Iniekcja ciśnieniowa to sposób zabezpieczenia murów przed zamakaniem i przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu. Dzięki iniekcji ciśnieniowej można zapobiec wielu niechcianym procesom, które negatywnie wpływają na kondycję murów nieruchomości. Iniekcja pozwala odzyskać dobry wygląd murom, ale przede wszystkim zatrzymuje szkodliwe procesy.

Kiedy potrzebna iniekcja?

Często niestety okazuje się, że w budynkach, zarówno nowych, jak i starych, dochodzi do zawilgoceń. W nowych budynkach jest to spowodowane np. źle wykonana izolacją poziomą, np. z powodu niewiedzy i błędów w sztuce. W budynkach starych hydroizolacja mogła nie być wykonana w ogóle. Brak lub źle wykonana izolacja prowadzi do niebezpiecznej sytuacji: mur zaczyna wilgotnieć. Jak do tego dochodzi? Woda zostaje podciągnięta z ziemi przez zjawisko nazywane kapilarnym podciąganiem wody. Dzieje się tak dlatego, ponieważ bezpośrednio przy fundamencie jest woda. Kontakt fundamentu z wodą nie jest wskazany, dlatego tak wielka wagę należy przykładać zawsze do odpowiedniego zabezpieczenia fundamentów w trakcie budowy. Kiedy dochodzi do kapilarnego podciągania wody, konieczna staje się iniekcja ciśnieniowa.

Zawilgocenie ścian można rozpoznać bardzo szybko, najczęściej poprzez:

  • wykwity na ścianach – mniejsze lub większe plamy, często także białe, co świadczy o soli w wodzie,
  • pękanie ściany,
  • odpadanie tynku, a wewnątrz odpadanie ze ścian farby, tapety,
  • nieprzyjemny, zawilgły zapach,
  • pojawienie się grzyba.

Uwaga! Pojawienie się grzyba na ścianie świadczy o dużym zawilgoceniu! Nie wystarczy wtedy tylko osuszenie pomieszczenia, czy pomalowanie go. W ten sposób eliminuje się tylko skutki, a nie przyczynę. Konieczne jest wykonanie iniekcji, która zatrzyma wodę w gruncie i nie pozwoli przedostać się jej wyżej.

Iniekcja ciśnieniowa – co to jest?

Iniekcja ciśnieniowa – co to jest i jak ja wykonać?

Iniekcja ciśnieniowa to zabieg, który ma na celu zatrzymanie wody i nie przepuszczanie ich wyżej w murze. Dzięki iniekcji, woda nie zostaje przepuszczona. Iniekcję można wykonać samemu – w wielu sklepach można kupić wszystko, co jest do niej potrzebne. Jednak, problemem często jest brak odpowiedniej wiedzy. To on sprawia, że nawet domy z wykonaną izolacją, muszą być dodatkowo zabezpieczane przez iniekcję ciśnieniowa. Dlatego decydując się na iniekcję, najlepiej poprosić o pomoc profesjonalna firmę, która doskonale wie, jakich materiałów ma użyć. Często jest to związane z jakością gleby na działce oraz poziomem wód gruntowych.

Wykonanie iniekcji ciśnieniowej nie wydaje się trudne, w praktyce jednak okazuje się, że niezbędna wiedza jest bardzo przydatna i konieczna. Aby wykonać iniekcję poziomą, jak sama nazwa wskazuje, należy wykonać otwory w linii poziomej, w odległości ok. 15 cm od siebie, tuz nad posadzką. Do każdego z tych otworów wkłada się specjalny korek, przez który umieszczany wewnątrz ściany będzie iniekt. Przygotowanie iniektu nie jest trudne. Ma on raczej rzadką konsystencję, jednak to się zmienia po kilkunastu minutach po wprowadzeniu go do ściany. Zaczyna gęstnieć i zamienia się w płyn o konsystencji żelowej, który nie przepuszcza wody. Jest konieczne, aby płyn początkowo był rzadki, ponieważ musi szczelnie wypełnić wszystkie szczeliny w murze. Po iniekcji, korki należy wyciągnąć z otworów, a następnie zasklepić je specjalna zaprawą.

Uwaga! Kapilarne podciąganie wody w budynku jest niebezpieczne dla jego konstrukcji! Oraz dla zdrowia mieszkańców!

Każdemu, komu zależy na tym, aby jego nieruchomość była przez wiele lat w doskonałym stanie, poleca się wykonanie iniekcji – oczywiście, jeżeli są do tego przesłanki. Każde zawilgocenie ściany jest niebezpieczne i informuje nas o tym, że z domem dzieje się coś niewłaściwego. Szybka reakcja jest wskazana!