W wypadku leasingu zawsze pojawia się wiele pytań, które wcale nie są bez znaczenia. Zastanawiamy się bowiem na czym polega owy leasing, jakie wiążą się z nim koszty, co oprócz samochodu można pozyskać i jakie są rodzaje tej metody finansowania.

Nie zawsze to kredyt jest dla nas jedynym rozwiązaniem, kiedy pilnie potrzebujemy samochodu dla funkcjonowania naszej firmy. Tak naprawdę, bez względu na nasze wymagania, czy jest to auto dostawcze, czy też osobowe, marki Audi, Volvo, Mercedes czy też Hyundai leasing w Arval jest na tyle elastycznym wyjściem, że pozwoli nam na niezliczoną ilość konfiguracji, które z pewnością sprostają naszym oczekiwaniom.

Leasing auta – na czym polega?

Co ciekawe, leasing dla osoby prywatnej, a także dla firmy, łączył będzie elementy zarówno dzierżawy, jak i kredytu. My – jako leasingobiorca użytkujemy pojazd zgodnie z ustaleniami, które określa spisana wcześniej umowa. Samochód podczas trwania kontraktu nie widnieje jako nasza własność, jest on nam jedynie udostępniony na czas określony. Kiedy jednak umowa dobiegnie końca, możemy sobie pozwolić na wykup leasingowanego auta, gdzie nie spotykamy się z wygórowanym kosztem.

Chcesz wziąć samochód marki Hyundai w leasing? – Dowiedz się wcześniej na czym to polega!

Czy leasing możliwy jest tylko w wypadku samochodu?

W momencie prowadzenia działalności gospodarczej, nie tylko leasing auta będzie dla nas możliwością, ale też wszelkich innych niezbędnych sprzętów i urządzeń. Firmy zajmujące się takimi usługami podają, że ich klienci leasingują też komputery, specjalistyczny maszyny, całe linie produkcyjne, a nawet meble, oprogramowania, drukarki oraz biurowe wyposażenie.

Jak wygląda proces leasingu finansowego i operacyjnego w wypadku auta?

Zanim złożymy swój podpis na umowie oraz w ogóle zdecydujemy się na tę formę finansowania, warto poznać różnice, jakie zachodzą pomiędzy leasingiem finansowym, a operacyjnym. Pozwoli nam to dobrać takie rozwiązanie, które dla naszego przedsiębiorstwa przyniesie najwięcej korzyści.

Leasing, bardzo często jawi się jako opcja dla firm, które dopiero rozpoczynają funkcjonowanie na rynku. Głownie z powodu próby minimalizowania wszelkich wydatków, a na początku działalności jest ich naprawdę dużo. Samochody Hyundai, z pewnością będą się też do nich zaliczać. Leasing operacyjny, zakłada stopniowe naliczanie podatku VAT, uwzględniając wszystkie raty leasingu. W wypadku finansowego, pełną kwotę podatku zapłacimy łącznie z pierwszą ratą. Do kosztów uzyskania przychodu nie wliczymy całej raty, a wyłącznie wyliczone od nich odsetki.

Stawiając na leasing operacyjny, będziemy mogli wrzucić wszystkie koszty, które dotyczą wydatków związanych z pojazdem, do kosztów uzyskania przychodu. Będzie to nie tylko rata leasingowa, ale też wydatki na paliwo, zakup wszelkiego wyposażenia auta oraz jego przeglądy techniczne.

Dokonanie odpisu amortyzacyjnego jest jednak możliwe w wypadku posiadania leasingu finansowego. Dzieje się tak, ponieważ wówczas już od początku to my jesteśmy właścicielami pojazdu. W wypadku tego drugiego, (operacyjnego) to firma świadcząca usługę widnieje w ewidencji jako posiadacz środka trwałego.

W tym przypadku, umowę zawiera się na nie mniej, niż 40% okresu amortyzacji przedmiotu leasingu. Przy finansowym leasingu, jest to zazwyczaj umowa na czas określony, natomiast nie zawiera ona minimalnego okresu trwania. To nasze potrzeby będą decydowały o tym, na jak długo zwiążemy się umową z leasingodawcą.