Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Kędzierzyna-Koźla

Czy instalacja systemu fotowoltaicznego się opłaca?

Inwestowanie w panele słoneczne jest bardziej opłacalne niż kiedykolwiek wcześniej.

Istnieją dwa decydujące powody:

  • Ogromne podwyżki energii elektrycznej dotknęły milionów ludzi, a koszty związane z systemami fotowoltaicznymi maleją. Warto wspomnieć że w przypadku systemu fotowoltaicznego wytwarzana samodzielnie energia elektryczna jest tańsza niż zakup energii elektrycznej od dostawcy.
  • Dlaczego? Nawet jeśli nie uzyskasz wysokiej wydajności pomimo cięć EEG (Ustawa o odnawialnych źródłach energii), nadal można sporo  zaoszczędzić, wytwarzając własną energię elektryczną. 

Istnieją jeszcze inne ważne argumenty i przykładowe obliczenia pokazujące, jakie korzyści płyną z instalacji systemu fotowoltaicznego.

Inwestycja na lata

Co powiemy naszym dzieciom lub wnukom, gdy zapytają nas, co zrobiliśmy, aby zapewnić nam środowisko, w którym warto żyć?  Dbałość o naszą planetę dotyczy również rewolucji energetycznej.

Po 2 latach eksploatacji system fotowoltaiczny pozwoli zaoszczędzić energię potrzebną do produkcji nowych paneli. Energię elektryczną wyprodukowaną we własnym zakresie można wykorzystać na wiele sposobów:

  • do bezpośredniego użytku
  • do ładowania samochodu
  • do przechowywania i do zasilania sieciowego

Rewolucja energetyczna powinna zacząć się w naszym domu i wnosi ważny wkład dla następnych pokoleń. Wybierz odnawialne źródła energii.

Wzrost wartości nieruchomości

  • Instalacja paneli fotowoltaicznych zwiększa wartość nieruchomości w długim okresie czasu.
  • Posiadając system fotowoltaiczny, można w większym stopniu skupić się na urządzeniach, które pochłaniają za dużo energii elektrycznej, dzięki dokładniejszej weryfikacji danych.
  • Panele fotowoltaiczne zapewniają również zabezpieczenie przed inflacją.

Unikaj podwyżek cen energii elektrycznej

Każdego roku ceny energii elektrycznej stale rosną. Z drugiej strony spadają koszty inwestycji w system fotowoltaiczny, a także koszty związane z wytwarzaniem własnej energii elektrycznej. Jako właściciel systemu zdystansuj się od tego i zarabiaj przez co najmniej 20 lat, tyle czasu, ile powinny wytrzymać wysokiej jakości komponenty. Na dłuższą metę energia elektryczna, którą wytwarzasz, ma stale niską cenę.

Samowystarczalność

Dzięki systemowi fotowoltaicznemu, np. fotowoltaika pomorskie firmy mogą zoptymalizować wskaźnik zużycia własnego. Mogą wykorzystać wytworzoną przez siebie energię słoneczną, aby zwiększyć swój stopień samowystarczalności. Aby uzyskać optymalne zużycie energii, ważne jest, aby wcześniej określić rozmiar systemu i czasu szczytowego obciążenia. Decydujący wpływ na wielkość systemu powinno mieć zapotrzebowanie na energię elektryczną w ujęciu rocznym. Oprócz zastosowań komercyjnych systemy PV są również opłacalne dla rolnictwa.

Gdzie jest najtaniej?

Po przeanalizowaniu rynku, można dostrzec że ceny instalacji w poszczególnych miastach różnią się od siebie diametralnie. Najbardziej opłaca się instalować panele fotowoltaiczne w Gdańsku natomiast najmniej w Krakowie. Ponadto, w Gdańsku co trzeci dom rodzinny posiada instalację fotowoltaiczną.