedstawia strukturę narządów wewnętrznych u pacjenta, a także czynności tych narządów.

Zastosowanie rzeczywistości rozszerzonej jest duże, a będzie z pewnością coraz większe. Pojawia się wiele firm, które oferują tworzenie tego typu aplikacji, przydatnych w wielu instytucjach, a także w prywatnym życiu wielu ludzi.

Przyszłość aplikacji rozszerzonych

Jak będzie przyszłość aplikacji rozszerzonych? Rysuje się ona w jasnych barwach. Z całą pewnością będzie ona nadal rozwijana i będziemy mogli cieszyć się z nowych aplikacji ułatwiających nam życie. Rzeczywistość rozszerzona niewątpliwie jest technologią niezwykle ważną, która może przynieść w przyszłości wiele dobrego. Już dziś obserwuje się jej pożądany wpływ na wiele dziedzin. Można przypuszczać, że w przyszłości z całą pewnością będzie to technologia ważna dla każdego człowieka i bardzo powszechna. Czy możliwe jest, aby technologia ta nie przetrwała? Z pewnością nie, chyba, że zostanie zastąpiona inną, jeszcze bardziej innowacyjną, co oczywiście jest bardzo możliwe. Być może rzeczywistość rozszerzona za jakiś czas stanie się tak powszechna, jak obecne dziś technologie, bez nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania?