11 października 2019, godz. 17.00    Filia nr 5 (Damrota 32)

Zapraszamy na spotkanie z Krzysztofem Żylińskim, autorem książki pt. „Obietnica” które odbędzie się podczas 11 października o godz. 17.00 w Filii nr 5 przy ul. Damrota 32.

Krzysztof Żyliński - magister sztuki w zakresie wiedzy o teatrze, instruktor teatralny, pedagog. Pisze teksty sceniczne, filozoficzne oraz lirykę. Rysuje i tworzy scenografię. Inspiruje i pobudza swoich współpracowników do twórczej aktywności. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie - obecnie Akademia Teatralna. Tak zwana kariera artystyczna: w latach 1974 – 1979, mieszkając w Gdańsku zajmował się recytacją, monodramem i zaczynał śpiewać, już wówczas pisał. W 1977 roku w Gdańsku, założył młodzieżową grupę teatralną KRA. Zrealizował na zasadzie kreacji zbiorowej kilka spektakli także swoje autorskie monodramy: Sekator, Jestem. W 1979 roku, z Andrzejem Sobolewskim i Kazimierzem Jastrzębskim założyli niezależną Grupę Twórczą „Ananke”. Współpracował z pilskimi zespołami Henryka Dąbrowskiego, Luby Zarembińskiej i Zbigniewa Cholewickiego, wystąpił w Amfiteatralnym Spektaklu Irracjonalnym MY na FAMIE’87 i zagrał w jego studenckich filmach: Wariatce (1986) i Szczęściarzu (1988).
Z Zenonem Laskowikiem zagrał w Czekając na Godota S. Becketta, realizacji Zbigniewa Cholewickiego na wydziale reżyserii w PWSFTviT woŁodzi. W roku 1991 został zaproszony przez Elizę Wyszomirską - Kurdej do pracy w Miejskim Ośrodku Kultury (MDK) w Opolu. W 1991r. założył Teatr Jednego Wiersza (TJW). Jako reżyser w TJW zrealizował spektakle (w kolejności powstawania): Słuchaj, Abecadło wolnych dzieci, Azyl, Świadkowie, Lambro, O Janku..., Autobus czyli wady i zalety autostopu, Non omnis moriar, Jutrznia, ...psa, Pustka, Faust; Ostatni świadek jedynego i prawdziwego końca świata, Pełny serwis, Zadzwoń do mnie, Klaps, Z pamięci, jeszcze jednego psa, Czerwony Kapturek, Wielka Siostra, Piękni i mądrzy, Odblask, Jeszcze trochę, Zadzwoń do mnie, Zyszczy nam, UŻYTKOWNIA czyli miejsce gdzie się spędza żądany czas, Królestwo, Szczęścia, szczęścia dla wszystkich, Placebo, czyli technologia gestu, Bilet na księżyc, Reticulum, XXX. W latach 1991-1995 organizował przy MDK w Opolu warsztaty dla młodzieży szkół średnich, które kończyły się pokazami spektakli wypracowanych wspólnie z uczestnikami - był reżyserem tych realizacji. We współpracy z Zespołem Szkół Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia, od 2001 do 2009 roku współorganizował Międzynarodowe Forum Teatrów Młodych „Czas Teatru”. Był organizatorem opolskiego Teatru Rysowania Franciszka Starowieyskiego. W latach 1991-1996 organizował Ogólnopolski Turniej Sztuki Recytatorskiej Klubu „Zapalonej Świecy”. Był współpomysłodawcą oraz organizatorem trzech edycji (1992-1994) Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Najlepszych w Opolu. Twórca autorskiego programu zajęć i szkoleń teatralnych dla nauczycieli i instruktorów teatralnych. Od wielu lat współpracuje z Grupą KOMPANIA z Węgier.