"Oto moja baśń" - spektakl baletowy w wykonananiu Teatru Księżyc z Cieszyna z muzyką na żywo zespołu Małe Instrumenty zobaczymy 22.09 o godz. 13.00 w DK "Chemik"  w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu "Wrzosowisko" . Bilety w cenie: 40 zł - normalny, 20 zł - ulgowy, 15 zł - balkon. Kup on-line.
Treść: W dawnych czasach żyli sobie dziad i baba, mieli synka – jasnowłosego chłopca imieniem Ludimek. Żyli beztrosko, wyprawiając się często do lasu na grzyby, czy jagody. Pewnego dnia dziad wyruszył w podróż zamorską, skąd przywiózł osiołka i dziewczynkę – nazywała się Seriga. I dalej czas upływał im na codziennych czynnościach, lecz dziewczynka skrywała tajemnicę. Była zaklętą w dziewczynkę Elfką Jasnowłosą. Jej opiekun ukrył jej prawdziwą tożsamość w obawie przed długonosymi krasnoludami, którzy na nią czyhali. Jakimś cudem krasnoludy dowiedziały się, gdzie Seriga przebywa. Być może to stara karczmarka powiedziała im o tym, nie wiadomo, widomo na pewno, że byli na tropie.

Dziad i baba dowiedzieli się, że są ścigani i zabrali dzieci oraz dobytek i przenieśli się w odległe rejony, tak daleko, że długonogie krasnoludy ich nie mogły pochwycić. Seriga była uratowana. Jednak widmo zagrożenia wciąż nad nią wisiało, bo krasnoludy były na tropie i nie dawały za wygraną. Jedynym ratunkiem była ciągła wędrówka, aż krasnoludom znudzi się pościg.

Miało to wkrótce nastąpić, bo władca krasnoludów doczekał się potomka – też dziewczynki o ciemnych włosach i zaprzestał ścigania zaklętej Elfki. Wśród krasnoludów zapanował spokój, mogły one bez ciągłej pogoni poświęcać czas na to, co lubiły najbardziej – opiece nad końmi.

Serigna wyrosła na wspaniałą dziewczynkę, rodzina osiadła w kraju Kwitnących Róż i znów oddawała się wędrówkom za grzybami i jagodami, nie myśląc o ucieczce.
59244053 1112936212239765 3227838488980226048 n

Małe Instrumenty
to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych instrumentów. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych experymentów to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań.
Małe Instrumenty zostały założone przez Pawła Romańczuka w 2006 roku, zespół tworzą : Paweł Romańczuk, Tomasz Orszulak, Jędrzej Kuziela, Iwona Sztucka i Magdalena Nekanda-Trepka. Grupa w pełnym składzie zadebiutowała na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty 2007 i od tego czasu pracuje nad wieloma projektami muzycznymi w ramach Małych Instrumentów. W 2008 roku za spektakl "Elektrownia Dźwięku" zespół otrzymał Grand Prix nurtu Off 29 Przegl ądu Piosenki aktorskiej. Zespół współpracował m.in. z Pierre'm Bastien'em, p.Jerzym Armatą, Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym, Teatrem Tańca Arka, Galerią Entropia, Galerią CSW Warszawa, Festiwalem Audio Art, Teatrem Capitol. Grupa koncertuje w Polsce i za granicą, wystąpiła m.in. na festiwalach:

Era Nowe Horyzonty (Wrocław 2007,2008,2009)
Unsound Festival (Kraków 2009)
Ferlitizer Festival (Londyn 2009)
Kody (Lublin 2009,2010)
Skiff Festival (St. Petersburg 2010)
Animator (Poznań, 2010)
Supersonic Festival (Birmingham, 2010)
Unidram (Potsdam, 2010)
Open'er (Gdynia 2011)
Festival d'ile de France (Paryż 2011)
Nancy Jazz Pulsation (Nancy, 2011)

małe instrumenty d

W listopadzie 2009 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu pt.Antonisz. Album zawiera utwory autorstwa Juliana Józefa Antonisza, jednego z najbardziej intrygujących reżyserów filmów animowanych. Odkrywana przez kolejne pokolenia twórczość Antonisza przypomina, że był on nie tylko nowatorskim reżyserem, wynalazcą, konstruktorem, plastykiem i filozofem, ale również muzykiem i kompozytorem. Muzyka, którą można usłyszeć na płycie, to jedenaście kompozycji pochodzących z filmów (powstałych w latach 1967-87) w nowych interpretacjach przygotowanych przez Małe Instrumenty. Przygotowane wersje utworów zostały oparte na oryginalnych zapisach nutowych, choć nie należy się po nich spodziewać tylko wierności oryginałom. Doświadczenia muzyczne wykonawców, specyfika instrumentalna zespołu i sposób nagrania dźwięku (zrealizowanego w obuszym studiu Rogalów Analogowy) dały ciekawy rezultat, który polecamy wszystkim słuchaczom.58842317 1112936255573094 8586697805861486592 n