Czym są i jak działają pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Pożyczki pod zastaw nieruchomości zdecydowanie nie należą do najbardziej popularnych elementów oferty banków oraz współczesnych firm pożyczkowych. Według wciąż popularnego stereotypu, pożyczki pod zastaw nieruchomości to opcja przeznaczona właściwie wyłącznie dla klientów znajdujących się w skrajnie wręcz trudnej sytuacji finansowej, gdy poddanie pod zastaw domu lub mieszkania staje się koniecznością.

Tymczasem warto mieć świadomość faktu, takie formy produktów pożyczkowych, jak pożyczki pod zastaw nieruchomości nie tylko są uznawane przez ekspertów za jedną z bardziej bezpiecznych metod w zakresie procesu wychodzenia z długów, ale posiadają również wiele innych, naprawdę istotnych zalet.

Czym więc właściwie są pożyczki pod zastaw nieruchomości? Jaki jest mechanizm tego rodzaju rozwiązań oraz jakie są najważniejsze zalety tej formy produktów pożyczkowych? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Czym są i jak działają pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Jak już sama nazwa wskazuje, podstawowych mechanizmem działania pożyczek pod zastaw nieruchomości jest fakt, że kredyt lub pożyczka uzyskuje zabezpieczenie w postaci nieruchomości należącej do pożyczkobiorcy. Najczęściej używa się rzecz jasna nieruchomości mieszkalnych, jak domy czy mieszkania, ale zastawi mogą podlegać również inne rodzaje nieruchomości(zależy to przede wszystkim od indywidualnej polityki, jaką w tym zakresie prowadzi pożyczkodawca, czyli bank lub firma pożyczkowa).

Co do zasady,pożyczki pod zastaw nieruchomości występują na rynku w dwóch podstawowych wariantach:

  • Pożyczki pod przewłaszczenie
  • Klasyczne pożyczki pod hipotekę

W pierwszym wariancie, który jest jednocześnie zdecydowanie bardziej popularny, mechanizm pożyczki polega na przepisaniu własności nieruchomości przez pożyczkobiorcę na rzecz pożyczkodawcy na czas trwania umowy. Oczywiście, owa zmiana własności ma charakter jedynie teoretyczny: pożyczkobiorca nadal może zamieszkiwać posiadany przez siebie lokal. W momencie, gdy dochodzi do spłaty pożyczki lub kredytu, zastawiona nieruchomość w sposób automatyczny znowu staje się prawną własnością klienta.

W przypadku pożyczek pod hipotekę pożyczkodawca dokonuje zaś po prostu wpisu do księgi wieczystej nieruchomości. Wpis ten zostaje usunięty w momencie spłaty pożyczki.

Jakie są zalety pożyczek pod zastaw nieruchomości?

W przypadku takich rozwiązań, jak pożyczki pod zastaw nieruchomości bank lub instytucja pożyczkowa otrzymują dodatkowe, bardzo ważne zabezpieczenie kredytu w postaci nieruchomości należącej do klienta- istnieją także prywatne pożyczki pod zastaw nieruchomości. Wpływa to w sposób znaczący zarówno na ocenę zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, jak też na warunki pożyczki. Jako, że pożyczka pod zastaw jest dla pożyczkodawcy zawsze znacznie bardziej bezpiecznym rozwiązaniem, niż inne formy pożyczek, pożyczki pod zastaw nieruchomości cechuje się wyraźnie atrakcyjniejszymi warunkami, w tym niższym oprocentowaniem a także dłuższym maksymalnym okresem spłaty. Co więcej, w przypadku pożyczek pod zastaw klient bardzo często ma także możliwość indywidualnego negocjowania z pożyczkodawcą warunków swojej pożyczki.