ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – historia sukcesów

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle to jeden z najbardziej utytułowanych klubów w historii polskiej siatkówki. W ostatnim czasie ponownie przeżywa on okres swojej wielkości, który został zwieńczony trzema zwycięstwami w Lidze Mistrzów z rzędu. Warto więc bardziej szczegółowo zapoznać się z historią siatkarskiej ekipy z Kędzierzyna-Koźla.

Lata 90. oraz pierwsza dekada lat 00.

Wielka historia kędzierzyńskiej siatkówki rozpoczyna się 8 marca 1994 roku, kiedy to na bazie sekcji piłki siatkowej MZKS Chemika Kędzierzyn powstaje Klub Sportowy Mostostal Zabrze z siedzibą w Kędzierzynie-Koźlu. Ambicje nowopowstałego klubu były bardzo duże. Pierwsze lata skutkowały awansem do Serii A, finałem Pucharu Polski, a także wicemistrzostwem oraz mistrzostwem Polski.

Po tytule mistrzowskim zdobytym w 1998 roku nastała złota era Mostostalu. W latach 2000-2003 klub cztery razy z rzędu kończył sezon na czele tabeli. Na te lata przypadła również wielka rywalizacja klubów z Kędzierzyna-Koźla i Częstochowy. Oprócz mistrzostw Polski Mostostal dołożył również tryumfy w Pucharze Polski. Gorszy okazał się jednak sezon 2003/2004, który to kędzierzynianie skończyli na 6. miejscu w tabeli.

Następne pięć lat upłynęło pod znakiem prób powrotu na szczyt. To ciężki okres w historii klubu, który skutkował wielokrotną zmianą szkoleniowców. Gorsze chwile jednak minęły, a kędzierzyńska siatkówka odżyła dzięki wsparciu Zakładów Azotowych. Od sezonu 2007/2008 klub występował pod nową nazwą Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle i szybko powrócił na szczyt.

Druga dekada lat 00. do obecnego roku

Choć droga powrotu na szczyt była wyboista, opłaciła się. Sezon 2010/2011 przyniósł wicemistrzostwo kraju, a także srebro w Pucharze CEV. Nastąpiła również zmiana na stanowisku prezesa klubu – Kazimierza Pietrzyka zastąpiła Sabina Nowosielska. W 2013 oraz 2014 roku ZAKSA zdobyła Puchar Polski, jednak ambicje klubu z Kędzierzyna sięgały o wiele dalej.

Marzenia o powrocie na szczyt ziściły się w 2016 roku, kiedy to klub po 13 latach przerwy ponownie wywalczył tytuł mistrza kraju. W następnym sezonie ZAKSA sięgnęła po podwójną koronę – mistrzostwo oraz Puchar Polski. W międzyczasie funkcję trenera objął Andrea Gardini. Kędzierzynianie kolejne tytuły mistrza Polski zdobywali w sezonach 2017 oraz 2019.

Największe sukcesy przyniosły jednak ostatnie lata. Do swojej kolekcji kędzierzynianie dokładali kolejne tytuły mistrzowskie, puchary oraz superpuchary. Największym sukcesem jest jednak wygranie trzy razy z rzędu Ligi Mistrzów w latach 2021-2023. Czy historia będzie kontynuowana? Wraz z ETOTO obstawiaj kolejne sukcesy ZAKSY na arenie krajowej i międzynarodowej!