Franczyza cały czas się rozwija

Franczyza to to prowadzenie własnego biznesu pod znakiem marki, która już odniosła sukces, jest znana i dobrze rozpoznawalna na rynku. To atrakcyjna propozycja zarówno dla tych, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na gruncie działalności gospodarczej na własny rachunek, jak i doświadczonych przedsiębiorców, którzy chcą na przykład rozszerzyć zakres swojej aktywności w biznesie. Decydując się na takie rozwiązanie trzeba jednak pamiętać, że zwykle franczyza kosztuje, choć zdarzają się i darmowe.

O wielu lat branża franczyzowa cały czas się rozwija. Obejmuje wiele dziedzin, ale najbardziej popularna jest w gastronomi, usługach oraz branżach spożywczej i odzieżowej. Skąd taka jej popularność? Pewnie stąd, iż ci, którzy decydują się na taki typ biznesu wychodzą z założenia, że zarabianie pieniędzy na bazie wypromowanej już marki jest prostsze niż własny pomysł na firmę. Franczyza daje temu, który ją kupuje pewne poczucie bezpieczeństwa i ma zagwarantować spokój oraz przekonanie, że i jego biznes wypali, ponieważ ma przecież do dyspozycji gotowy i sprawdzony już przepis na sukces. Tym bardziej, że sprzedający franczyzę oferuje również fachową pomoc podczas wyboru asortymentu, lokalizacji lub metod doboru pracowników. Zobowiązuje się również do urządzenia sklepu, lokalu czy punktu usługowego zgodnie z jego pomysłem i standardami.

Katalog franczyz w internecie

Gdzie szukać ofert otrzymania franczyzy? Choćby w internecie. Istnieje tam wiele stron poświęconych tej branży. Wiele z nich zawiera katalog franczyz w Polsce oferowanych aktualnie przez różne firmy. Jest on zwykle podzielony według wysokości opłat, które trzeba zapłacić, aby skorzystać z franczyzy. Zawsze jednak trzeba skontaktować bezpośrednio z firmą, aby sprawdzić, czy takie warunki się potwierdzają. I oczywiście samemu przyjrzeć się zarówno im, jak i działalności tych, którzy chcą się podzielić swoim pomysłem na sukces.

Trzeba też pamiętać, iż opłaty za uzyskanie franczyzy są zwykle dwustopniowe. Najpierw trzeba zapłacić jednorazowo za jej otrzymanie, a potem też na przykład co miesiąc za korzystanie z niej.

To może powodować, że szczególnie w pierwszym okresie prowadzenia własnego biznesu pojawią się problemy z uzyskaniem spodziewanego zysku dla siebie. Ale dający franczyzę są zwykle elastyczni i nawet sami gwarantują pewne sumy dochodu w czasie rozkręcania interesu.

Biznes z pewnymi ograniczeniami

Należy również wiedzieć, że franczyza niesie ze sobą dość sporo ograniczeń dotyczących samodzielności w prowadzeniu biznesu. Raczej nie ma tu możliwości realizowania własnych nowatorskich pomysłów, ponieważ taka działalność jest pod stałą kontrolą związaną choćby z wymogiem stosowania się do standardów obowiązujących w całej sieci. Nie można ich zmieniać czy zaniżać. Franczyzobiorca może też pokutować nie za swoje błędy, tylko te wynikające ze złych decyzji biznesowych, marketingowych lub wizerunkowych zarządu firmy matki, które mogą na przykład spowodować spadek liczby klientów.