Noszenie specjalistycznych uniformów przez strażaków czy ratowników medycznych nie budzi żadnych emocji czy wątpliwości. To w końcu oczywiste, że człowiek narażający swe życie (lub też ratujący życie innych) potrzebuje odzieży która pozwoli mu to robić w sposób bezpieczny dla wszystkich uczestników zdarzenia. Skoro więc zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest wykonywanie pracy w odpowiednim do tego stroju, unikamy odzieży roboczej pracując w sklepie czy magazynie?

Odzież ochronna jako forma zabezpieczenie pracownika

Wypadki przy pracy w magazynach, sklepach spożywczych czy zakładach produkcyjnych zdarzają się częściej niż nam się może wydawać. Owszem w przeważającej ilości przypadków nie są one równie spektakularne jak te jakich doświadczyć może strażak podczas pożaru, ale ich skutki bywają dokładnie takie same:

  • ograniczenie sprawności pracownika (okresowe lub trwałe)
  • utrata sprawności pracownika zmuszająca go do zmiany stanowiska pracy lub branży (okresowa lub trwała)
  • urazy psychiczne

Każdy wypadek to też konsekwencje nie tylko dla jednostki, ale dla całego zespołu. W efekcie długofalowym skutkować może delegowaniem niektórych zadań na nowych pracowników lub praktykantów czy stażystów. Sytuacja ta to już prosta droga do utraty dobrego imienia firmy (czy pracodawcy) w środowisku lokalnym i związane z tym bezpośrednio problemy ze skompletowaniem załogi.

Odzież robocza jako sposób na zminimalizowanie strat pracodawcy

Odzież robocza która poprawia bezpieczeństwo pracy to nie tylko kwestia wizerunkowa. Korzystanie z niej to w wielu przypadkach najprostszy i zarazem najskuteczniejszy sposób na uniknięcie strat w postaci zniszczenia towarów, produktów czy mienia pracodawcy. Jak to możliwe?

  • założenie rękawic ochronnych podczas przenoszenia różnych przedmiotów minimalizuje ryzyko ich wyślizgnięcia z rąk i zniszczenia w wyniku upadku
  • noszenie butów roboczych minimalizuje ryzyko zarysowania podłóg, palet czy półek
  • stosowanie pasów narzędziowych ułatwia przenoszenie narzędzi bez gubienia ich oraz ogranicza konieczność przemieszczania się po zakładzie pracy i opuszczania stanowiska
  • noszenie kurtek bluz czy kamizelek przez pracowników działających na dużym terenie lub w dużym skupisku ludzi pozwala na ich szybkie zlokalizowanie oraz monitorowanie ich aktywności

Wymienione wyżej powody to najpopularniejsze, choć nie jedyne, przyczyny za sprawą których warto jest nie tylko zakupić dobrej jakości odzież ochronną, np. taką, jaką proponuje sklep BHP Krosno, ale też konsekwentnie egzekwować jej noszenie przez pracowników. To się po prostu opłaca!

Odzież ochronna czyli inwestycja która się opłaca!

Stosowanie odzieży roboczej w przypadku pracowników wykonujących nawet pozornie proste prace jest bez wątpienia działaniem zasadnym. Z tego też powodu nie powinno być motywowane jedynie chęcią uniknięcia mandatu czy dopełnieniem obowiązków pracodawcy. Dobrej jakości odzież robocza służyć może przez wiele lat, a oszczędzanie na niej przynieść może więcej szkód niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka.

Kogo i dlaczego chroni odzież ochronna?