Przed nami noc sylwestrowa. Wielu z nas Nowy Rok przywita fajerwerkami. Nie dopuśćmy do tego, aby w tę noc spotkały nas wypadki, którymi możemy przecież zapobiec. Co roku do szpitali trafiają osoby poparzone przez petardy. Dlatego już teraz apelujemy o dużą rozwagę przy używaniu wyrobów pirotechnicznych oraz kontrolujemy stoiska, na których są sprzedawane fajerwerki.

Każdego roku w naszym mieście, kilka dni przed sylwestrem pojawiają się miejsca gdzie można zakupić fajerwerkami. Sprzedawane są w marketach i na odrębnych stoiskach. Funkcjonariusze w tym czasie kontrolują te miejsca i skupiają swoją uwagę na zachowaniu zasad bezpieczeństwa, które obowiązują sprzedawców.

Przedmiotem naszej kontroli jest przede wszystkim sposób przechowywania fajerwerków. Funkcjonariusze sprawdzają również czy dostępne zestawy posiadają instrukcje obsługi, a także czy nie są sprzedawane osobom nieletnim. Przypominamy, że sprzedarz fajerwerków i petard osobom, które nie ukończyły 18-stego roku życia jest przestępstwem. Każdy kto dopuści się takiego czynu podlega karze grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do 2 lat. Pamiętajmy również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami używanie wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych jest zakazane, za wyjątkiem 31 grudnia i 1 stycznia.

Co roku w trakcie sylwestrowych zabaw podczas odpalania fajerwerków dochodzi do ciężkich wypadków – poparzeń, uszkodzeń ciała i pożarów. Wśród ofiar są zarówno dzieci jak i dorośli. Dlatego apelujemy o dużą rozwagę przy używaniu wyrobów pirotechnicznych. Materiałami pirotechnicznymi nie powinny bawić się dzieci, jak i osoby dorosłe, będące pod wpływem alkoholu.

Jeśli zdecydujesz, że fajerwerki będą Ci towarzyszyć w przywitaniu Nowego Roku pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  • Kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków. Informacje tam zawarte dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.
  • Sprawdź czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń, a elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się.
  • Pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci, jest to skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne.
  • Odpalaj fajerwerki tylko i wyłącznie na otwartej przestrzeni, nigdy nie kieruj ich w kierunku postronnych osób i zachowaj bezpieczną odległość.
  • Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało;
  • Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów;
  • Gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze.
  • Policjant kontroluje stoisko z fajerwerkami
  • Policjant kontroluje stoisko z fajerwerkami
  • Policjant kontroluje stoisko z fajerwerkami