Na co dzień wiele osób stara się w taki sposób gospodarować swoim budżetem, by w razie niespodziewanej sytuacji nie popaść w długi. Mimo świadomego planowania wydatków czasami jednak może zdarzyć się wypadek, gdy nie będziemy mieli wystarczająco dużo pieniędzy. Wtedy sięgamy po pożyczki krótkoterminowe. Jednak czy to jest dobre rozwiązanie?

Bez wychodzenia z domu

Pożyczki krótkoterminowe zazwyczaj wiążą się z zaciągnięciem długu w firmie pozabankowej, która oferuje swoje usługi przez całą dobę. Wszelkie formalności załatwiamy bez wychodzenia z domu, a po rozpatrzeniu wniosku gotówka pojawia się już na naszym koncie. Brzmi pięknie, jednak rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Choć faktycznie pożyczkę możemy uzyskać za pośrednictwem Internetu, to już sama jej spłata nie jest tak prosta.

Wymogi

W większości przypadków firmy oferujące pożyczki krótkoterminowe mają podobne wymogi w stosunku do swoich potencjalnych klientów. Zazwyczaj musimy mieć skończone 18 lub 21 lat i jednocześnie mieć nie więcej niż 70 lub 75. Ponadto trzeba mieć ważny dowód osobisty, adres mailowy oraz konto w banku. Do tego dochodzi konieczność stałego zameldowania w Polsce. Natomiast w przypadku dłużników większość firm nie jest taka rygorystyczna – nawet jeśli widniejemy w którymś z rejestrów, to nasze szanse na uzyskanie pożyczki nadal istnieją. Informacje dodatkowe znajdziesz tutaj https://www.centrumpozyczek360.pl/porady/162/jak-udzielana-jest-pozyczka-bez-bik - jeżeli interesuje Cię pożyczka bez BIK.

Pożyczka krótkoterminowa - czy naprawdę jej potrzebujesz?

Koszty

Problem, który dotyczy pożyczek krótkoterminowych skupia się wokół związanych z nimi kosztów. Niestety w większości przypadków osoby ubiegające się o dodatkową gotówkę stają przed koniecznością oddania znacznie większej kwoty, niż pożyczyli. Jest to związane z różnymi prowizjami, kosztami uzyskania pożyczki i ewentualnymi dodatkowymi opłatami. Dodatkowym minusem jest obowiązek szybkiego zwrócenia pożyczonych pieniędzy – zazwyczaj w ciągu 30 dni. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, w niektórych firmach możemy ubiegać się o odroczenie terminu spłaty. Jednak i ta formalność pociąga za sobą kolejne koszty. Rekordziści wśród firm oferujących pożyczki mają tak wysokie oprocentowanie, że wszystkie koszty związane z uzyskaniem gotówki przewyższają kwotę samej pożyczki.

Realne potrzeby

Gdy decydujemy się na zaciągnięcie pożyczki, czasami zapominamy, że na swoim koncie nie mamy własnych pieniędzy, a te pożyczone, które wkrótce będziemy musieli zwrócić. Czujemy jednak chwilową ulgę, która łata dziurę w naszym budżecie domowym. Pozwalamy sobie na dodatkowe zakupy i zapewnienie rozrywki. Jest to jednak błędne koło, które w rzeczywistości prowadzi nas ku jeszcze większym długom. Dlatego też wypełniając wniosek o otrzymanie dodatkowych pieniędzy warto oddzielić nasze realne potrzeby od zachcianek. Musimy poważnie się zastanowić, czy będziemy w stanie oddać pożyczkę bez zaciągania kolejnej. W tym celu warto jeszcze raz przeliczyć swój budżet i już wcześniej zaplanować, jakie koszty czekają nas w przyszłych miesiącach oraz czego musimy unikać. By spłacić swoje zobowiązania czasami musimy zrezygnować z rozrywki lub niepotrzebnych zakupów. Jest to dla nas dodatkowa lekcja, która uczy samodyscypliny.